Skip to Content

This cache has been archived.

DarkLord Reviewer: Archivace listingu keše

DarkLord Reviewer

More
<

Ustek walk

A cache by jaroho91 Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 10/18/2008
Difficulty:
3 out of 5
Terrain:
2.5 out of 5

Size: Size: regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Related Web Page

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


strom


ÚštekUvedené souradnice Vás zavedou na námestí ,na kterém se dá zaparkovat (nic zde nehledejte!!). Potrebné informace a souradnice najdete níže!!


Historie


Ve stredoveku mesto uvnitr hradeb jenom vzkvétalo. Vedla tudy obchodní cesta z Litomeric na Lipou a koncem 16. století byl údajne Úštek velikostí srovnatelný s Melníkem a Ústím nad Labem. A komu úštectí ríkávali pane? O to, kdy Úštek získal statut mesta, se dodnes vedou spory. Jisté ale je, že roku 1361, kdy se v místních lokálech opíjeli zbrojnoši svobodného pána Petra z Michalovic, už mestem bezesporu byl.

O dvaadvacet let pozdeji si ho do seznamu svých poddanských mest pripsali Berkové z Dubé, kterí v té dobe zvlášt na Kokorínsku náružive podnikali. Mestu se nevyhnuly ani husitské války. Další majitel, Václav Carda z Petrovic, byl husitským hejtmanem a jeho sympatie k prijímání pod obojí privedly do mesta vojsko Zikmunda Decínského z Vatenberka, které ho nelítostne vypálilo. Cardové mesto dál spravovali až do roku 1475, kdy se Katerina rozená Cardová provdala za Jana Sezimu z Ústí.

Sezimové Úštek sice opevnili, ale to nedokázalo zabránit jeho vnitrnímu rozpadu. Ke konci 16. století se na jeho cástech vystrídalo nekolik majitelu a po bitve na Bílé hore si ho pro sebe získali Jezuité. Ješte pred zrušením svého rádu roku 1773 stihli stredoveký ráz námestí výrazne utlumit stavbou barokního kostela sv. Petra a Pavla, který asymetricky prevažuje námestí na jednu stranu.

Vedle krestanu byla v Úšteku již od 14. století menší židovská obec. Od 16. do 19. století o ní máme vetší pocet písemných zpráv, velikost jí samotné však byla v techto letech prísne regulována. V jedné ulicce bylo 8 židovských domu a v nich žilo 7 až 8 židovských rodin. Cást z nich pred druhou svetovou válkou utekla a ostatní byli odvezeni do nedalekého Terezína a dalších koncentracních táboru. Zustala tu po nich jen drobná synagoga ve svahu nad potokem a hrbitov pár set metru jižne od mesta.

Kousek od synagogy na vás ceká asi nejkurióznejší místo úšteckého ostrohu, které rozhodne delá cest svému jménu. Ptací domky , kterým nekterí rozpustilí výletníci prezdívají „na ptáckách“, vás pohledem z ulice asi nijak nezaujmou, ale když sejdete pod mesto do údolí k potoku, budete urcite prekvapeni….

O tom, že ješte na zacátku minulého století žilo v Úšteku spousta nemeckých rodin, se dneska dovíte leda ze vzpomínek pametníku, z historických dokumentu, nebo z rady dobových pohlednic, které v malém sklepním muzeu u synagogy vystavuje jejich sberatel Bohuslav Koštál (Muzeum pohlednic má otevreno stejne jako synagoga). Po válce odsud byla totiž nemecká vetšina, tak jako z jiných sudetských mest, vyhnána.

Nevím, jak místní vzpomínají na poválecné události, ale svoji slavnou stredovekou historii si tu každé léto pripomínají behem vyhlášeného historického jarmarku.

Multi cache
Pro odlovení finální kesky musíte splnit 4 úkoly(A,B,C,D), ze kterých sestavíte finální vzorec a ten vás dovede k finální cache.
Úkol A - Židovský hrbitov // Souradnice N50°34'48.554", E14°19'52.954"


Historie


Nejstarší citelné náhrobky pocházejí z let 1672, 1690 a 1704. Je ale pravdepodobné, že zde byli židé pohrbíváni už na konci 15. století. Vetšina dochovaných náhrobku je však poškozená nebo vyvrácená. O osudu obradní síne, která u hrbitova stávala, radeji ani nemluvit. Tento „stánek“, jak ji židé ríkají, byl v osmdesátých letech rozebrán na stavbu motorestu u Zimore a podobne dopadly i hrbitovní zdi a nekteré novejší žulové náhrobky, které zakoupila stavební firma Štuko.

Dostupnost:

Autem se prímo ke hrbitovu nedostanete. Obtížejší prístup s kocárkem. Pro deti.

Úkol:


Zjisti rok úmrtí J.U.Dr Gustava Poppera.

