Skip to Content

<

Pomniky bitvy u Hradce Kralove c. 9

A cache by Petr1868 Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 06/24/2008
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size: small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Devátá multicache ze série Pomníky bitvy u Hradce Králové

Do této série dále patrí následující keše:

Pomniky c. 1 - Nechanice, Pomniky c. 2 - Hrádek, Pomniky c. 3 - Dolní Prím, Pomniky c. 4 - Dlouhé Dvory, Pomniky c. 5 - Horní Prím, Pomniky c. 6 - Mokrovousy, Pomniky c. 7 - Probluz, Pomniky c. 8 - Dohalice, Pomniky c. 10 - Nový Bydžov, Pomniky c. 11 - Sadová, Pomniky c. 12 - Rosnice, Pomniky c. 13 - Bríza, Pomniky c. 14 - Rozberice, Pomniky c. 15 - Cisteves, Pomniky c. 16 - Horice v Podkrkonoší, Pomniky c. 17 - Máslojedy, Pomniky c. 18 - Cerekvice nad Bystricí, Pomniky c. 19 - Nedelište, Pomniky c. 20 - Všestary, Pomniky c. 21 - Benátky, Pomniky c. 22 - Horineves

Tato serie keší má pripomenout památku tisícu vojáku, kterí padli dne 3. cervence 1866 v bitve v okolí vesnice Chlum, známé také jako bitva u Hradce Králové nebo bitva u Sadové.

Bitva u Hradce Králové byla rozhodujícím stretnutím války mezi Rakouskem a Pruskem v roce 1866 a jejím výsledkem byla prohra Rakouska.

Cílem této série je provést vás po památnících této bitvy nalézajících se na katastrech jednotlivých vesnic tak, abyste si uvedomili rozsáhlost bojište.

Krome této serie se válce roku 1866 venují i další keše. Pro cachery spechajici je k dispozici tradicionalka Bojište Chlum. Po celem centrálním arealu bitvy vas provede multicache Svib 1886 , jejiz finalka, jak uz nazev napovida, vas privede do lesa Svibu. Tam muzete plynule pokracovat prochazkou Aleji mrtvych za dalsi stejnojmennou keskou. Bitve se venuje i Praedova cache Valka 1866 na jihovychod od Chlumu - v Rozbericich.

Tato multicache Vás provede po památnících na tuto bitvu nalézajících se na katastru obce Horní Dohalice a zavede Vás do lesa Holá, o který probíhaly dne 3. 7. 1866 urputné boje.

Celá trasa je dlouhá cca 2 km, dá se projít pešky i projet na kole. Automobilem jsou dosažitelná pouze zastavení c. 1 a 2, finální keš se nalézá na okraji lesa mimo silnice. Auto je možné zaparkovat na okraji lesa u zastávky naucné stezky.

