Skip to Content

This cache has been archived.

Tobias Reviewer: Archivace listingu keše.

[b]Tobias Reviewer, Reviewer pro ČR[/b]

More
<

Prague Architecture #3 - Furstenberska Garden

A cache by V.O.S.K. Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 06/25/2008
Difficulty:
1 out of 5
Terrain:
1 out of 5

Size: Size: micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


PRAŽSKÉ ARCHITEKTONICKÉ KLENOTY #3 - FURSTENBERSKÁ ZAHRADA
PRAGUE ARCHITECTURAL JEWELLS #3 - FURSTENBERSKA GARDEN

 

Tato keška je tretí z cyklu PRAŽSKÉ ARCHITEKTONICKÉ KLENOTY, který bych rád postupne ješte trochu rozhojnil

UVNITR NALEZNETE ze zadní strany logbooku BONUSOVÉ CÍSLO, TAK SI HO NEZAPOMENTE POZNAMENAT

 

/CZ/

V serii jsou zverejneny tyto kešky:
Prague architecture #1 - Dum u Kamenneho zvonu
Prague architecture #2 - Vladislavský sál
Prague architecture #4 - Romanske domy

Vzhledem k tomu, ze se práve otevrela tato nová zahrada a vstup do ní byl DOCASNE zadarmo, doufam, že touto cestou toho využije co nejvíc geocacheru, proto jsem zde hodil rychle tuhle kešku a udelal z ní soucást svojí série, protože severní terasové zahrady Pražského Hradu je architektonicko-zahradnický klenot, který u nás nemá obdoby a je navíc nádherne zrekonstruován. Vzhledem k tomu, ze jde o cas, aby co nejvice lidi mohlo vyuzit teto prilezitosti, navstivit zahradu zadarmo, je listing na me neobycejne strohy, ale tady jde o cas, aby se do zahrady dostalo ted co nejvíc kešeru


Už není vcera, od zárí je zahrada ZPOPLATNENA 50kc za dospeleho, deti do 15 let zadarmo :(, IMHO je tech 50kc docela dost. NIcmene keška je dostupná zdarma a dost daleko od pokladny

Otevírací hodiny:
duben                 9-18
kveten - zárí     10-19
ríjen                 10-18

Baroko ovlivnilo podobu ceské krajiny tak, jako málokterý jiný historický umelecký sloh. Není treba nikomu vysvetlovat, jak vypadá barokní kostel nebo zámek. Trochu horší je to už ale s našimi predstavami o barokních zahradách. Pokud bychom chteli u nás hledat nejreprezentativnejší barokní díla zahradní architektury, urcite bychom se meli podívat treba na zámeckou zahradu v Praze-Troji. Ale rozhodne nemusíme zustat jen u ní. Terasové zahrady na jižním svahu u Pražského Hradu jsou unikátní svou rozlohou i barokním šarmem.
Palácové zahrady
. Jedná se vlastne o šest starých a v soucasnosti vzájemne propojených zahrad. Nejvetší z nich je Velká Fürstenberská zahrada, s ní sousedí malebná Malá Fürstenberská zahrada, na kterou navazuje zahrada Kolowratská, pak Velká Pálffyovská a Malá Pálffyovská zahrada. Poslední z nich je nádherná a snad i nejznámejší Ledeburská zahrada.
Palácové zahrady
Puvodne bylo toto území soucástí obranného systému Hradu, od 14. století se tu rozkládaly sady a vinice. Na konci 16. století se tyto plochy staly soucástí domu zámožných meštanu, v 17. století se z domu staly paláce a parcely za nimi byly prebudovávány na zahrady. Nejprve tu byly pomerne jednoduché renesancní zahrady. Po tricetileté válce se promenily na okázalé zahrady barokní.
Palácové zahrady
Pro barokní zahradu je príznacná otevrenost. Tyto jednotlivé parcely jsou však pomerne malé, vznikaly oddelene, každá má vlastní historii i znacne osobitý charakter. Existuje však jeden naprosto základní jednotící prvek všech techto zahrad. Je jím samotný svažitý terén zahrad - všechny vedou strme vzhuru k hradním zdem. A vzhledem k tomu, že v minulosti si movití jen zrídka staveli pomníky, které nezapadaly do okolní krajiny (dávné baroko nemá nic spolecného s dnešním podnikatelským barokem) - spíše se naopak snažili svuj svet harmonicky skloubit s okolím - nedá nám žádnou velkou práci tyto zahrady dnes chápat jako jeden celek. Vždyt nejkrásneji si každou zahradu vychutnáme pri pohledu ze zahrady sousední. Dominantou Velké Fürstenberské zahrady je sice gloriet v horní cásti zahrady, ale pozornost zaujme stejne tak dobre i vyhlídkový altán, který je už soucástí sousední Malé Fürstenberské zahrady. A pohledu z Kolowratské zahrady na Malou Fürstenberskou zahradu se proste nevyrovná vubec nic.
Palácové zahrady
V sedmdesátých letech 20. století byla vetšina techto zahrad v naprosto havarijním stavu, musely být proto uzavreny. Až od roku 1992 procházely zahrady komplexní obnovou. Krome státu na opravu prispeli napríklad i britský korunní princ z Walesu, tehdejší prezident Václav Havel a nadace Prague Heritage Fund.
 

