Skip to Content

<

SPC12 - Neuberk

A cache by Shorty616 Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 03/14/2009
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
2.5 out of 5

Size: Size: small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Related Web Page

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Shortyho poznavaci cache 12 - Neuberk (zámek)


 

  

Typ místa: zámek
Stav: zachovalý
Prístupnost: prístupno príležitostne
Obec: Mladá Boleslav
Kraj:  stredoceský
Okres: Mladá Boleslav

 

 

Cela serie kesi obsahuje navstevu 21 obci. Pri odloveni vsech kesi serie na Vas ceka Bonusova cache.

 

Neco o serii:

Tato serie kesi je trochu podobna serii v Mnichove Hradisti (MHC).

Serie je venovana mene znamym pamatkam v okoli max. 16 km od Bezna. Odloveni je mnohdy velmi jednoduche a snadne, proto se loveni mohou ucastnit i deti s rodici. Vkadejte a vymenujte proto hracky vseho druhu – vcetne tech z kinder vajec, at se mrnousove mají v cem prehrabovat. Prosim ale o KOMPLETNI hracky, zadne smeti, ani hracky z vice dilu, ktere se mohou rozkladat. Dospelaky prosim o pomoc pri jejich naplneni, tolik drobnosti do vsech kesek jsem proste nesehnal.

V serii pocitejte s cachema regular, small, ale vyjimkou nebudou ani micro.

Pokud se tedy chcete zucastnit i odloveni Bonusove Cache *22*, je zapotrebi odlovit všech 21 kesi serie, z nich opsat MAGICKA CISLA a zazalohovat FINALNI SOURADNICE.

Mapa oblasti SPC

Info o miste (turisticke):

Prijíždí-li nekdo do Mladé Boleslavi od Zámostí a Melníka podél Jizery,projede ctvrtí zvanou Neuberk .Sotva si pri projetí  križovatky povšimne trochu zašlých zámeckých budov.A preci,zde sídlil pro mnohé neznámý,ale pro ceské obrozenectví duležitý rod rytíru z Neuberka.

 

Info o miste (historické):

Píše se rok 1734 a pražský meštan a právník Jan Ignác Gemrich,rodák ze slezské Zaháne,který byl v roce 1723 povýšen do šlechtického stavu za své služby císarem Karlem VI a byl mu udelen predikat „z Neuberka“,(v roce 1760 ho Marie Terezie povýšila ho do stavu rytírského), kupuje od zadlužených Cernínu cást jejich panství,zahrnující vsi Cejetice,Cejeticky,Líny,dvur Újezd a cást vsi Doubravicky.U Mladé Boleslavi na brehu Jizery rozhoduje se vystavet zámecek,jako centrum a sídelní objekt svého nového panství.

 Zámecek Neuberk v barokním stylu se skládá ze dvou pravoúhlých krídel a k jeho stavbe bylo nejspíše použito zdiva z blízkého hradu Rácov.K zámku prináležel statek s pivovarem a anglický park.

 Neuberkové,ac puvodem Nemci,splynuli s ceským prostredím a již Jan Ignác pilne sbírá staré ceské rukopisy a tisky,ale i mince a obrazy. Hosty bohaté neuberské knihovny byli i Josef Dobrovský,ci Václav Matej Kramerius.

 Syn zakladatele Jan Norbert stal se kurátorem Matice ceské, clenem muzejního výboru, v roce 1848 zahajoval Slovanský sjezd v Praze, zasedal v Národním výboru i na snemu v Kromeríži. Jeho syn Jan Eduard patril ke štedrým mecenášum ceské kultury, mnoho exponátu z jeho sbírky dodnes vystavuje Umeleckoprumyslové muzeum v Praze.Radu vzácných knih venovali Neuberkové Národnímu muzeu.

 V roce 1921 zemrel poslední mužský clen cejetické vetve Maxmilián a majetek pripadl Alžbete Adéle (1894-1981), žijící strídave na Neuberku a v Praze. Smutný osud zámku se zacal naplnovat v roce 1942, kdy byl objekt obsazen nemeckou armádou, která jeho polovinu užívala, ve zbytku dál bydlel personál zámku, majitelka sama žila v Praze.Po válce se do zámku nastehovalo velitelství Rudé armády vcetne velícího generála mesta Sarkise Martyrosjana. Dodnes kolují zvesti o tom, jak byl rozkrádán inventár zámku, páleny knihy považované za nemecké.Baronka Alžbeta Adéla, jejíž otec byl Cech a matka Anglicanka, považovaná ovšem za Nemku, pak radu let pracovala v Praze jako uklízecka na verejných WC, po sovetské okupaci v roce 1968 odjela do Rakouska, kde roku 1981 zemrela.

Zámek byl poté zestátnen a soudní pre o restituci nedopadly pro navrhovatele úspešne.Co se týce dnešního stavu,prilehlý statek je vcelku pekne opraven,proteší zámek ve kterém jsou i byty,nevypadá nelépe,k cemuž prispívá i cilý dopravní ruch.Oplocená zahrada už bývalý anglický park taktéž nepripomíná. Z puvodního mobiliáre se nic nezachovalo, ve dvou pokojích v patre zdobí steny fresky s mytologickými výjevy, jejichž autorem je významný barokní umelec Václav Vavrinec Reiner.

Na kopci nad zámeckem již ve 13 století stával malý stredoveký hrádek Rácov.O jeho osudech se mnoho neví,již v roce 1576 se uvádí jako pustý.Dnes tu najdete jen známky po bývalém príkopu,valu a terenní nerovnosti.

Cerpáno predevším z clánku PhDr. Karla Hercíka na mb-net  a  Ottovy encyklopedie.   Doporucená literatura : Rytíri zeme ceské : Dagmar Šetinová,( Otec Dagmar Štetinové byl clenem opery Národního divadla a redaktorem divadelních casopisu. Matka byla dce-
rou Kateriny z Neuberka, ze zchudlé, tzv. druhé mladší vetve rodu.)

(Text pripravil: Cinca 2008)

 

 

Samotna kes je na uvedenych souradnicich.A nezapomente si opsat magicke cislo, je na dne cache!!!

 

Ke kesi se vydejte od krizovatky pred zamkem, smerem na vedlejsi silnici, vedouci na Saharu a Chrast. Asi 90 m od krizovatky po prave strane se necha zaparkovat geovuz. Odtud ve vydejte do kopce lesem, ne strane zamku, cil je nedaleko.

 

Additional Hints (Decrypt)

[CZ]: cnevmrx
[EN]: yvggyr fghzc

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa) 

Find...

1,212 Logged Visits

Found it 1,183     Didn't find it 5     Write note 15     Temporarily Disable Listing 1     Enable Listing 1     Publish Listing 1     Needs Maintenance 2     Owner Maintenance 1     Update Coordinates 2     Post Reviewer Note 1     

View Logbook | View the Image Gallery of 30 images

**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links.

Current Time:
Last Updated:
Rendered From:Unknown
Coordinates are in the WGS84 datum

Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.