Traditional Geocache

SKRÝŠ LOUPEŽNÍKA HÁBICHA

A cache by PŘESEKA Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 5/31/2009
In Jihocesky kraj, Czech Republic
Difficulty:
3 out of 5
Terrain:
4.5 out of 5

Size: Size: small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Related Web Page

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:
free counters

Traditional cache - poklad bandy loupežníka Hábicha, uschovaný pred C.a k. cetnictvem, v lesích následníka trunu Františka Ferdinanda d´ Este, na jeho chlumeckém panství.Pokud se jde o nárocnost nalezení a terén této kešky tak zdatní lovci a sportovci si pulbodík odectou a ti méne zdatní naopak prictou. Terénní nárocnost pak pro všechny hledace stoupá za nepríznivých povetrnostních podmínek.


Nezapomente si opsat BONUSOVÉ CÍSLO ZE SPODNÍ STRANY VÍCKA této kešky !!!  


10. kvetna 1908

“Ctenému reditelství arcivévodského velkostatku v Chlume !
V poslední dobe jest krajina naše zaplavena rotou zlodeju, kterí konají nocní výpravy do obcí vukolních a páchají krádeže neslýchané drzosti a smelosti s takovou odvahou, že i život lidský již zmarili. Též i v Chlume byla ceta taková spatrena a jest tudíž oduvodnena obava, že majetek zdejších obcanu jest silne ohrožen. Dovolujeme si proto požádati, aby se s verejným osvetlováním v Chlume zacínalo již o deváté hodine vecerní aby tak loupežnická banda nemohla využívati nocní tmy k páchání dalších krádeží … “

Tolik citace dopisu, který je soucasne i jediným dochovaným písemným záznamem o tom, že necelých sto let od popravy proslulého lupice Grasla se okolí dnešního Chlumu u Trebone opet stalo rejdištem obávané zlodejské bandy. Bandy, která udržovala celé chlumecké panství po nekolik let v neustálém strachu. Loupežnickou bandu tvorilo rozvetvené príbuzenstvo potulných brusicu. Clenové loupežnické tlupy meli sice ruzná príjmení, ale protože jejich vudcem byl jistý Pepík Hábich tak se celému tomu spolecenství zacalo mezi lidem ríkat jednouše „Hábiši“.

Pokud šlo o jejich loupeživé spády tak rozhodne nešlo o nejaké chlumecké Jánošíky. Zásada bohatým brát a chudým dávat jim byla naprosto cizí a na to aby se zapsali do pameti obycejných lidí nejakým tím „dobrým skutkem“ rozhodne nepomýšleli. Hábiši proste brali všude, všechno a všem. Ostatne jejich rádení bylo i castým námetem lidových písní. Že skutecne nepohrdli nicím je zjevné i z následujícího popevku :  

Hábich nese pytel perí 
ze Stankova ukradený,  
stará hajná ceká v lese  
co jí Hábich zas prinese  

O troufalosti, ale i pochybné statecnosti Hábichu svedcí napríklad i to, že bez nejmenších výcitek ukradli poslední slepici chudé výmenkárce a velmi oblíbeným cílem jejich loupeživých výprav byly zejména osamelé chalupy na okrajích vsí nebo u lesa. Tam chodili krást hlavne v dobe žní. Vesnicané potom pri návratu z polí nacházeli prázdné chalupy ze kterých si zlodejská banda odnesla svátecní šaty celé rodiny, periny, nádobí, slepice, husy a dokonce i prasata z chlívku. Ostatne vypasené cuníky kradla banda zejména na podzim a v zime. To se pri svých nocních výpravách Hábichové odvažovali až do vesnic a aby cuník, pekne vykrmený na brzkou zabijacku, nekvicel, dávali mu k rypáku cichat zapálenou síru. Omámeného pašíka pak tiše vyvlekli z chlívku a zmizeli s ním ve tme. Jakmile pak nekdo ve vsi ucítil sirný zápach zburcoval celou vesnici. Sedláci museli své prasecí chlívky strežit. Zejména ti z nich, kterí meli pušku pak na okrajích vsí staveli ozbrojené hlídky. Jenže loupeživá banda mela své spojence i v nekterých vesnicích a tak ani podobná opatrení nedokázala jejich rádení zastavit a Hábiši na chlumecku loupili dál.
Po nejakém case se situace stávala neúnosnou i pro C. a k. úrady a zacalo intenzivní stíhání Hábichu.