K peti barokním palácovým zahradám, které spojují Malou Stranu a Pražský hrad, pribyla Velká Fürstenberská zahrada. Nyní je otevrena po rozsáhlé rekonstrukci, kterou dokoncilo hlavní mesto Praha.
    Desítky let neprístupná zahrada, která patrila v metropoli k nejkrásnejším, se rozkládá u Fürstenberského paláce (zvaného také Berky z Dubé nebo palác Netolických). S rozlohou 1,5 ha patrí k nejvetším z Palácových zahrad. Spodní rovinatá cást byla již opravena; patrí k Polskému velvyslanectví.
Horní cást zahrady s terasami byla dlouho v havarijním stavu. Velká Fürstenberská zahrada se opravovala od podzimu roku 2006 a rekonstrukce stála pres 165 milionu korun. V minulých mesících pracovala spolecnost Skanska CZ práve v cásti o rozloze 6800 metru ctverecních, která je ve svahu.
    Terasovitou zahradu
založil v 18. století Václav Kazimír Netolický potom, co byly zrušeny vinice. Zahrada se skládá ze dvou cástí - spodní rovinaté a zadní terasovité. Obema prochází schodište, které ukoncuje letohrádek. Koncem 18. století provedl vetší úpravy stavitel I. G. Palliardi a v té dobe vznikla i kašna s Neptunem. V roce 1822 koupili palác a zahradu Fürstenberkové. Kolem roku 1860 ji nechali upravit na anglický park architektem Josefem Leiblem. Spolu s tím byla upravena i spodní cást zahrady, kde byla do té doby skládka, a osazena kašna s plastikou chlapce hrajícího si s cápem. Po druhé svetové válce zahradu zkonfiskoval stát, vlivem špatné péce ale v posledních desetiletích velmi zchátrala.
    Velká Fürstenberská zahrada je architekty a kunsthistoriky považována za nejkrásnejší pražskou zámeckou zahradu. Svou finálovou podobu získala v roce 1790 a do Cech prinesla vrcholnou ukázku italského zahradního baroka. Pri rekonstrukci se architekti snažili vycházet z historických materiálu. Návštevníkum nabídne nevšední pohledy na Prahu.
    Fürstenberská zahrada se rozkládá mezi Valdštejnskou ulicí a Starými zámeckými schody, kde je vchod. Rozsáhlou obnovou prošla predevším ta cást, která se nachází v mírném svahu. Opraven je bývalý vyhlídkový pavilon, kde budou moderní sociální zarízení a obcerstvení, a další dva pavilony, které se v zahrade nacházejí. Rekonstruovány jsou rovnež veškeré operné zdi. Vznikly také dve oranžérie. Zahradníci  vysázeli pres 3500 kvetin, 8500 drevin a 2200 ruží.

