Skip to Content

<

The caves of Koneprusy / Konepruské jeskyne

A cache by Jaja+Newman Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 10/14/2008
Difficulty:
4 out of 5
Terrain:
2.5 out of 5

Size: Size: not chosen (not chosen)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


The caves os Koneprusy / Konepruské jeskyne

 

ENGLISH


The greatest caves system in Czech republic (lenght of drifts-corridors 2,5 km) with special stalactical decor (Koneprus' rosette).
Caves in the village of Koneprusy are probably the most famous place in the Cesky kras region, the largest system of caves in Bohemia, situated in Karlstejn highlands, at Golden Horse (Zlaty kun) hill rising above the village of Koneprusy. The system of caves was opened in 1959 for the public, but is known (and used) for centuries. In the upper floor of the cave system (the whole system has 3 floors) used to be a mediaeval illegal counterfeiter workshop. The police (or its mediaeval equivalent) didn't find the workshop in its age and only now you can see it. In the caves there were many fossils from prehistory found.
The tour through these impressive limestone caves, six km south of Beroun and 600 metres deep, reveals colourful formations, and a 15th century underground forge used to make counterfeit coins.
The highest cave formation in Bohemia, located in the Zlaty kun uphill. Extensive three-level caves in Devonian limestone with a vertical interval of more than 70 meters. In 1959, the major parts opened to public. Koneprusy rosettes, composed of silicious stalactites, nowhere else able to find, are the principal curiosity of this formation. Plenty of animal but also human bones, belonging to the family of Homo Sapiens and being 50,000 years old, were found there. In 1460-70, a coiner's forge for the purpose of making false Hussite hellers was located in the upper section. The Caves play an important role in studying the geological development of the Central Bohemia in the period of Quaternary.
The Caves play an important role in studying the geological development of the Central Bohemia in the period of Quaternary.
The caves Koneprusy is a locality of deposits (the bones of animals from before 30000 to 200 000 years and human bones of art Homo sapiens in Age 50 000 - 60 000 years, bone and stone tools too.
Is open to the public for 2 km tour.
If you are planning a trip to Koneprusy cavesplease be aware that it could be inconvenient for persons with limited mobility.
Average temperature of air: 10,6 degree Celsius.

To approve your log is neccessary :


1. Photo of you and your GPS by exit of Koneprusy caves
2. Send by profile mail:
a) Year written on granite milestone at waypoint coordinates N49°54.978 E14°03.96
b) How the Koneprusy caves developed ?
c) name of first dome (hall) of Koneprusy caves tour
d) name 3 kinds of stalactical types of Koneprusy caves

 

CESKY

Nejnavštevovanejší podzemní prostory v Cechách, nejbližší verejnosti prístupné jeskyne u Prahy s nejdelším návštevnickým okruhem podzemím. Konepruské jeskyne na Berounsku se mohou pyšnit temito i mnoha dalšími superlativy. Podle rady návštevníku jsou tyto jeskyne napríklad i nejkrásnejší. Navíc opredené zajímavými legendami a zkazkami.

Jejich objevení se v moderní dobe datuje rokem 1950, kdy delníci lámající vápenec v dnes již nepožívaném Houbove lomu na jižním svahu vrchu Zlatý kun, odkryli neznámou podzemní chodbu.
Delnický mistr Karel Mareš pak spolu s nekolika druhy vnikli do podzemí a zjistili, že v nitru hory se pravdepodobne nachází velký jeskynní komplex. Težba vápence byla prerušena a na místo se dostavili zkušení speleologové. Ti opravdu potvrdili nález velkého významu. Nastalo nekolikaleté období pruzkumu jeskyní, které vyvrcholilo roku 1959, kdy byly jeskyne zprístupneny verejnosti.

Ovšem delníci z kamenolomu nebyli prvními lidmi, kterí v Konepruských jeskyních kdy byli. S jistou nadsázkou lze ríci, že v jeskynním komplexu bylo svého casu dokonce i prekvapive živo.

Pravdepodobne prvními lidmi, kterí v jeskyních kdy pobývali, byli pravecí lovci z období pred 20 tisíci lety. Z té doby odkryli archeologové radu kosterních pozustatku a to jak zvírat – tygru šavlozubých, bizonu, jeskyních lvu, mastodontu, jeskyních medvedu, hyen a podobne, tak i pravekých lidí.

Dalšími obyvateli jeskyne byli v casech husitských válek i pro toto místo charakteristictí penezomenci. Práve tvurci falešných mincí jsou témer maskoty jeskyní a podle pruvodcu tvorí výklad o osudech penezokazcu nejpopulárnejší cást prohlídky. Vyprávení o techto stredovekých zlocincích dokreslují nalezené exponáty, jež jsou dnes instalovány na puvodním míste nálezu – v prostore zvané Mincovna v nejvyšší cásti chodeb. Dávní penezokazci se sem spoušteli po lane malým otvorem ve stropu a cítili se zde zrejme velmi bezpecne.

Z oné doby se traduje jedna povest – jakýsi pasácek nalezl jednou nekde v místech dnešní jeskyne sluji s loupežníkem prehrabujícím se v penezích. Loupežník pasácka obdaroval, aby si penezi zavázal mlcení. Pasácek však nelenil, ve vsi o loupežnickém hnízde všem rekl, ovšem skrýš s penezi již nikdy nenašel. Nu, možná tenkrát opravdu jakýsi pasácek nalezl sluj s penezokazi, kterí po jeho odhalení jen dovedneji skryli svou skrýš.

Konepruské jeskyne jsou však výjimecné i svou prírodní krásou. Zcela unikátní jsou zdejší konepruské ruže, což je ve vode rozpuštený uhlicitan vápenatý, který se srazil na stenách v podobe kerícku. Vetvicky pozdeji opadaly a na stenách tak zustaly pouze jakési ružové kvety. Nikde jinde na svete podobné ružicky nerostou.

Systém Konepruských jeskyní vznikl v nejstarších ctvrtohorách. Tvorí jej tri patra chodeb o celkové délce cca 2 km, turisticky je prístupný 590 metru dlouhý okruh. Ten vede mezi nejzajímavejšími partiemi horního a stredního patra, mimo jiné i nejvetšími dómy.


K uznání logu je zapotrebí:

1.Foto Vás s Vaší GPS u východu z Konepruských jeskyní viz. obrázek v listingu
2.Poslat pres profil:
 a) Letopocet na žulovém patníku na souradnicích waypointu N49°54.978 E14°03.96
 b) Jak vznikly Konepruské jeskyne?
 c) Jak se nazývá první dóm prohlídky Konepruských jeskyní.
 d) Jmenujte nejméne 3 druhy krápníkové výzdoby Konepruských jeskyní.

 Listing této EarthCache byl navštíven již x

Zkuste také naše ostatní  geocache:

GC1CAB4 Rokycany - zimni stadion CZ, Traditional; GC1D04K Hrádecká bahna CZ, Mystery;

GC1C02A Rokycany - secesní vila CZ, Traditional; GC1C6HA Hrádek - osamelý dub CZ, Traditional

Additional Hints (No hints available.) 

Find...

1,580 Logged Visits

Found it 1,563     Didn't find it 3     Write note 12     Publish Listing 1     Post Reviewer Note 1     

View Logbook | View the Image Gallery of 1,631 images

**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links.

Current Time:
Last Updated:
Rendered From:Unknown
Coordinates are in the WGS84 datum

Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.