Skip to Content

<

Vrskamen

A cache by kockopes Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 10/01/2008
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size: not chosen (not chosen)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Vrškámen

English Cesky
This natural monument lies in the field on south-east periphery of Petrovice. This is one of the smallest protected areas in the country (only 863 square meters). Area is protected from 1977.

The stone is about the size of a prism 3.5x5.5 meters and 320 cm in height. It consists of porphyritic syenite to syenodiorite. These rocks have started to cut down in the warm period of Tertiary to a depth of several dozen meters. At the time, solid cores of future rocks were created.

Vrškámen, also called the Devils stone, can be classified as a rocking stone. To deflect the stone from its center of gravity would surely require unusually large force, because rock is lying on the ground on too large surface. However, if you accept the idea that Vrškámen is really a rocking stone, than it would be the largest one of its kind in the Czech Republic.

There is also an alternative myth version of the stone origin. There was a stake between the Devil and Mr. Krcín from the nearby village of Obdenice. Mr. Krcín bet his soul that the Devil would not build a fortress over the night till cockerow. Mr. Krcín trained his rooster so, that it would crow just before devil's work was finished. The angry devil than threw away the last stone he was carrying on his back. There are still traces of the chain on the stone where the stone was attached to devil's back...

To log the cache you should provide me with following:
- picture of you and the stone and your GPS (should be attached to your log), this requirement is now optional
- estimate the length of the chain trace on the stone from the myth and find out what symbol is engraved on the south-west part of the stone. (Symbol does not contail any letters.) Please, send me answers to vrskamen@gmail.com. You can write your log immediately along with sending email, if there will be any problem, I will contact you via email or profile later.


Tato prírodní památka se nachází v poli na jihovýchodním okraji obce Petrovice. Jedná se o jedno z nejmenších chránených území v zemi (pouhých 863 metru ctverecních). Území požívá ochrany od roku 1977.

Kámen je približne hranolovitého tvaru o rozmerech 3.5x5.5 metru a výšce 320cm. Je tvoren porfyrickým syenitem až syenodioritem. Tyto horniny zacaly hloubkove zvetrávat již v teplém období tretihor do hloubky nekolika desítek metru. V této dobe se vytvorila i pevná jádra budoucích balvanu.

Vrškámen, nekdy také Certuv kámen, lze zaradit do kategorie viklanu. K vychýlení kamene z težište by ale bylo jiste zapotrebí neobycejne velké síly, protože balvan spocívá na terénu príliš velikou plochou. Pokud však prijmeme myšlenku, že Vrškámen viklanem je, pak je nejvetším kamenem tohoto druhu v CR.

Podle povesti sem byl Vrškámen svržen certem, když stavel Krcínovi tvrz v nedalekých Obdenicích. Tehdy se cert s Krcínem vsadil o jeho duši, že postaví do prvního ranního zakokrhání Krcínovi v Obdenicích tvrz. Krcín si ale vycvicil kohouta, který zakokrhal tesne pred dokoncením díla. Rozzlobený cert pak zahodil poslední kámen, který na tvrz nesl na svých zádech, práve na toto místo. Dodnes jsou na kameni patrné stopy po retezu, kterým mel cert kámen pripoután k zádum...

K uznání logu je treba:
- porídit vaši fotografii s kamenem a GPS. Fotografii priložte k logu. Tento požadavek je nyní dobrovolný.
- odhadnout délku stopy po retezu z povesti a zjistit, jaký symbol je vyrytý na jihozápadní strane balvanu. Hledaný symbol neobsahuje žádná písmena.

Odpovedi posílejte na vrskamen@gmail.com. Log si mužete zapsat hned poté, co pošlete mail, pokud budu mít nejaký problém pri kontrole, budu Vás kontaktovat pres mail nebo profil. Logy kontroluju sice se zpoždením, ale všechny.

Additional Hints (No hints available.) 

Find...

445 Logged Visits

Found it 428     Didn't find it 1     Write note 14     Publish Listing 1     Update Coordinates 1     

View Logbook | View the Image Gallery of 343 images

**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links.

Current Time:
Last Updated:
Rendered From:Unknown
Coordinates are in the WGS84 datum

Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.