Skip to Content

<

Kaolinový dul - Nevren

A cache by Nevrenaci Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 08/21/2009
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size: regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Kaolinový dul NevrenOd 15.června 2019 je prostor bývalého kaolinového dolu zpřístupněn veřejnosti.

Více o termínech a možnostech návštěvy na stránkách

www.centrumcaolinum.cz

Tato geocache je náhradou za cache Permoník (Mine Dwarf), která kdyz se ztratila tak ji již owner neobnovil. Prišlo nám jako místním geocacherum líto na toto místo neupozornit. Jedná se o skutecne ojedinelé dílo, které predstavuje unikátní technickou památku. Je s podivem, co naši predkové dokázali za 27 let provozu vlastníma rukama vytvorit.
Vstup do jedné z chodeb

Historie dolování kaolinu v Nevreni :


Zdejší podzemní dul byl puvodne založen v roce 1870 panem Susschem.Po té do roku 1884 se zde vystrídali další tri majitelé tohoto dulního díla. Jednalo se puvodne o velmi primitivní zpusob rucní težby. Materiál byl zpocátku dopravován na povrch rucní nebo konskou silou. Teprve pozdeji v roce 1884 jeden z dalších majitelu (Leo Wedeles) zavedl pokrokovejší metodu dopravy využitím parního stroje. Doprava byla vedena dvoukolejnou železnicí k drticum a na dochovanou výsypku. Surovina byla z Nevrene dopravována na nádraží do Kozolup. V lete se surovy kaolin tezil v odklizu, v zime pak podzemni tezbou. Zpusob dobyvani v Nevreni probihal pravdepodobne tak, ze nejdrive byly vyhloubeny pruzkumne ctverhranne sachty vypazene drevem. Takto zjistene lozisko bylo vyznaceno hlubokymi prikopy. Samotna tezba byla provadena razenim sikme upadni chodby primo do loziska suroveho kaolinu. V lozisku se chodba rozdvojovala. Vznikl system chodeb oddelenych ochrannymi piliri a spojenymi s povrchem trychtyri a vetracimi sachtami.Vzhledem k malé vydatnosti ložiska byla težba zastavena v roce 1897. V okolí se objevila bohatší ložiska kaolinu (Horní Bríza a Kaznejov), kde již byla težba provádena odklizem na povrchu a význam neprogresivního a drahého podzemního dolování znacne poklesl. Ješte okolo roku 1950 zacal být opetovný zájem o znovuobnovení težby kaolinu v Nevreni, bylo však zjišteno, že zdejší ložisko neobsahuje kaolin vhodný k výrobe dlaždic a tak bylo od zámeru upušteno.

Plánek podzemí vytvorený z kaolinu na stene chodby

Popis stavu podzemního díla:


Dochovaná cást podzemí tvorí cca 300 dlouhé podzemní dobývky s velmi pravidelnými profily. Hlavní sály jsou propojeny spojovacími chodbami cca 2 m vysokými. Vzhledem ke zpusobu težby shora dolu vznikly sály místy až 18m vysoké s bocními štolami ve kterých jsou dobre znatelné stupne. Vetšina chodeb koncí dnes závalem. Na stenách dulního díla se nachází z tvárného kaolinu plastiky, které zde vytvorili návštevníci, bohužel v soucasné dobe je jich rada znacne ponicena od vandalu. Osvetlení podzemního dolu bylo rešeno karbidovými lampami umístenými ve výklencích, které jsou dodnes dochované.

Výklenek pro karbidové lampy

Všechny steny chodeb a sálu jsou poznamenány rýhami po rucním dobývání kaolinu. Puvodní vstup do dolu se nedochoval. Predpokládá se v míste výsypky na okraji vsi. Tímto smerem jsou i na povrchu znatelné propadliny po chodbe. Tato chodba je v podzemí pouze cástecne prístupná, zbytek je zavalen. V míste zacátku chodby je dochován v pískovci reliéf zkríženého mlátku a hornického kladívka s monogramen D.J. a letopoctem 1891. Soucasný vstup pochází z 80-tých let minulého století, kdy byl jeskynári vyztužen. Jedná se o šikmo uloženou betonovou rouru cca 6 metru dlouhou. V roce 2005 byly propady do chodeb v okolí zajišteny a uzamceny. Ke konci roku 2008, byl uzavren jediný vstup do dolu. S velikou pravdepodobností mají práce na uzavrení dulního díla na svedomí i opakovanou likvidaci puvodní cache Permoník, která se nacházela prakticky u vstupní vetrací roury.

Zajištovací mríž propadlé cástiVstupní a vetrací šachta podzemního díla – stav do první poloviny 2008


Vstupní a vetrací šachta podzemního díla – stav ke konci roku 2008


V neposlední řadě máme ve vsi novodobou stavbu, která Vás dokáže blíže seznámit s historií těžby kaolinu v Nevřeni a okolí a případně vás i občerstvit. Po požáru místního hostince bylo vystavěno v roce 2014 Centrum Caolinum Nevřeň, kde naleznete spoustu informací, milé průvodce a virtuální prohlídku dolu a můžete se zde právě domluvit i na oficiální fyfzické prohlídce podzemního dolu. Dále byla vybudována naučná stezka "POD ZEMÍ" , po které se dostanete od Centra Caolinum až ke vstupu do dolu a prvním zastávkám multiny.
V dole bylo již provedeno i natáčení filmové pohádky Čertí brko, která již byla uvedena v kinech, takže v ní máte možnost kromě jiných lokalit vidět i prostory tohoto důlního díla.

Otevírací doba centra:
červenec-srpen út, pá, so a ne 09:00-16:00
září-říjen, květen-červen pá-ne 10:00-17:00
listopad-duben ne 10:00-17:00

Více o této výjimečné stavbě najdete na : www.centrumcaolinum.cz

CENTRUM CAOLINUM NEVREN


Jak se dostanete k finálnímu umístení cache?

STAGE 1 – se nachází na výchozích souradnicích a jste na vyhlídce nad hlavní težební jámou dolu. Zde máte za úkol zjisit císlo „A“ :
STAGE 2 – vás dovede k jedinému vstupu do podzemí (vstup je uzamčen¨a otevírá se pouze při vstupu návštěvníků na prohlídky. Zde si tedy zvenčí zjistěte císlo "B"
STAGE 3 – zde jste u jednoho ze zajištených propadu dolu. Tady máte za úkol zjistit císlo „C“.
STAGE 4 – zde se nacházíte u zajišteného propadu hlavní štoly, kterou byl materiál vyvážen na výsypku. Máte jedinecnou možnost shlédnout tvar klenby štoly, aniž by jste museli dovnitr dulního díla a mužete si udelat predstavu jak to vypadá v podzemí. Zde získáte císlo „D“.


Tato multi byla v plzenském okolí vyhlášena na gc-plzen.net jako multicache roku 2009. Dekujeme za návštevy a za prízen!

Additional Hints (Decrypt)

I xberarpu
obebivpr

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa) 

Find...

425 Logged Visits

Found it 389     Didn't find it 5     Write note 13     Temporarily Disable Listing 4     Enable Listing 4     Publish Listing 1     Needs Maintenance 1     Owner Maintenance 8     

View Logbook | View the Image Gallery of 78 images

**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links.

Current Time:
Last Updated:
Rendered From:Unknown
Coordinates are in the WGS84 datum

Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.