LEDEBURSKÁ ZAHRADA
Malostranská Ledeburská zahrada patrí k Palácovým zahradám na jižním svahu Pražského hradu. Jedná se o honosnou terasovou barokní zahradu italského typu. Její rozloha ciní 0,18 hektaru a nachází se v nadmorské výšce od 205 do 230 m.
Ledeburská zahrada
Zahrada byla na tomto míste vybudována poprvé v roce 1665 a nechal ji postavit Jan Václav z Kolowrat. Na prelomu 17. a 18. století se v zahrade odehrála velká prestavba, na parteru zahrady tehdy byla postavena pomerne rozsáhlá Sala terrena. Její autorství je sporné, byla prisuzována Giovanni Santinimu, ale i Giovanni Battistovi Alliprandimu a Františku Maxmiliánovi Kankovi. Cenná malírská výzdoba Sala terenny pochází asi z roku 1730 a jejím autorem je Václav Vavrinec Reiner. Ten byl i autorem velké fresky na hlavní operné stene terasové zahrady. Ta se bohužel nedochovala, zrítila se v roce 1940. V soucasnosti na této zdi najdeme treláž s popínavými rostlinami.
Ledeburská zahrada
V roce 1787 byla zahrada opet prestavována, její tehdejší majitel Josef Krakovský z Kolowrat zadal tento projekt staviteli italského puvodu Ignáci Janovi Palliardimu, který se podílel i na prestavbách zahrad sousedních. Tehdy byla postavena Sala terrene protilehlá stena s dvouramenným schodištem a kašnou se sochou Herkula.
Na spodní ploché cásti zahrady najdeme parter s centrální kašnou a vodotryskem, zatravnená plocha je lemována zimostrázem. Z této dolní cásti vede velké schodište do terasové cásti zahrady, na jeho vrcholu se tycí petiboký pavilon, který priléhá k ohradní zdi.
Ledeburská zahrada
Jednotlivé terasy jsou propojeny dvouramennými schodišti, které jsou lemovými rostlinami. Objevíme tady lemy z kerovité trezalky, levandule, révy, na terasách bujne rostou i popínavé ruže a geometricky upravené jehlicnany. Nápadným je také pomerne vzrostlý cedr pri okraji první terasy.
Z popínavých rostlin zde najdeme predevším révu vinnou, brectan, prísavník, trubac a zimolez. Velká pozornost je na schodištích venována i subtropickým rostlinám, které jsou vysazeny v nádobách. Jedná se predevším o citrusy, oleandry, lilky a muškáty.

VELKÁ PÁLFFYOVSKÁ ZAHRADA
Malostranská Velká Pálffyovská zahrada je druhou nejvetší Palácovou zahradou na jižním svahu Pražského hradu. Rozkládá se na ploše 0,2 hektaru a leží v nadmorské výšce od 195 do 225 m.
Je to puvodne barokní terasová zahrada italského typu s klasicistními prvky z doby pozdejší. V 16. století byla na míste této zahrady vinice, která byla pozdeji prestavena na renesancní zahradu. Její soucasnou podobu nejvíce ovlivnila prestavba v polovine 18. století. V této dobe ji vlastnili Fürstenberkové. Osou zahrady se stalo schodište, které vzájemne propojovalo jednotlivé terasy.
Velká Pálffyovská zahrada mela výrazne reprezentativní funkci. K paláci patrí ješte vedlejší Malá Pálffyovská zahrada, ta sloužila spíše jako zahrada užitková. Do majetku rodu Pálffyu se palác a zahrady dostaly až na konci 19. století.
Nad parterem druhé terasy najdeme portál barokního tunelového schodište, který je vyzdoben slunecními hodinami. Prímo pred ním najdeme malou kašnu s plastikou Tritona, která zde byla vystavena až koncem 19. století.
Velká Pálffyovská zahrada
Pro dolní terasy jsou charakteristické vetší nepravidelné plochy trávníku, solitérní i skupinové výsadby okrasných drevin, na horních terasách jsou výrazné spíše ovocné dreviny, stejne jako živé ploty. Mohutné operné zdi teras jsou kryty rozmernými trelážemi pro popínavé rostliny.
Na terasách rostou napríklad jírovce, mandlone, fíkovníky, kdoulone, brsleny, brectan, cilimníky, drezovec, ibišky, hortenzie, mahonie, mišpule, olovenec, pivonky, plaménky, ruže, réva vinná, vistárie, v nádobách i aronie, durmany, oleandry a další druhy.
V sedmdesátých letech minulého století byla zahrada ve velmi neutešeném stavu, takže v roce 1977 byla dokonce uzavrena. Rekonstrukce se dockala - stejne jako další malostranské Palácové zahrady - v posledním desetiletí 20. století. V soucasnosti je zahrada prístupná.
Velká Pálffyovská zahradaOd poloviny 19. století zahrada dosti chátrala, dílcí dobové opravy a rekonstrukce neprinesly kýžený efekt. Po 2. svetové válce byla zahrada ve stavu už znacne žalostném. Až v devadesátých letech 20. století byla zahájena dukladná rekonstrukce celé zahrady - vlastne i všech ostatních Palácových zahrad na jižním svahu Pražského hradu.