Prubeh boju

Les Holá - les mezi silnicí 1/35 a Horními Dohalicemi mel roku 1866 rozlohu asi 47,5 ha a sahal až k silnici. Pred zacátkem bitvy stála u severozápadního cípu lesa baterie c. 6./VIII. setníka Hublera od Procházkovy brigády, která príslušela k rakouskému III. armádnímu sboru. Asi dve minuty po pul osmé ráno nechal nadporucík Wilheim Wolf vypálit z jednoho dela proti pruskému hulánskému pluku c. 4 sjíždejícímu ze Mžan do údolí Bystrice. Byla to první delová rána bitvy.
Prusové hned zpocátku nasadili do boje znacné síly, kterým brigády rakouského III. sboru nebyly schopny klást odpor, a proto pozvolna a organizovane ustoupily do postavení u Lípy a Chlumu. Ustup kryla Procházkova brigáda. Poté, co se proti postavení této brigády obrátil hlavní voj pruské 8. divize (Horn), tak jí v 10 hodin narídil velitel sboru arcivévoda Arnošt, aby se stáhla též k Lípe.
Za ustupujícími Rakušany postupovala 8. divize, která obsadila i les Holou. Odtud se marne pokoušela útocne postoupit proti rakouskému postavení u Lípy. Ve 12 hodin byly do boje v centru nasazeny i jednotky pruské 5. a 6. divize. Ve 13 hodin se Prusové pokusili útocným pohybem proti Lípe osvobodit z tíživého postavení, ve kterém je protivník držel soustredenou delostrelbou. Tento útok byl odražen palbou a útokem dvou eskadron 9. hulánského pluku. V té dobe došlo k preskupení šiku rakouské Kirchsbergovy brigády.
Ve 13.30 h. narídil velitel rakouského 49. pešího pluku plk. Binder o své újme útok proti lesu Holé, kterého se rovnež zúcastnil i jeden prapor 44. pešího pluku. 22 rakouské setniny, podílející se na útoku, sice vnikly do lesa, ale po urputném boji muže proti muži se zdecimované stáhly k Lípe a byly postaveny do druhého šiku III. sboru.
Prusové se do 15 hodin ješte trikrát, avšak marne, pokusili zaútocit proti Lípe. Poté nastal v jejich bojové aktivite v tomto prostoru bojište útlum. K obnovení postupu došlo až v 15.40 hodin, kdy král Vilém vydal rozkaz k všeobecnému ofenzivnímu pohybu pruského stredu.
Horní Dohalice byly prakticky po celou bitvu v dostrelu rakouských baterií stojících na Dlouhodvorské výšine. Po ústupu jednotek rakouského X. sboru z predsunuté linie na Bystrici, postoupily do vyklizených pozic u Dohalic a Horních Dohalic prapory pruské 4. divize. V 11.30 hodin se nacházel ve vsi jeden prapor 49. pluku od 7. peší brigády gmjr. Schlabrendorffa a jihozápadne od obce stálo rezervní delostrelectvo II. sboru. Veškeré pruské pokusy postoupit proti Dlouhodvorské výšine a Lípe skoncily nezdarem. Pruská pechota, která musela dlouhé hodiny setrvat ve vražedné palbe rakouských del, byla znacne demoralizována. Kolem 13. hodiny Prusové vážne pomýšleli na stažení svých oddílu na pravý breh Bystrice.

Zastavení c. 1

N = 50º 17.025'

E = 015º 42.528'

Pred Vámi se za plotem zahrady nalézá skupina peti pomníku. Vaším úkolem je zjistit císlo A predstavující pocet rádku ceského textu na pomníku sedmi pruských vojínu.

V obci Horní Dohalice se nalézají ješte dva pomníky, které je možné navšívit ve všední den. Souradnice jsou uvedeny ve waypointech. Ponevadž nejsou prístupné bez omezení, nezaradil jsem je jako zastavení, ale pokud chcete, mužete si je prohlédnout.

Zastavení c. 2

N = 50º 17.(A - 1)(A - 2)(A)'

E = 015º 43.(A - 2)(A + 6)(A - 1)'

Pred Vámi se nalézá monumentální litinový pomník rakouského 49. pešího pluku. Pomník byl odlit v zelezárnách v Blansku a byl odhalen v roce 1896. Vaším úkolem je zjistit císlo B predstavující pocet lvích hlav na podstavci pomníku.

Finální keš se nalézá na souradnicích:

N = 50º 17.(B + 1)(B - 1)(a + 1)'

E = 015º 42.(A + 2)(B - A)(B + 2)'

U finální keše se nalézají další dva pomníky venované pruské 8. peší brigáde a zároven zde pohrbenému rakouskému veliteli 49. pešího pluku plukovníku Victoru Binderovi. Místo bylo nove upraveno a deska na pomníku byla obnovena.

Additional Hints (Decrypt)

arcngeíz frz ir iýšv 1,6 z

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa) 

Find...

305 Logged Visits

Found it 289     Didn't find it 1     Write note 7     Temporarily Disable Listing 1     Enable Listing 1     Publish Listing 1     Needs Maintenance 3     Owner Maintenance 2     

View Logbook | View the Image Gallery of 22 images

**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links.

Current Time:
Last Updated:
Rendered From:Unknown
Coordinates are in the WGS84 datum

Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.