Skip to Content

This cache has been archived.

TrainTour Reviewer: I ma trpelivost dosla, maximalni hranice 3-4 mesice pro disable lze sice stavebnimi pracemi mirne prodlouzit, ale toto je moc! Archivovano.
Odarchivace bude mozna jen, kdyz misto zustane volne a autor se KONECNE rozhoupe kes dat na misto. Pak mi pripadne staci napsat mail
TrainTour, reviewer pro CZ, SK a okoli

More
<

Pamatka Antonina Pelce

A cache by Landiman Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 08/08/2008
Difficulty:
1 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size: regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Tato cache vás zavede do místa rodište ceského malíre a karikaturisty Antonína Pelce.Antonín Pelc

*16.1.1895 – †24.3.1967


Život malíre a karikaturisty Antonína Pelce byl predznamenán jeho puvodem z chudých pomeru i jeho trochu dobrodružnou povahou.
Narodil se v Lišanech 16. ledna 1895 v ucitelské rodine. Zacal studovat v Rakovníku na reálce, ale v deseti letech osirel. Ujal se ho strýc, stredoškolský profesor v Kutné Hore a v jeho rodine pak vyrustal. Od detství byl velmi nadaný kreslír, mel i sklony k hudbe a proto se rozhodl pro umeleckou kariéru. V letech 1913–1919 vystudoval pražskou Akademii výtvarných umení (u prof. V. Bukovace a M. Pirnera).

Velmi citlive reagoval na dobové podnety, poucil se a prijal mnohé principy avantgardních smeru dvacátých let. Svými životními osudy byl predurcen k tomu, aby zaujímal levicové postoje. Konecne tehdy, po zkušenostech z první války se nalevo vychýlilo myšlení podstatné cásti evropské umelecké avantgardy. Maloval v duchu syntetického kubismu, ale brzy do jeho obrazu pronikaly nové obrazové i obsahové elementy, predevším uvolnená, expresivnejší kompozice a výrazný rukopis. Tematicky se priklání v duchu nové vecnosti k poznávání prosté reality.

Záhy nachází prostor pro svuj jedinecný dar, pohotové kresby, v žurnalistické karikature a knižní ilustraci. Tady mužeme pozorovat urcité paralely s prací Josefa Capka, Adolfa Hoffmeistra, ci Františka Bidla. Proti jejich ortodoxnejší klasické cerné cárové kresbe však poznenáhlu staví svuj styl využivající casto ruzne strukturované plochy a barvu.

Za svoji kritickou a výrazne protifašistickou tvorbu nemohl ocekávat vdek nového režimu, který se vytvárel v Cechách po roce 1938, proto odešel do Francie. Tam se ale jako cizinec pricházející z nemeckých zemí dockal internace ve sberném tábore. Pri zmatcích po fašistickém napadení Francie se dostal do Maroka. V marockém tábore namaloval nekolik kompozic s námetem poušte, které se považují za vrchol jeho malby vubec. Jeho anabáze pokracovala na antilský ostrov Martinigue a odtud byl vysvobozen osobní intervencí manželky amerického prezidenta.

O jeho záchranu se postarali prátelé J. Voskovec a J. Werich a za nimi se vydal do New Yorku. Léta newyorského exilu prežíval dík Werichove dceri Jane, která mu pomáhala prekonávat jazykovou bariéru a udržovat spojení s okolním svetem. Vrátil se ke karikování. Jeho ostre protifašistické výpady otiskovaly nejprestižnejší deníky a casopisy, nejvíce anglické a americké, ale pronikal do celého svobodného sveta.

Do vlasti se vrátil roku 1946, byl povolán na umeleckoprumyslovou školu v Praze, aby vyucoval umení karikatury. Roku 1955 byl jmenován profesorem Akademie výtvarných umení a vychoval rádku soucasných ceských kreslíru. Neustále kreslil a publikoval v ceských periodikách, nebyl však již tak nezávislý jako dríve.
Postupne se stal tlumocníkem oficiálních postoju poúnorového režimu.

V padesátých letech se vrátil k malbe a ilustraci. Tvarosloví a tematika jeho obrazu se dost odlišovala od ortodoxních schémat ražených socialistickým realismem a tak se nakonec stal neprijatelným pro režim, který kdysi pomáhal ustavit. Dík deformované úcelové prezentaci jedné cásti jeho díla a zatajování druhé se Antonín Pelc stal osobou dnes témer neznámou a umelcem nechápaným. Snad teprve cas vysvobodí jeho humanistické a lidsky vrelé dílo z balastu dobových soudu a zaradí ho na to správné místo v ceské kulture, které mu náleží.

Data:

16. ledna 1895 – narozen v Lišanech u Rakovníka

1913–19 – studoval Akademii výtvarných umení v Praze

1934 – clenem SVU Mánes

1939 – emigruje – Francie, Maroko, Martinigue, USA

1946 – profesorem umeleckoprumyslové školy v Praze

1955 – profesorem Akademie výtvarných umení v Praze

24. brezna 1967 – zemrel v Praze

Karikatury publikoval v denících a casopisech:

Šibenicky, Tvorba, Rudé právo, Lidové noviny, Simplicius, New York
Times, Kulturní tvorba, Literární noviny, ad.

Ilustroval knihy:

K. Polácka, Fr. Nemce, V. Rezáce, M. Majerové, A. France, J.
Vallése, H. Balzaca, J. Steinbecka, ad.Antonín Pelc: ilustrace knihy K.Polácka - Muži v offsidu


A nyní ke kešce: jelikož není možné u tradicní kešky zadat výchozí souradnice jako souradnice desky, když je keška ukrytá o kus dále, na výchozích souradnicích najdete prímo skrýš. Pametní desku venovanou Antonínu Pelcovi najdete cca 60 metru od kešky smer severozapad, viz Reference Waypoint. Doporucuji zhlédnout, beztak budete nejspíš parkovat nekde blízko. Ikdyž je místo uložení kešky dále od pomerne frekventované silnice, prosím, budte obezretní a peclive maskujte, at cache vydrží. Tomu pomuže i tichý odlov, který je zvlášte v noci v této obydlené cásti obce vyžadován. Díky.
Fotky u logu, GC, TB a predmety k tématu vítány
Pro prvnich 12 nálezcu je pripravena karikatura Antonína Pelce (12ks).
Okolní predmety jsou presne ve stavu, v kterém byly, než skrýš vznikla. Ostrílenému cacherovi bude nejspíš ihned vše jasné.
Pokud možno, obejdete trávu, at místo vypadá nenavštevovane.

Additional Hints (Decrypt)

evqvpnx fxhcval Q, i oyvmxbfgv zvavuevfgr

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.