když už tam budete, zkuste nevynechat SVATOVACLAVSKOU VINICI, ktera je take uplne cerstve otevrena a nachazi se nahore u Starych zameckych schodu se vchodem mezi temi schody a ulici Po Opyši, jedna se o nejstarší ceskou vinici a je odtud fantastický výheld na Prahu

O kešce
Keška je velikosti mikro, je tam i tužticka, ktera snad prežije FTFkarský nápor. Keška je umístená na míste, které je prístupné celorocne, jen zahrada sezonne, tak pokud z toho neco chcete mit, chodte tam v letnich mesicich :D Misto je sice dost v centru dení, ale nemyslím, že by mel mít nekdo problémy s odlovením kešky, jen si dejte pozor, v tesném sousedství je Polská a Indická ambasáda, tak tam nechodte s plenou na hlave :D

/EN/
 

The architecturally exquisite gardens of Malá Strana are a living reminder of the life of the rich, aristocratic palaces located in this quarter of Prague.

Among the most interesting gardens of Malá Strana are the Vrtbovská garden, the Large and Small Pálffy gardens, the Seminary garden, the Schönborn garden, the Wallenstein gardens and the Ledeburská garden.

The Great Fürstenberg Garden
Baroque Jewel to open for people
     Today, the first time in the history, Velka Fürstenberska Zahrada (The Great Fürstenberg Garden) is opened to the general public.

Palace gardens, situated on the slopes under the Prague Castle towards Mala Strana (Lesser Quarter) will grow of more territories. To the complex of Five Castle Gardens (all belong to the state), will accede Velka Fürstenberska Zahrada, which extensive reconstruction finished by the Capital City of Prague. The plan is to connect all the Castle gardens together, so tourists and Prague citizens could go freely from one to another.
    To revive and repair the garden took about a year and a half. During that time the sightseeing pavilion was repaired, planned to become a social facility and a restaurant. Gardeners planted a few thousand flowers, trees and over two thousands roses. The entrance to the garden is from its higher part, from the Old Castle stairs.
 At the place of the Baroque garden with terraces was originally a vineyard of st. Jiri, founded in 13th century. When vine growing started to decay after Hussite wars, it waited unused until Baroque period, when Fürstenbergs started to develop it. Terraces were built in 18th century by Vaclav Vladimir Netolicky. Fürstenbergs owned the gardens until the WWII, when it was confiscated.

    The Large and Small Pálffy gardens are situated on the slope above Pálffy Palace and beneath Prague Castle. The gardens were completely restored to their original late Baroque style at the end of the 1990s. Worth seeing is the unusual sun dial dating back to the 18th century.
Ledeburská garden, beneath Prague Castle, is another garden with a cascading design. It was conceived on a small plot of land on a steep hill. Its garden pavilion also includes mythological portraits of a ruined Pompey, painted by an unknown artist.

About the cache
The cache is micro, cache is accesible during whole year, but the garden is opened only
april                         9-18
may - september     10-19
october                     10-18
so, if you want to visit it, you must come here during summer months. In the very neighbour are Polish and Indian ambassy, so be careful and don't look like terrorist :Dhttp://www.keenpeople.com/geocaching/cacherate/articol.php?id=GC1DJ0E target=_blank>
Click To Rate This Cache

Additional Hints (Decrypt)

zntargvpxn, zevm
zntargvp, geryyntr

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.