Vzorec:


Rok úmrtí G.P. mínus 1919 = A

príklad: 2011-1919=92 ..... A = napr. 92
Úkol B - Ptací domky // Souradnice N50°35'1.724", E14°20'11.456"


Historie


V polovine 19. století je tu postavili italští delníci, kterí v Úšteku staveli železnici. Do skály nevyhloubili jen sklepy, ale i obytné místnosti s miniaturními okýnky. Z ulice 1. máje uvnitr mesta jim dosáhnete témer až na okap, ale z jižní strany jsou vystavené až do nekolika pater. Prestože drevené opery zajištující stavby na hrane skalního masivu pusobí dost chatrne, stojí Ptací domky na skále už víc než sto let. Vetšina z nich by dnes ale potrebovala rekonstrukci.

Dostupnost:

Autem se dá zaject témer až Ptacím domkum. Pro deti i kocárek. Nenárocné.

Úkol:


Spocítej veliké smrky (pouze smrky nic jiného!!!) na místním hrišti, které se nachází jižne (!!!) od Ptacích domku (je z nej krásný výhled na Ptací domky).

Vzorec:


Pocet smrku plus 429= B

príklad: 17+429=446 ..... B = napr. 446
Úkol C - Kostel sv. Petra a Pavla // Souradnice N50°35'5.015", E14°20'35.285"


Historie


Pozdne barokní stavbu nechali na míste puvodního kostela sv. Michala ze 14. století vystavet v letech 1764 – 72 jezuité. Od roku 1628 bylo mesto majetkem rádu a tomu také vedle kostela Octavio Broggio roku 1772 postavil mohutnou barokní faru. Náhlý vpád baroka do gotické zástavby je umocnen asymetrií, kterou obe stavby na námestí vytvárí, at se na ne podíváte z kterékoli jeho strany.

Dostupnost:

Autem se dostanete prímo ke kostelu. Pro deti i kocárek. Nenárocné.

Úkol:


Najdi modrou ceduli na kostelu s historii o této památce. Na pátém (!!!) rádku je pocátecní cást textu. Tato cást má 5 slov (i s predložkama, spojkama atd..)Každé pocátecní písmeno slova sybolizuje jedno císlo. Luštete podle tabulky:
abeceda

Poté seradte císla jak jdou za sebou a nedávejte mezi ne mezeni ani žádná zneménka.

príklad: na pátém rádku je cást o 5 slovech, které jsou pro Vás duležité :
test


seradíme -> 111122120 a máme císlo

Vzorec:


Císlo, které jste vypocítali mínus 61427777= C

príklad: 87547874 - 61427777 = 26120097 ..... C = napr. 26120097
Úkol D - Pikartská vež // Souradnice N50°35'2.463", E14°20'36.134"


Historie


Puvodne obranná a pozdeji obytná pískovcová vež, která má steny tlusté až 2 metry. Nechal ji roku 1428 postavit husitský hejtman Václav Carda z Petrovic, aby zvýšil obranyschopnost svého hradu, pricemž mesto bylo téhož roku dobyto a vypáleno Zikmundem Decínským z Vartenberka.

Díky prvnímu majiteli vež také získala své jméno. Pikarti byli puvodne cleny hnutí, které popíralo prítomnost Krista ve svátosti oltární. Kvuli svým extrémním postojum a castému blouznení zacli být pikarti brzy považováni za sektáre a nakonec potlaceni. Jejich jméno se pozdeji ujalo jako oznacení pro kacíre obecne a preneslo se z husitského hejtmana i na vež.

Dnes je vež soucástí mestské zástavby, má 4 patra, ale po požáru, který ji zasáhl roku 1859, nebylo poslední patro úplne obnoveno a vež tedy nedosahuje puvodní výšky. Príležitostne v ní bývají instalovány výstavy, ale presnou predstavu, jak ji využívat, místní zatím nemají. Z jejích malých okýnek je krásný výhled do údolí pod Úštekem… Jaké by to asi bylo bydlet ve veži?


Dostupnost:

Autem se dá zaject témer až k Pikartské veži. Pro deti i kocárek. Nenárocné.

Úkol:


Spocítej zamrížovaná(!!!) okna na severní strane Pikartské veže.

Vzorec:


Pocet zamrížovaných oken plus 314 = D

príklad: 11+314=325 ..... D = napr. 325Finální vzorec:

N50°35'A.B", E14°20'C.D"
Za videní také stojí:

  1. Jezero Chmelar // N50°35'15.601", E14°20'20.694"

  2. Synagoga // N50°35'2.577", E14°20'19.148"

  3. Hrad // N50°35'2.925", E14°20'34.907"
použité zdroje: Web mesta Úštek, jiný web mesta Úštek

konec
© jaroho91

Additional Hints (Decrypt)

svany: mrq

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.