Skip to Content

This cache has been locked, but it is available for viewing.
<

Morová kaplnka/ Cholera chapel

A cache by Maverikus Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 08/21/2008
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size: micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Cache vytvoril mr.mephisto / Cache placed by mr.mephisto.

SK
„Morová kaplnka“, ako ju miestni nazývajú, sa nachádza na severovýchode miestnej casti Kopánka v Trnave. V skutocnosti ide o Cholerovú kaplnku, ktorá vznikla ako pamiatka na cholerovú epidémiu, ktorá Trnavu postihla od 1. augusta do 24. septembra 1831 a za tieto dva mesiace si vyžiadala vyše 800 obetí. Postupom casu kaplnka zacala chátrat a až v druhej polovici 20. storocia ju renovovalo Krajské stredisko štátnej pamiatkovej starostlivosti a ochrany prírody Trnava. V súcasnosti sa opät nachádza v dezolátnom stave. Tak isto aj oddychová zóna s výhladom na Trnavu, inak oblúbené miesto stretnutí milovníkov dezertných jablkových vín a iných lahôdok (však všetci sme boli mladí....:).

EN
Cholera chapel is situated in northeast part of Kopanka district in Trnava. Chapel reminding cholera plague, which was in Trnava from 1st August to 24th September 1831. Through cholera plague died over 800 inhabitants.

PROSIM PRINESTE SI SVOJE PERO / PLEASE BRING OWN PEN
free counters

Additional Hints (No hints available.)Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.