Skip to Content

This cache has been archived.

Kermitek: Nadešel cas.

More
<

Prochazkova spluchovska kes

A cache by Kermitek Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 09/28/2008
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size: small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


TATO KEŠ BUDE V PROVOZU DO 8.1.2012, POTÉ BUDE NÁSLEDOVAT ARCHIVACE.

DUVOD SI ZATÍM NECHÁM PRO SEBE, ALE NEBOJTE SE, CHYSTÁ SE PREKVAPENÍ.

Caute kaceri a kaceny.

Pripravil jsem si pro Vás trasu, která vás provede méne turisticky atraktivní lokalitou Horních Bludovic, a sice jejich cástí Špluchov. Neznamená to však, že zde nemáme zajímavá místa. Spíše naopak. Hlavním cílem není nalítat kilometry ani nalézt krabicku (ta samozrejme je). Hlavním cílem je ukázat kout naší republiky, kam nás žádný pruvodce nenavede. Rekl bych, že je to rozumný zpusob, jak strávit nedelní hezké odpoledne. Hezké je na míste, nebot cesta nevede vždy po asfaltu a taky proto, že soucástí jsou i výhledy. Trasa je vhodná pro peší i geoauta, ideální je pro cyklisty. Pro geomiminka s kocárky se hodí méne, nebot se putuje i po silnicích, ty ale nejsou frekventované, takže i tak se dá. Délka je asi 5 km plus minus, nemeril jsem to.
Pro zájemce je zde male video o nasi obci, funguje pouze v Exploreru Microsoft. (visit link)

K putování doporucuji GPS, kompas, tužku a papír, protože souradnice jednotlivých zastavení si budete zjištovat z indicií, které zjistíte až pri vlastní ceste. Ale nebojte se, bude to jednoduché, postací, když umíte scítat a odecítat do dvaceti. Tímto ale nikoho nepodcenuji, urcite nekdo umí i do triceti:-) Tak at se Vám líbí.

Tak pro zacátek si zvolíme bod o souradnicích
N 49°44.828 E 018°24.906

Zde najdeme most pres Špluchovský potok. Není nikterak zajímavý, snad že v nem tece voda a nedávno byl sanován pravý breh, aby nám nespláchl cestu. Pred nekolika lety totiž byla taková nemalá prutrž mracen a roura mustku jaksi nestacila. Voda zaplnila prostor pred mustkem a zacala se valit pres cestu. Pri dnešním prutoku se taková situace zdá neuveritelná. Korunou toho všeho je, že tento prostor jsou regulérní stavební parcely. Noví majitelé, preji vám hodne štestí.
Toto místo jsem zvolil zámerne, a sice proto že se jedná o jeden z "nejnižších" bodu našeho putování a aby si každý poctive našlapal výškové metry bez rozdílu.
Pokud zde prijedete autem, mužete ho na chvilku zaparkovat na jednom z príjezdu ke stavení c.p.185 nebo 628 ale tak, abyste to tu celé nezablokovali. Stejne tak muzete pouzit dlazdeny prostor u rampy v tesne blizkosti mustku. Místa je tu dost, tak prosím ohleduplne a pri odjezdu nehrabejte, nebo dostanete hrábe! Majitelé jsou s tímto seznámeni, ale kdyby byly presto problémy, zkuste použít slovicko "Prosim" a "Dekuji". To zabere vzdycky :-)
Pocet sloupku obou zábradlí = A.

Pokracovat budeme na souradnice
N 49°44.(A+2)09 E 018°24.A59

Jak jste sami poznali, tak výpocet je jako pro malé deti. Pouze vypoctete závorku a hotovo, dále nic víc. Jo a natukejte to do GPS.
Do tohoto bodu to máte asi 300 m a najdete zde menší vetrný mlýn. Je to originál, jen má nový kabátek a nové lopatky. Takovýchto mlýnku bylo v okolí více, toto je však jediný na Špuchove a díky rozumu majitele neskoncil v pecu. Ani nevím, jestli je „mletíschopný“, budu muset majitele vyzpovídat.
Pocet lopatek vetrného kola = B

