Skip to content

Podhradi pod Starym Svetlovem Traditional Geocache

Hidden : 10/4/2008
Difficulty:
2.5 out of 5
Terrain:
3 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Pod hradem Starým Svetlovem krcí sa dedina malá, ludí málo a na horním konci, tam co koncí cesta, tece voda co smrdí jak když si usere nás starecek.


Podhradí

Horská obec, obklopena ze trí stran lesy a horami, a v bezprostrední blízkosti lázní Luhacovic. Leží v hlubokém údolí pri potoku, který pramení pod kopcem Komoncem.

První zmínka se váže k roku 1563, kdy se ješte nazývala ves Podhradí Starosvetlovské a sídleli zde s nejvetší pravdepodobností lidé - dvorané, kterí sloužili hradnímu panstvu.

Starý Svetlov

Starý Svetlov byl spolu s hradem Sehrad a tvrzí Rysov strážním bodem kraje pred útocícími vojsky Uhru, Turku a Tataru. Ve výšce 610m a 220m nad vesnicí težce prístupný hrad stál na kuželovitém vrcholu, byl obehnán hlubokým príkopem a mohutným valem. Dnes z neho zustaly jen nepatrné zbytky.

O vlastním hradu je první zmínka z roku 1360 a mezi nejznámejší majitele patrili Šternberkové. Zejména Eliška (Svet1ovská) ze Šternberka, která již jako vdova vzala na hrad spoluvládce Jaroslava ze Šternberka, povestného válecníka proti Tatarum. Po Jaroslavove smrti prodali Šternberkové hrad králi Zikmundovi a ten jej venoval své manželce Barbore. To byla asi nejslavnejší doba Starého Svet1ova, nebot tehdejší jeho majitelé patrili k ústredním postavám ceského království. To platilo i o dobe majetnictví Jindricha z Lipé. Majitelé se strídali a s nimi se menilo i vlastnictví okolních vsí, precházelo tu k hradu Starý Svetlov, Sehrad, Rysov.

Hrad Starý Svetlov obsadili uherští rytíri (rytír Pankrác od sv. Mikuláše), loupili a drancovali kraj. Moravští stavové odkoupili Svetlov i Sehrad. Ctibor z Landštejna prenesl sídlo panství na nove vybudovaný hrad Nový Svetlov (zbudovaný mezi lety 1480-1500) nad Bojkovicemi. Kolem roku 1515 byly hrady Starý Svetlov i Sehrad již zniceny (snad i rozebrány na další stavby). Jejich sláva zanikla.

Ves Podhradí však žila dále, nejdríve patrila k Novému Svet1ovu, pozdeji asi od r. 1633 trvale k Luhacovicím. Pozdeji i k Pozlovicím, dnes je samostatná.

Památky

Vzácnou památkou na turecké války je tzv. turecký kríž (z r. 1633). Je na tzv. "Mácalove humne" asi 250 m od vesnice. Kamenný kríž dal postavit své snoubence Katerine Zvarové, zabité Tatary, její ženich z Ludkovic. Nedaleko "tureckého kríže" roste vzácný strom jerab oskeruše v okolí nejstarší - asi 300 let (viz obrázek)
Vzácností a chráneným místem je i prostor kolem minerální vody lidove zvané Sircena, která vyverá na horním konci vsi ze studánky. Ta patrí mezi tzv. sirné prameny - fenomén Východní Moravy. Voda obsahuje rozpuštený sirovodík a mnoho minerálu. Okolí výveru pramene je pokryto vrstvou sirnomilných bakterií kterým se zde darí nadmíru dobre. Voda sice lehce zapáchá, ale je nadmíru zdravá a po odstátí je výborná na varení caje a kávy.

Na zlomu minulého století bylo v katastru obce objeveno staroslovanské pohrebište s mnoha strepy nádob, nález byl v trati Dvoriska ješte opakován v roce 1963. V trati "Pod záchody" objeveno (1952) pohrebište z doby bronzové.
Ke svérázné lidové architekture patrí roubená zvonice. Je stále funkcní a ozdobou obce.

Oskeruše na Mácalove humne

Na chvilku s ješte pozastavím nad již zminovaným stromem. Pred nekolika lety jsem se ve staré knížce dozvedel o existenci této oskeruše. Bylo tam o nem psáno jako o starém a mohutném stromu, nejvetším v kraji. Pokud k tomu ješte pripoctu stárí samotné knížky, tak ten strom již musel pamatovat hodne :) Bylo mi jasné, že knížky vetšinou zvelicují, a tak sem nepocítal s nejakým obrem, ale rekl jsem si, že by bylo zajímavé ho alespon videt. Napadalo me stale více otázek.V knížce nebyla popsána presná poloha, takže kde vubec stojí? Stojí ten strom vubec ješte? Nebyl již vyvrácen nebo pokácen? Rozhodl jsem se, že se ho pokusím najít, nebo alespon najít místo, kde stál. Pomocí mapy jsem vytipoval nekolik míst a vyrazil do terénu. A ejhle, já ho našel. Musel to být on. Nikdy predtím jsem nevidel vetší oskeruši (a to jsem jich už pár videl). Tehdy jsem si ho vyfotil, zmeril obvod a pádil domu. Následne jsem pres email napsal odborníkum na takovéto staré stromy, a ti mi napsali, že svým obvodem 400 cm patrí mezi nejmohutnejší stromy svého druhu u nás. Schválne sem se podíval do ústredního archivu památných stromu Ceské republiky a co jsem zjistil? Že je to pravda. Podle oficiálních údaju roste ve svahu západne nad Podhradím ctvrtá nejvetší oskeruše v Ceské republice. V samotném Luhacovském Zálesí je více tak mohutných stromu (Lípa na Maleniskách, v Kanovicích a Ludkovicích a hlavne buk nad Luhacovicemi se svým obvodem necelých šest metru.); škoda jen, že jen první dva jmenovaní zástupci jsou vyhlášeni památnými stromy. Jenom tato oskeruše by si to zasloužila stoprocentne.

Soucasnost

Dnes je obec výstavná, upravená, rozvíjí se podnikání, samostatnost se osvedcuje v mnoha smerech. Nedávno (2003) zbudováno nové detské hrište na dolním konci a letos (2008) se dostavilo po sezení u Sirceny. V budoucnu se uvažuje o úprave silnice a dokoncení kanalizace, úprave stredu obce, dalších akcích.

Romantická príroda láká k vycházkám nejen do vsi, ale i na Starý Svet1ov, Komonec a paseky pod Komoncem (Sanytrákovy, Švadlenákovy, Mizerovy, Krajcovy, Vánovy, Kúdelkovy.

Do vesnice jezdí nekolikrát denne autobus z Luhacovic.

http://www.obec-podhradi.cz
---------------------------------------

Lovit doporucuji zpusobem, sednout si ke studánce, ochutnat vodu(kelímek vlastní) a lovit v príhodnou chvíli. V keši prozatím není tužka!


Additional Hints (Decrypt)

mrmnqh ueámr - argeron ebmroíeng

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)