Skip to Content

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.

Mystery Cache

Sachova c. 1

A cache by Down.cz Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 8/19/2008
Difficulty:
3 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size: small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Šachová mysterka. Nenárocný terén.

Na souradnicích N 50° 02.323 E 14° 20.630 keš nehledejte. Ukazují na stred školy, poblíž které se schránka nachází…..

První z našich šachových keší vás zavede do Prahy-Stodulek na okraj sídlište Velká Ohrada. Prestože úspech ve hre zvané šachy se vzdeláním prímo nesouvisí, rozhodli jsme se keš umístit poblíž jedné z místních škol. Jednak pro to, že se clovek s touto nádhernou hrou setkává poprvé zpravidla ve školních kroužcích a jednak proto, že od školy je nádherný výhled na Prokopské údolí, Lužiny a Nové Butovice - pokud se nesmíríte s pohledem pouze od keše, ale školu obejdete, mužete se o tom presvedcit sami….

K vlastní úloze – s laskavým svolením autora úlohy nabízíme k rešení diagram úlohy - úkolem bílého je dát druhým tahem mat. Na vás je pak odpovedet na níže uvedené otázky a získat tak souradnice keše.

Nenechte se mýlit, autor sice tvrdí, že pro nás vybral úkol jednoduchý, ale nám rešení zas tak snadné nepripadá. Proto jsme obtížnost keše oznacili trojkou.

Diagram:

Diagram

Rozpis: Bílý: KE3, DG3, VC7, JG5 (4) Cerný: KD5, PC5, PC4 (3)

K získání souradnic budete potrebovat ješte jeden obrázek – obe osy jsou v nem oznaceny císly (tlusté, vetší cervené písmo).

Diagram2

Poloha figurky bude v obrázku urcena soucinem císlic z obou os (príklady uvedeny prímo v šachovnici slabým, menším cerveným písmem – viz císla 8, 42, 6, 10), pro príklad - cerný král má pozici 20). Ano, víme o tom, že nekterých výsledku je možno dosáhnout více zpusoby, ale pro náš prípad to nevadí....

Pokud již znáte rešení, zde je návod k získání souradnic a nápoveda. Vycházet budeme ze souradnic uvedených v úvodu - N 50° 02.323 E 14° 20.630, menit budeme jen tisíciny minut - N 50° 02.NNN E 14° 20.EEE.

Pro následující výpocet dosadte správná císla:

  • A= výchozí poloha figury z diagramu, kterou musí bílý hrát jako první (pro kontrolu - pro vež A=21, pro jezdce A=35, pro krále A=15, pro dámu A=21).
  • B= císlo pole, kam smeruje první tah bílého (napríklad pri JG6 B=42).
  • C= pocet matových pozic (kolika ruznými zpusoby bílý dá mat cernému králi).
  • D, E = figura bílého, která se nepohne bez ohledu na zpusob obrany cerného (pokud jich je více, císla sectete - samozrejme D spolu zvlášt a E spolu zvlášt) vež D=(-82) E=22 jezdec D=38 E=12 král D=(-44) E=(-72) dáma D=(-11) E=87.

Keš najdete na souradnicích: NNN=NNN+A+B+D EEE=EEE+A+C+E (tedy k hodnotám v úvodu uvedených souradnic prictete [s patricným znaménkem] príslušné zjištené výsledky).

Informace o keši: predstavte si schránku približne velikosti krabicky od Energitu, doplnenou krytem - je uzpusobena tak, aby splynula s okolím; vracejte ji prosím na místo v pozici, v jaké byla; do keše prosím nevkládejte predmety na trade; CG a malé TB se do keše vejdou. Prubežné vkládání GC nebo TB bude ze strany ownera pokracovat. A nebrání v tom nikdo ani vám…

Protože nalezení schránky podle presných souradnic by bylo okamžité, „rozostrili“ jsme zamerení keše o nekolik metru. Keš tedy hledejte v okruhu do peti metru (v prípade neúspechu do deseti metru – nutno brát v úvahu nepresnost naší i vaší GPS) od vypoctených souradnic. Pro zkušeného kacera se správným hintem by to i tak nemel být žádný problém:

  • pokud se domníváte, že na konci hry zustane ve hre všech 7 kamenu, poradíme, že keš sice není magnetická, ale kdybychom ji neuchytili práve tak, tak jak jsme ji uchytili, klidne mohla magnetickou být …
  • jestli jste si jisti, že na konci hry zustane ve hre jen 6 kamenu, zkuste se pred odchodem pro keš podívat na stránky geocachingu, jak vypadají nabízené schránky urcené k ukrytí do zelene, použili jsme totiž stejnou kamufláž…
  • pokud si myslíte, že na konci hry zustane ve hre kamenu jen 5, pripravte se na šátrání pod betonovými panely a zkoumání zdí a betonových podstavcu plotu; prestože jsme okolí prohlédli a zdá se, že je injekcních stríkacek prosté, budte opatrní a uvažujte, než ruku nekam strcíte …
  • jestli si myslíte, že je možné, aby úloha skoncila jen se 4 kameny, tak vám budeme držet palce, k dispozici na míste budou ruzné dutiny; pokud byste hledali pod úrovní okolního terénu, budte prosím opatrní, at schránka nespadne a nezmizí v nenávratnu…
  • pokud jste došli k poctu 3 kameny nebo méne, tak nemusíte nic pocítat, souradnice jsou: N 50° 02´36.00 E 14° 20´19.00 – keš tu sice nenajdete, ale místní vyhlášenou restauraci ano [s otvírací dobou Po-Ne 10:30-23:30]; zde užívejte radostí života a na hledání této schránky zkuste zapomenout…

Nezapomente si z vícka krabicky opsat císlo, bude se hodit - pokud budete chtít rešit i další šachové úlohy (ale dvojka a trojka budou trochu složitejší – postupne omezíme možnost zneužití technických prostredku).

Za laskavé svolení k užití úlohy dekujeme autorovi – Miroslavu Henrychovi – odkaz na stránky jeho domovského šachového klubu najdete na http://www.sachy-slany.wz.cz/.

Additional Hints (No hints available.) 

Find...

536 Logged Visits

Found it 497     Didn't find it 14     Write note 17     Temporarily Disable Listing 1     Enable Listing 1     Publish Listing 1     Needs Maintenance 3     Owner Maintenance 2     

View Logbook | View the Image Gallery of 5 images

**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links.

Current Time:
Last Updated: on 5/26/2018 8:28:15 AM Pacific Daylight Time (3:28 PM GMT)
Rendered From:Unknown
Coordinates are in the WGS84 datum

Return to the Top of the Page