Pokracovat budeme na souradnice
N 49°45.(B-15)4A E 018°24.(B-10)23

Pokud jste pocítali správne, dorazili jste na T križovatku, v jejíž blízkosti se nachází kamenný krížek. Tento byl dlouho zanedbáván, dokud se nenašel dobrovolník a opravil ho. Sice chybí obrázek, bylo by fajn, kdyby jej nekdo doplnil, za mých školních let nechybel.
Všechno bylo v porádku dokud nekdo, k mému prekvapení, neodvezl plechovou budku autobusové zastávky. Doufám, že se dockáme jiné a lepší, do které tolik nepotáhne na nohy….
Stejne tak jsem prekvapen, že nejaký iniciativní dobrovolník v posledních dnech (11/2008) zrušil letopocet 1927, který byl vytesán do spodní cásti krížku a tudíž mi prekazil zámer použít toto císlo k urcení souradnic další stage… No nic, musím si poradit jinak, a proto:
Zjistime pocet písmen, jež se nachází na vrcholku krížku.
Pricteme pocet sloupku kolem krížku, na nichž visí retízek.
Odecteme 1.
Výsledek=C

Pokracovat budeme na souradnice
N 49°44.CA0 E 018°24.1A5

Dobrá možnost obcerstvení, pivo plnotucné i detské je k dispozici za lidové ceny stejne jako bramburky nebo utopenci. Tato hospudka byla dlouho zavrená, proto budme rádi že funguje a podporme ji!
Zde nejsou žádné indicie k dalšímu bodu, kdo však má zájem, muže si odskocit k tunce, jejíž název má hospudka… N49°44.C10 E 018°24.(B-3)9. Leží pravdepodobne na soukromém pozemku, tak se prosím chovejte slušne a ohleduplne. V dobe, kdy jsem tam šel já nebyl vyšlapaný chodnícek, proste rovnou za nosem (šipkou). Auto mužete nechat na prilehlé autobusové tocne.

Pokracovat budeme na souradnice
N 49°44.(B-10)02 E 018°24.3(C+2)6
a zaparkujeme za kaplí auto. V dobe konání mše prosím pozor na babicky.

Dorazili jsme ke kapli Svatého Jana Nepomuckého, jejíž umístení na mape se autorum Czech Topo 2 kapku nepovedlo, tak hlavne nekomu nevlezte do dvorka. To by se nemuselo líbit krocanum, nehlede na to, že nad dvermi urcite nemají napsán pocet boku veže…
V této kapli se pravidelne konají mše, i já jsem je navštevoval. Ale pulnocní moc nemusím, já totiž rád spím.

Nepovinné: Kdo chce, muže se zastavit cestou na N 49°44.6C3 E018°24.5(C-5)7. Je zde samoobsluha a rezník vede i klobásky. Pivo pouze lahvové a bez sklenice. Ale kvuli tomu zde nejsme...

Pocet boku cervene veže kaple = D

Pokracovat budeme na souradnice
N 49°44.4(C-A)0 E 018°24.(D-2)04

Zde je, i když pomerne méne kulturní, ale na druhou stranu pro (cyklo)turisty záživnejší možnost obcerstvení. Je to objekt, který objeví pouze (cyklo)turisté, kterí jdou po zelené, nebot u cesty není žádná šipka, tedy krome té naší na GPS. Vy máte jediný úkol: ochutnat vodu. Ne. Máte dva úkoly: Ochutnat vodu a spocítat pocet prken stríšky studánky.

Pocet prken: E

Pokracovat budeme na souradnice
N 49°44.B(E-4) E 018°24.D(E+3)

Doufám že jste trefili. Výpocty jsou složitejší. Je to takhle:
Mužete jít po zelené jižne lesem rovnou, anebo po silnici naokolo. Dorazili jste ke trem krížum; kdo šel po zelené, jiste si zkrátil cestu pres pole. Možná mne budete mít za analfabeta, co neumí císt a psát, ale mne se opravdu zatím nepodarilo zjistit, co všechno ty kríže, co jsme potkali a ješte potkáme, znamenají. A to ani na internetu, ani mezi místními. Udelám ale všechno proto, abych zjistil, proc vlastne stojí a posléze zde informaci zverejním. Poslední informace je ta, že znamenají nejaké tragédie, které se staly pred x staletími anebo nejaké hranice oblastí nebo pozemku, cert ví.
Nepovinné: Kdo chce, hlavne geokocárkári a geomotoristé mohou využít zastavení u krížku na N 49°44.418 E 018°24.336. Kupodivu se zde dá i zaparkovat.
Tedka prišla mamka s informací, kterou získala od prítelkyne na telefonu, že se u trech krížu stretli: Jedna galanka a dva galani. Pobili se a všichni tri zahynuli. Proto 3 kríže. No uvidíme. Rozhlédneme se po okolí a najdeme

Pocet kamennych patníku = F

Pokracovat budeme na souradnice
N 49°44.A(F+2)(D-8) E 018°25.(C-4)(A-1)(F+2)

Prohlédnete si dobre stromy a zacnete hledat kešku. je to velice jednoduché a každý geocacher ji snadno najde, "geocuch" vám napoví.

