Skip to content

SKRÝŠ LOUPEŽNÍKA HÁBICHA v.2 🐷 Prasečí chlívek Traditional Geocache

Hidden : 5/31/2009
Difficulty:
3 out of 5
Terrain:
4.5 out of 5

Size: Size:   regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Related Web Page

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

free counters

Traditional cache - původně skutečný poklad, dnes "prasečí chlívek" bandy loupežníka Hábicha, uschovaný před C.a k. četnictvem, v lesích následníka trůnu Františka Ferdinanda d´ Este, na jeho chlumeckém panství.



Pokud se jde o nárocnost nalezení a terén této kešky tak zdatní lovci a sportovci si pulbodík odectou a ti méne zdatní naopak prictou. Terénní nárocnost pak pro všechny hledace stoupá za nepríznivých povetrnostních podmínek.


10. kvetna 1908

“Ctenému reditelství arcivévodského velkostatku v Chlume !
V poslední dobe jest krajina naše zaplavena rotou zlodeju, kterí konají nocní výpravy do obcí vukolních a páchají krádeže neslýchané drzosti a smelosti s takovou odvahou, že i život lidský již zmarili. Též i v Chlume byla ceta taková spatrena a jest tudíž oduvodnena obava, že majetek zdejších obcanu jest silne ohrožen. Dovolujeme si proto požádati, aby se s verejným osvetlováním v Chlume zacínalo již o deváté hodine vecerní aby tak loupežnická banda nemohla využívati nocní tmy k páchání dalších krádeží … “

Tolik citace dopisu, který je soucasne i jediným dochovaným písemným záznamem o tom, že necelých sto let od popravy proslulého lupice Grasla se okolí dnešního Chlumu u Trebone opet stalo rejdištem obávané zlodejské bandy. Bandy, která udržovala celé chlumecké panství po nekolik let v neustálém strachu. Loupežnickou bandu tvorilo rozvetvené príbuzenstvo potulných brusicu. Clenové loupežnické tlupy meli sice ruzná príjmení, ale protože jejich vudcem byl jistý Pepík Hábich tak se celému tomu spolecenství zacalo mezi lidem ríkat jednouše „Hábiši“.

Pokud šlo o jejich loupeživé spády tak rozhodne nešlo o nejaké chlumecké Jánošíky. Zásada bohatým brát a chudým dávat jim byla naprosto cizí a na to aby se zapsali do pameti obycejných lidí nejakým tím „dobrým skutkem“ rozhodne nepomýšleli. Hábiši proste brali všude, všechno a všem. Ostatne jejich rádení bylo i castým námetem lidových písní. Že skutecne nepohrdli nicím je zjevné i z následujícího popevku :  

Hábich nese pytel peří 
ze Staňkova ukradený,  
stará hajná čeká v lese  
co jí Hábich zas přinese.  

O troufalosti, ale i pochybné statecnosti Hábichu svedcí napríklad i to, že bez nejmenších výcitek ukradli poslední slepici chudé výmenkárce a velmi oblíbeným cílem jejich loupeživých výprav byly zejména osamelé chalupy na okrajích vsí nebo u lesa. Tam chodili krást hlavne v dobe žní. Vesnicané potom pri návratu z polí nacházeli prázdné chalupy ze kterých si zlodejská banda odnesla svátecní šaty celé rodiny, periny, nádobí, slepice, husy a dokonce i prasata z chlívku. Ostatne vypasené cuníky kradla banda zejména na podzim a v zime. To se pri svých nocních výpravách Hábichové odvažovali až do vesnic a aby cuník, pekne vykrmený na brzkou zabijacku, nekvicel, dávali mu k rypáku cichat zapálenou síru. Omámeného pašíka pak tiše vyvlekli z chlívku a zmizeli s ním ve tme. Jakmile pak nekdo ve vsi ucítil sirný zápach zburcoval celou vesnici. Sedláci museli své prasecí chlívky strežit. Zejména ti z nich, kterí meli pušku pak na okrajích vsí staveli ozbrojené hlídky. Jenže loupeživá banda mela své spojence i v nekterých vesnicích a tak ani podobná opatrení nedokázala jejich rádení zastavit a Hábiši na chlumecku loupili dál.




