Skip to Content

This cache has been archived.

keksik: Kubistické evangelium koncí. Archivuji.

More
<

Kubisticke evangelium / Cubistic gospel

A cache by keksik Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 12/06/2008
Difficulty:
1 out of 5
Terrain:
1 out of 5

Size: Size: small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Related Web Page

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Málodko ví, že v malém meste Pecky u Kolína se nachází jediný kostel s kubistickým interiérem na svete.

(EN) In Pecky (small town 50km east of Prague – Highway D11-Exit 35) was builded in 1914 the evangelistic church of Master John Huss. This church is the only one cubistic sacral building of the world. Inside the church is well-preserved furniture with authentic decor. This is a first cache in this village, so be careful, please.

Starý pohled s kostelem

Mesto Pecky leží v Polabské nížine približne 50 km východne od Prahy. Vlakem se sem za padesát minut pohodlne prepravíte z Masarykova nádraží (smer Kolín). Pecky samotné jsou celkem mladým mestem. První písemná zmínka o osade zvané Pecky Podblatné je sice už z roku 1225, ale až do devatenáctého století byly Pecky jen jednou z mnoha polabských zemedelských osad. K rozvoji dnešního mesta došlo až ve druhé polovine 19. století v souvislosti s budováním železnicní trati a na mesto byly povýšeny v roce 1925. V soucasnosti zde žije približne 4,5 tisíce obyvatel. Ve meste se nachází dva kostely. První, stojící na Masarykove námestí je rímskokatolický kostel sv. Václava, postavený v r. 1913 v novorománském slohu. Druhý, evangelický kostel, který je predmetem našeho zájmu je nejvýznamnejší stavební památkou mesta a skutecnou svetovou raritou.

Mistr Jan Hus

Jubilejní chrám Mistra Jana Husi v Peckách je jedním z pouhých dvou chrámu, zasvecených Mistru Janu Husovi (druhý najdete v Uherském Brode). Chrám je zajímavý nejen z historického, ale predevším z architektonického hlediska. Ceský kubismus je totiž svetová rarita. Jinde to byl predevším malírský smer, v Cechách zaujal také architekty. Kubismus byl venován svetskému prostredí a obytnému interiéru, ale kubistický kostel je zvláštnost a celoevropský unikát. Tento chrám je jediným kubistickým kostelem u nás, navíc slohove nejcistší, dochovaný v puvodním stavu bez jakýchkoliv pozdejších úprav. Kostel je staven v rané fázi kubismu, který se vyznacuje zborcenými plochami a omezenou barevností.

Stavba kostela byla zahájena na míste puvodního evangelického hrbitova v dubnu 1914 a vysvecení bylo plánováno již v následujícím roce 1915 u príležitosti petistého výrocí upálení Mistra Jana Husa. Ale vzhledem k tomu, že do života zeme zasáhla první svetová válka, byl kostel vysvecen až po jejím skoncení v roce 1918. Rozpocet stavby cinil približne 90 tisíc korun, což byla na tehdejší pomery pro stavbu kostela velmi nízká cástka. Pro stavbu nadchl místní farár Ceskobratrské církve evangelické architekta Oldricha Lisku, rodáka z nedalekého Kamhajku (dnes soucást obce Krechor u Kolína). Tento architekt spolupracoval s takovými velikány, jako byli architekti Gocár, Kotera a Fultner. Podílel se na urbanistickém rešení Hradce Králové a Zlína (Batovy závody). Podle jeho návrhu se provedení stavby pececkého kostela ujal královéhradecký stavitel Jozef Fnouk. Jednopatrová fara tvorí s kostelem a veží jednolitý celek. Kubistický sloh se projevuje nejen na exteriéru stavby, ale cistý a puvodní kubismus je k videní hlavne uvnitr kostela, a to vcetne takových detailu, jakými jsou napr. lavice, okenní vitráže lustry nebo kazatelna. Tehdejší starosta a nejbohatší obyvatel - majitel továrny na secí stroje Ladislav Suchý dal vlastním nákladem vyrobit lavice a navíc nechal pro kostel ulít zvony, jeden z nich na památku smrti své dcerky. Z místní Svobodovy kamenické dílny pochází Stul páne ve tvaru kalicha. Varhany stavel pražský varhanický mistr Karel Urban, hodiny na veži jsou dílem pececkého rodáka J. Grubského. V roce 1919 byla pred chrámem slavnostne odhalena ješte pred válkou vytvorená bronzová socha Mistra Jana Husa od novopackého akademického sochare Stanislava Suchardy (Myslbekuv žák, autor napr. výzdoby pražského Wilsonova nádraží). Kostel je oproti puvodním plánum obehnán zdí, což podle mého laického názoru kazí vyznení celé stavby.

Ke chrámu se dostanete snadno za deset minut volné chuze z nádraží (autobusové je hned vedle vlakového) kolem místní vodárenské veže, podchodem pod hlavní železnicní tratí a po zabocení do Fügnerovy ulice (druhá ulice vpravo od trati) dojdete až ke kostelu na Husove námestí. Pojedete-li autem (hradecká dálnice D11 / Exit 35 „Podebrady-západ“), mužete pohodlne zaparkovat prímo u kostela.

Kostel - aktuální pohled

Prohlídka kostela je možná v nedeli po skoncení bohoslužeb (zacínají v 9hod.) od 11 do 12 hodin, obvykle i s pruvodcem. Pokud byste chteli kostel navštívit jindy, domluvte si návštevu na farnosti pres email ccesborpecky@seznam.cz.

Keška je plastový válec o prumeru 6 cm a délce 20 cm se standardním obsahem. Výmena drobností možná. Jelikož se jedná o první keš v tomto meste, budte opatrní pri vyzvedávání a opetovném ukládání krabicky. Místní zatím nejsou na kacery zvyklí, a dosud zde nefunguje sousedská anonymita, tak jako v Praze.

Zdroj: http://www.pecky.cz; Dekuji Davidu Malému za informace: http://www.volny.cz/pompeius/cesky.html

Kliknete a ohodnotte tuto kešku!

Additional Hints (Decrypt)

ceniý fybhcrx ieng – oerpgna / evtug fvqr bs gur onea-qbbe – vil

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.