Skip to Content

<

Pomniky bitvy u Hradce Kralove c. 22

A cache by Petr1868 Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 08/17/2008
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size: small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Dvacátá druhá multicache ze série Pomníky bitvy u Hradce Králové


Do této série dále patrí následující keše:

Pomniky c. 1 - Nechanice, Pomniky c. 2 - Hrádek, Pomniky c. 3 - Dolní Prím, Pomniky c. 4 - Dlouhé Dvory, Pomniky c. 5 - Horní Prím, Pomniky c. 6 - Mokrovousy, Pomniky c. 7 - Probluz, Pomniky c. 8 - Dohalice, Pomniky c. 9 - Horní Dohalice a les Holá, Pomniky c. 10 - Nový Bydžov, Pomniky c. 11 - Sadová, Pomniky c. 12 - Rosnice, Pomniky c. 13 - Bríza, Pomniky c. 14 - Rozberice, Pomniky c. 15 - Cisteves, Pomniky c. 16 - Horice v Podkrkonoší, Pomniky c. 17 - Máslojedy, Pomniky c. 18 - Cerekvice nad Bystricí, Pomniky c. 19 - Nedelište, Pomniky c. 20 - Všestary, Pomniky c. 21 - Benátky

Tato serie keší má pripomenout památku tisícu vojáku, kterí padli dne 3. cervence 1866 v bitve v okolí vesnice Chlum, známé také jako bitva u Hradce Králové nebo bitva u Sadové.

Bitva u Hradce Králové byla rozhodujícím stretnutím války mezi Rakouskem a Pruskem v roce 1866 a jejím výsledkem byla prohra Rakouska.

Cílem této série je provést vás po památnících této bitvy nalézajících se na katastrech jednotlivých vesnic tak, abyste si uvedomili rozsáhlost bojište.

Krome této serie se válce roku 1866 venují i další keše. Pro cachery spechajici je k dispozici tradicionalka Bojište Chlum. Po celem centrálním arealu bitvy vas provede multicache Svib 1886 , jejiz finalka, jak uz nazev napovida, vas privede do lesa Svibu. Tam muzete plynule pokracovat prochazkou Aleji mrtvych za dalsi stejnojmennou keskou. Bitve se venuje i Praedova cache Valka 1866 na jihovychod od Chlumu - v Rozbericich.

Prubeh boju

Horineves byla po vetšinu bitvy nejkrajnejším pravým krídlem rakouského II. armádního sboru pol. podmaršálka Thuna, který v rozporu s bitevní dispozicí nezaujal pozici mezi Nedelišti a Labem, ale otocil ji o 90 stupnu a svou prední linii rozvinul na cáre Máslojedy - Horineves. Jeho dve brigády (Wurttembergova a Saffranova) podnikly v 11.30 h. útok proti Svíbu, aby uvolnily z tíživého postavení jednotky IV. armádního sboru.

Po zpráve o príchodu pruské 2. armády korunního prince od severu byl do vsi posunut od Horineveské bažantnice 2. myslivecký prapor a 4 setniny 40. pešího pluku. Došlo zde k jedné z prvních srážek mezi Rakušany a armádou korunního prince na hradeckém bojišti. Jednotky rakouské Thomovy brigády od II. sboru se musely za težkých ztrát stáhnout. Ve 13 hodin vstoupil do obce oddíl pruského majora Peteryho a pokracoval ve vítezném postupu pres Rejdište a Máslojedy až do stredu rakouského postavení u Chlumu.

Horineveská bažantnice - lesní prírodní reservace o rozloze 21,71 háje vzdálena 500 m jižné od Horinevsi a 1,5 km sv. od lesa Svíbu. V tomto prostoru byla behem boju o Svíb rozmístena Thomova brigáda od rakouského II. armádního sboru. Na jejím západním okraji stál 2. prapor polních myslivcu. V záloze za bažantnicí byly v l. šiku dva prapory 40. pluku a ve 2. šiku dva prapory 69. pluku.

Poté, co se od s. zacala blížit pruská 2. armáda, byli myslivci vysláni do Horinevsi a jejich postavení zesílily ctyri setniny I./40. praporu. Zbývající setniny I. praporu obsadily z. okraj bažantnice. Záštitu tvoril II. prapor téhož pluku. Tuto pozici se Rakušanum nepodarilo pred znacnou pruskou presilou ubránit a museli ji vyklidit. Opustili i bažantnici.

Jednotky Thomovy brigády ustoupily východním smerem a zaujaly postavení u Sendražic.

Tato keš Vás seznámí s pomníky nalézajícími se na katastru obce Horineves

Tato multicache je dlouhá cca 2,5 km. Je odlovitelná pešky nebo na kole. Automobil lze zaparkovat pred zámkem nebo u hostince.

Zastavení c. 1

N = 50º 18.688'

E = 015º 45.547'

Pred Vámi se nalézají ctyri pomníky. Vaším úkolem je zjistit císlo A predstavující první císlici ze trímístného císla predstavujícího soucet rakouských a pruských vojáku pohrbených v hromadném hrobe pod pomníkem c. 112.

Zastavení c. 2

N = 50º 18.(A + 3)(A + 2)(A - 4)'

E = 015º 45.(A + 2)(A + 3)(A + 3)'

Vaším úkolem je zjistit císlo B predstavující první císlici z dvouciferného císla udávajícího pocet padlých vojáku pohrbených pred zdí místního hrbitova.

Zastavení c. 3

N = 50º 18.(B + 4)(A + 1)(B - 1)'

E = 015º 45.(A + 2)(B + 6)(B + 3)'

Na místním hrbitove se nalézá dalších pet pomníku. Vaším úkolem je zjistit císlo C udávající kolikátého cervence roku 1866 zemrel na svá zranení pruský svobodník Carl Fiebach.

Zastavení c. 4

N = 50º 18.715'

E = 015º 45.901'

Pred Vámi se nalézá rodný dum nejznámejšího ceského padelatele - nálezce Rukopisu Zelenohorského a Královedvorského Václava Hanky. Toto zastavení je bez úkolu.

Zastavení c. 5

N = 50º 18.(A*B*C - 1)'

E = 015º 46.(C*A*A + 220)'

Nalézáte se na míste dalekého výhledu pred pomníkem venovaným jednomu rakouskému pešímu pluku. Vaším úkolem je zjistit dvoumístné císlo DE tohoto pešího pluku.

Zastavení c. 6

N = 50º 18.(A - 2)(D + 1)(E + 1)'

E = 015º 46.(A - 3)(D - 1)(E + 1)'

Pred Vámi se nalézá pomník rakouského pešího pluku c. 40. Vaším úkolem je zjistit císlo F predstavující pocet rádku textu na strane pomníku obrácené k pletivovému plotu.

Souradnice finální keše

N = 50º 18.(B - 1)(D + 3)(F - 8)'

E = 015º 46.(A - 3)(D - 3)(F - 4)'

Pro prvních dvacet nálezcu je vložena pametní karticka.

Additional Hints (Decrypt)

I xberarpu qhoh

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa) 

Find...

250 Logged Visits

Found it 243     Write note 6     Publish Listing 1     

View Logbook | View the Image Gallery of 23 images

**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links.

Current Time:
Last Updated:
Rendered From:Unknown
Coordinates are in the WGS84 datum

Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.