Skip to Content

This cache has been archived.

Vrso: Ahoj,

kedze nemam od Teba ziadnu reakciu, posielam cache do archivu. Ak ju chces obnovit, napis mi a rad ju odarchivujem.

Dakujem

Rasto

More
<

Ilava

A cache by mazo_sk Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 9/20/2008
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size: micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

SK: Lahká multi cache - po pamiatkach Ilavy. Všetky stage sú blízko seba (až na final) a celá prechádzka nezaberie viac ako 1/2 hodinu.

Vitajte v Ilave, starom královskom meste na Považí. Táto cache Vám ukáže významné pamiatky Ilavy. Zaparkujte na suradniciach a vyberte sa na starovaci stage pesi, v meste je jednosmerka, pojdete aj mimo cesty a cez park.

Stage 1. Zvonica
Spolu s dnes už neexistujúcim gotickým kostolom postavili v 15. storocí aj spodné podlažia zvonice, ktoré sú z kamena. Zvyšok zvonice bol dostavaný v 16. a 17. storocí, pravdepodobne vždy po požiaroch. Veža zvonice bola zbarokizovaná a na sklonku 18. storocia bol kostol v jej blízkosti rozobraný do základov.

Stage 2. Mestské múzeum
Ilavské mestské múzeum sprístupnuje verejnosti exponáty dokumentujúce históriu mesta a ludovú kultúru prilahlej oblasti. V Mestskom múzeu Ilava sa nachádzajú 3 expozície: história Ilavy, národopisná a prírodovedná.

Stage 3. Ilavský kostol a hrad
Stredoveký vnútorný štvorkrídlový komplex posilnovali tri nárožné bašty na východnej, južnej a západnej strane. Horný hrad obklopovala zo všetkých strán hlboká priekopa. Brána do hradu s padacím mostom bola na severozápadnej strane. Medzi hradnými priekopami a mesteckom bolo volné priestranstvo, a rybník kvôli obrane. Vysoké budovy vonkajšieho (dolného) hradu tvorili dve krídla. Juhozápadný trakt zosilovali tri mohutné bašty, severozápadný trakt chránil Váh, ktorého koryto bolo v tesnej blízkosti dolného hradu. Medzi západnou nárožnou baštou a priekopou bol masívny múr, v ktorom bola hlavná brána hradu. Tesne pri priekope stála menšia bašta. Aj severozápadný trakt spájal hradný múr s hradnou priekopou. Tu bola malá brána do prvého hradného nádvoria. Hrad bol prakticky obklopený zo všetkých strán vodou a preto sa spomína aj ako Ilavský vodný hrad.
Na okraji hradu, vo vodnej priekope bol postavený trinitármi jednolodový barokový kostol ukoncený presbytériom a velkou sakristiou. Lod je podopretá mohutnými piliermi, medzi ktorými sú po oboch straných kaplnky.

Park a námestie
Pokracujte cez park až na final. Park vznikol zasypaním rybníka, ktorý slúžil ako vodná priekopa na ochranu hradu. Pôjdete popri troch sochách v parku a cez námestie, kde už dva krát padol Guinessov rekord :)

4. Final
Popri prechádzke si môžete posediet aj na niektorej z mnohých laviciek a vyrátat final:

N 48 59.DHD
E 018 14.AIJ

Cache je umiestnená rovno nad vašou hlavou takto! Vrátte ju presne rovnako - teda za zlomený konár, cca 15cm od konca sú konáriky, kde môžete cache zavesit. Už dva krát skrýša zmizla len vdaka nedôslednosti hladacov a už niekolkokrát bola úplne inde. Ak ju dáte inde, bude ju vidiet pri zbežnom pohlade a opät zmizne, napriek tomu, že miesto úkrytu je relatívne skryté. Dakujem, že umožnujete aj druhým, aby cache našli.

Príjemnú prechádzku po Ilave.

Additional Hints (No hints available.) 

Find...

82 Logged Visits

Found it 65     Didn't find it 9     Archive 1     Temporarily Disable Listing 3     Enable Listing 2     Publish Listing 1     Post Reviewer Note 1     

View Logbook | View the Image Gallery of 8 images

**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links.

Current Time:
Last Updated:
Rendered From:Unknown
Coordinates are in the WGS84 datum

Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.