Po nejakém case se situace stávala neúnosnou i pro C. a k. úrady a zacalo intenzivní stíhání Hábichu.


Bezpecnostní opatrení byla zostrena v kvetnu roku 1911. Tehdy se v lesích okolo Chlumu konala velká celodenní „štára“ cetnictva a lesních zamestnancu arcivévodského panství. Na trebonsku byl pak, pri nocní prestrelce, jeden Hábich zabit a další dopaden. Uplný zánik bandy však nastal až v dobe první svetové války kdy vetšina z jejích príslušníku musela narukovat na frontu a pokud se nekdo z nich vrátil z evropských bojišt živ a zdráv tak už ho zrejme loupežnické remeslo nelákalo. Ostatne tou dobou už byly staré casy C.a k. dávno pryc, nedaleko Stankova vznikla státní hranice a v Chlumu se usadila Financní stráž jejíž starostí se za cas stal lov pašeráku. Ale to už je na jiné vyprávení.


Po celé bande tak za cas zustala jen vzpomínka a nekolik loupežnických pokladu zakopaných kdesi v lesích bývalého chlumeckého panství. A verte tomu, že ty poklady tam jsou urcite dodnes. Je sice pravda, že ješte kolem poloviny dvacátých let minulého století se v okolí Chlumu po zdejších lesích a kolem vesnic v pohranicí potulovaly podezrelé osoby - to asi nekdo z bývalé bandy Hábichu hledal ztracené poklady, ale po tech letech už to bylo marné pocínání.



Dnes již uplynulo téměř 110 let od doby, kdy z těchto končin zmizel poslední loupeživý Hábichovec a tak máte jedinečnou příležitost vydat se do zdejších lesů a najít ta zapomenutá místa sami.
Žádný nález loupežnické skrýše v Chlumu, ani v jeho okolí, dosud nikdo neohlásil a tak se zdá, že objevení dávno ukrytých pokladů čeká právě na vás. Bude vám k tomu stačit dobrá nálada, spolehlivá navigace, odpovídající oblečení a troška toho příslovečného fištrónu.
A co dodat na závěr ? Poklad je celé století netknutý a jeho hodnota tedy může být, z dnešního pohledu, težko vyčíslitelná (od 1. 7. 2017 již místo pokladu očekávejte pouze Hábichův prasečí chlívek). A tak pokud by se vám něco z něho líbilo nezapomeňte, že na rozdíl od bandy Hábichů nejste žádní loupežníci. Když si tedy něco budete chtít odnést zanechte ve skrýši adekvátní náhradu – to aby se i hledači po vás mohli těšit ze zajímavého obsahu. . .


ÚSPĚŠNÝ LOV VÁM PŘEJE OWNER PŘESEKA




PRVOTNÍ OBSAH POKLADU :


prívesek Sushi Men´s
zlacený náhrdelník s „brilianty“
modrý náramek (korálky)
stríbrná naušnice
stará 1hal. mince
prívesek sv. Anna
mariánský prívesek
prívesek sv. Kryštof
prsten z pozlaceného stríbra
figurka svátého
perlový náhrdelník
naušnice s „perlou a brilianty“
naušnice „zlaté s kamenem a brilianty“
Mince mexická 1882
Un Peso 1910
Cinco Pesos
velký Ruženec
CWG Medvedi ze Stýskal
CWG Preseka - varianta II. + III.
CWG abda007 – varianta I. + II.
nekolik trackovatelných predmetu




Poslední podstatná úprava listingu : 1. 7. 2017


Výměna poničené kešky za novou, o dost větší krabku + Změna zaměření obsahu keše z drahokamů a jiných cetek na "Hábichův prasečí chlívek" + Vložen Logbook No.3: 1. 7. 2017
Flag Counter pridán 26. 8. 2010
Výmena ponicené kešky za novou, o neco vetší : 6. 6. 2010
Hodnocení kešky pridáno 14. 4. 2010



Additional Hints (Decrypt)

[CZ] Ir fgíah fr hxeýiáz gnz, xqr uirmqáz gb oyížr záz. [DE] Vz Fpunggra ireobetra vfg - Aäur mh qra Fgreara. [EN] Va gur funqr vf uvqqra - pybfre gb gur fgnef.

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)