Skip to Content

This cache has been archived.

Dp.man: Archiv.

More
<

BOTIC

A cache by Mistr Dp.man Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 07/26/2008
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
3 out of 5

Size: Size: small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Botic je potok v povodí dolní Vltavy. Protéká územím Stredoceského kraje a Prahou v Ceské republice. Délka toku ciní 34,5 km (z toho 21 km v Praze, 1,2 km v potrubí) Plocha povodí je 134,85 km². Jméno potoka souvisí s botením, nabýváním objemu, cili rozvodnováním. Dríve, napríklad kolem roku 1885, se jmenoval Vinný potok.

Horní tok

Botic pramení severne od Krížkového Újezdce v lese Okrouhlíku u osady Ovcáry. Tece pres Cenetice (zleva se vlévá Oleška), Olešky (zleva bezejmenný prítok od Hlubocinky), pres Kocandu (zprava prítok z Osnice), protéká Pruhonickou oborou (pres rybníky Borín a Labeška, mezi nimi se zleva vlévá Jesenický potok, za nimi zprava Dobrejovický potok) a Pruhonickým parkem (mine Podzámecký rybník) a místy zalesneným údolím Pruhonic meandruje pres Kreslice do Prahy. Horní tok až do vzdálenosti 17,447 km od ústí je ve správe státního podniku Povodí Vltavy.

Dolní tok

Na území Prahy vtéká potok v prírodním parku Botic–Milícov. Prijímá zprava Pitkovický potok a o kus dál u Fantova mlýna v míste zvaném Dobrá Voda rovnež zprava potok Dobrá voda od Uhrínevsi. Protéká opraveným Petrovickým jezem a pred Petrovicemi se zleva vlévá Milícovský potok od Milícovských rybníku a v Petrovicích zacíná vzdutí Hostivarské prehrady. Prímo v ní prijímá zleva Hájecký potok a pod její hrází se nachází vyrovnávací nádrž. Zleva prijímá Košíkovský potok a pokracuje nekolikakilometrovým úsekem meandru (prírodní památka) pres Hostivar, kde se do nej zprava vlévá Mecholupský potok. V techto místech byl vyhlášen prírodní park Hostivar–Zábehlice a potok pokracuje zleva kolem statku Práce, údolím Zábehlic zprava pres Zábehlický jez[3] kolem Zábehlického zámku. V míste jezu se vlévá zleva Chodovecký potok a nad jeho ústím se oddeluje odtok[4] k Hamerského rybníku. Pod jezem tvorí severní hranici Ružového ostrova a na jeho konci se zleva vrací voda z rybníka a o neco níže se zprava vlévá Slatinský potok. Botic dále protéká areálem michelské teplárny a odstavného nádraží Praha Jih, mohutným obloukem zleva obtéká michelským údolím Bohdalec a Tyršuv vrch, stácí se do Vršovic, tece kolem stadionu Bohemians 1905, po levé strane Havlíckových sadu a parku Folimanka protéká Nuselským údolím a jako kanalizovaný zakrytý tok ústí zprava do Vltavy v Praze na Výtoni pod železnicním mostem. Dolní tok je ve správe magistrátu hl.m. Prahy.

Vodní stav

Prumerný prutok ciní 0,44 m³/s. Prumerná rocní teplota vody ciní 7–8 °C.

Cistota vody

Ve druhé polovine 20. století kvalita vody odpovídala V., tedy nejhorší tríde cistoty. Podobne jako u jiných toku zde došlo k postupné eliminaci zdroju znecištování a zlepšení kvality vody v toku. V úseku pod Hostivarskou prehradou náleží do III. trídy, pod Zábehlicemi do IV. trídy (2005).

Zdroj: Wikipedie

V ŽÁDNÉM PRÍPADE NEROZŠROUBOVÁVEJTE COKOLI. ODLOV POUZE SPODEM. Krabici vracejte presne na své místo. Pred odlovem zvažte zda jí dokážete taky vrátit. V opacném prípade neodlovujte. Nepripadá v úvahu "nedokázali jsme jí vrátit tak jsme jí dali jinam"!!!!!!!!

Additional Hints (No hints available.)Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.