Bezpecnostní opatrení byla zostrena v kvetnu roku 1911. Tehdy se v lesích okolo Chlumu konala velká celodenní „štára“ cetnictva a lesních zamestnancu arcivévodského panství. Na trebonsku byl pak, pri nocní prestrelce, jeden Hábich zabit a další dopaden. Uplný zánik bandy však nastal až v dobe první svetové války kdy vetšina z jejích príslušníku musela narukovat na frontu a pokud se nekdo z nich vrátil z evropských bojišt živ a zdráv tak už ho zrejme loupežnické remeslo nelákalo. Ostatne tou dobou už byly staré casy C.a k. dávno pryc, nedaleko Stankova vznikla státní hranice a v Chlumu se usadila Financní stráž jejíž starostí se za cas stal lov pašeráku. Ale to už je na jiné vyprávení.


Po celé bande tak za cas zustala jen vzpomínka a nekolik loupežnických pokladu zakopaných kdesi v lesích bývalého chlumeckého panství. A verte tomu, že ty poklady tam jsou urcite dodnes. Je sice pravda, že ješte kolem poloviny dvacátých let minulého století se v okolí Chlumu po zdejších lesích a kolem vesnic v pohranicí potulovaly podezrelé osoby - to asi nekdo z bývalé bandy Hábichu hledal ztracené poklady, ale po tech letech už to bylo marné pocínání.Dnes uplynulo témer sto let od doby kdy ze zdejších koncin zmizel poslední loupeživý Hábich a tak máte jedinecnou príležitost vydat se do zdejších lesu najít dávno zapomenuté poklady sami.
Žádný nález loupežnické skrýše v Chlumu ani okolí dosud nikdo neohlásil a tak se zdá, že objevení dávno ukrytých pokladu ceká práve na vás. Bude vám k tomu stacit dobrá nálada, spolehlivá navigace, odpovídající oblecení a troška toho príslovecného fištrónu.
A co dodat na záver ? Poklad je celá desetiletí netknutý a jeho hodnota tedy muže být z dnešního pohledu težko vycíslitelná. A tak pokud by se vám neco z neho líbilo tak nezapomente, že na rozdíl od Hábichu nejste žádní loupežníci. Když si tedy neco z pokladu budete chtít odnést zanechte ve skrýši adekvátní náhradu – to aby se i hledaci po vás mohli tešit ze zajímavého obsahu.


Úspešný lov preje Preseka a Team
PRVOTNÍ OBSAH POKLADU :


prívesek Sushi Men´s
zlacený náhrdelník s „brilianty“
modrý náramek (korálky)
stríbrná naušnice
stará 1hal. mince
prívesek sv. Anna
mariánský prívesek
prívesek sv. Kryštof
prsten z pozlaceného stríbra
figurka svátého
perlový náhrdelník
naušnice s „perlou a brilianty“
naušnice „zlaté s kamenem a brilianty“
Mince mexická 1882
Un Peso 1910
Cinco Pesos
velký Ruženec
CWG Medvedi ze Stýskal
CWG Preseka - varianta II. + III.
CWG abda007 – varianta I. + II.
nekolik trackovatelných predmetu
BONUS KÓD pro další poklad loupežnické bandy HábichuPoslední podstatná úprava listingu : 1. 6. 2009
Výmena ponicené kešky za novou, o neco vetší : 6. 6. 2010
Hodnocení kešky pridáno 14. 4. 2010
Flag Counter pridán 26. 8. 2010Additional Hints (Decrypt)

[CZ] Ir fgíah fr hxeýiáz gnz, xqr uirmqáz gb oyížr záz.

[DE] Vz Fpunggra ireobetra vfg - Aäur mh qra Fgreara.

[EN] Va gur funqr vf uvqqra - pybfre gb gur fgnef.

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa) 

Find...

1,171 Logged Visits

Found it 1,123     Didn't find it 12     Write note 21     Temporarily Disable Listing 1     Publish Listing 1     Needs Maintenance 4     Owner Maintenance 9     

View Logbook | View the Image Gallery of 85 images

**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links.

Current Time:
Last Updated: on 5/26/2017 12:02:42 PM Pacific Daylight Time (7:02 PM GMT)
Rendered From:Unknown
Coordinates are in the WGS84 datum