Gratuluji našli jste kešku.
Jiste jste se zapsali a vložili nejakou cetku.

Nyní mužete jít domu a zalogovat se, hledat dalsi poklad anebo pokracovat dále, i kdyz uz nejste motivovani keskou. Kdybyste zvolili první možnost tak byste prišli o to, proc vás vlastne vlácím na kopec takto vysoký. Samozrejme kvuli výhledum. Další cesta je nepovinna, myslim si ale, že neméne zajímavá.

Pocet lip srdcitých okolo krížku = G

Pokracovat budeme na souradnice
N49°4G.CD(A-3) E 018°F5.3AC

Pokud jste našli plechovou zastávku, je vše správne. Zastávka obsahuje lavicku, jízdní rád, prípadne nejaké cekatele na spoj. Vedle si všimneme modrých poštovních schrán.

Postavíte-li se pred budku,
130° JV smerem mužete spatrit Žermanickou prehradu a její hráz. Nebudu to rozepisovat, bo není cas. Více na (visit link)
je tam mnoho zajímavých informací, je lepší když si to tam všechno prectete, ja bych to beztak zkomolil. Od nás je hráz vzdálená ca. 2,3 km vzd. carou. Jsou videt i Sobešovice a Horní Bludovice (JV-V). Pak už skoro nic, proto pokracujme na

N 49°44.(H+5)A0 E 018°F5.3(H+3)5

Kdy H je pocet jednotlivých modrých schrán.

Pravdepodobne jste prošli kolem veže vysilace. Pokud ne, šli jste špatne. Došli jste na takový plácek, odkud se taky dá rozhlížet i pres kroviska. Na vrchol, který je v dohledu SV smerem se dá taky jít, ovšem v zájmu zachování osobní cistoty toto nedoporucuji, byt výhled je o dost lepší.

V dobe, kdy jsem tam byl já, byla viditelnost 3-5 km a mrholilo, a já s deníckem a Vistou s kompasem hledal body a urcoval jejich smer… no pekne dekuju, nikdy více. Krome informací jsem si prinesl rýmu a bolení hlavy. Proto prosím prominte prípadné odchylky. A nakonec, jak jsem zmínil na zacátku, je podmínkou úspechu hezké pocasí, nejlépe podvecer, kde se na západe slunce schovává za Jeseníky a krásne podsvítí Praded. Z tohoto místa je videt nekolik dalších zajímavých objektu a vrcholku hor. Doporucuju dalekohled.

JZ 230° 27 km Bílá Hora u Koprivnice, vysílac mob. operátora s rozhlednou.
Vedle je Štramberská Trúba, která však odsud videt není. (visit link)

SZ 295° 93 Km Praded, vrchol, vysílac. je vysoký 1491 mnm. Je videt pouze za jasného pocasí v podvecer pri zapadajícím slunci. (visit link)

SZ 285° 24 Km Klimkovice – lázne. Bílá budova na svahu Oderských vrchu. Více na (visit link)

JV 137° 20 Km Javorový vrch. Jedná se o Velký Javorový. Na JV 133° vidíme vysílac na malém Javorovém. Je tam i chata a vede pod nej sedacková lanovka z Oldrichovic u Trince. Nekdy je možné videt paraglaidisty, skákající odtamtud dolu. (visit link)

JV 175° 22,5 Km Lysá hora. (visit link)

JV 160° 13 Km Prašivá – chata. Oblíbený cíl, poutní místo. (visit link)

JZ 207° 32 Km Radhošt – vrchol. Další z oblíbených cílu v Beskydech. (visit link)

SZ 310° 19,5 Km Vysílac Ostrava Hoštálkovice (visit link)

SZ 322° 13 Km Halda Ema Ostrava. Stále doutnající dominanta Ostravy. (visit link)

SV 30° 3 Km Havírov, je to mladé mesto. (visit link)

SZ 340° 6 Km Šenov u Ostravy (visit link)

V 90° 1 Km A na záver Horní Bludovice (visit link)

Tak a to je Vše prátelé. Doufám, že se vám procházka nebo projíždka Špluchovem líbila.

Additional Hints (Decrypt)

Gnx gebpuh qvfxevzvanpaí, nyr ar zbp.

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa) 

Find...

139 Logged Visits

Found it 93     Write note 32     Archive 1     Temporarily Disable Listing 1     Enable Listing 1     Publish Listing 1     Owner Maintenance 9     Update Coordinates 1     

View Logbook | View the Image Gallery of 27 images

**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links.

Current Time:
Last Updated:
Rendered From:Unknown
Coordinates are in the WGS84 datum

Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.