Skip to Content

This cache has been archived.

Skupec Reviewer: Archivace listingu kese
Skupec Reviewer - CZ kraje, Stredoceský, Královéhradecký, Pardubický, hl. mesto Prahu

More
<

Letiste

A cache by Arzit, Panzut Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 01/14/2009
Difficulty:
3 out of 5
Terrain:
3 out of 5

Size: Size: regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Tato cache je venovana Kralovehradeckemu letisti a jeho historii. Delka trasy je zhruba 5km a doporucuji ji objet jakýmkoli geovozidlem. Posledni 1km k finalce je dostupny pouze chuzi, pripadne na kole.

!NUTNY KOMPAS NEBO BUZOLA!


V ŽÁDNÉM PRÍPADE NEVSTUPUJTE DO PROSTORU LETIŠTE! CACHE JE UKRYTA MIMO!
Letište je stále v provozu.

Hradec Králové se vždy chtel vyrovnat ostatním mestum podobného typu, at již našim ci zahranicním, a to i v oblasti letectví. První jednání o zrízení nejprve vojenského letište probehly v roce 1925, kdy se nejdríve muselo najít pro nej místo. Hned zpocátku byl zavržen novohradecký armádní cvicební prostor, predevším kvuli odporu místní peší divize, jež zde mela mj. svou strelnici, ale i místního obyvatelstva. Podobne dopadl i nápad se zrízením letište ve Stežerách u Hradce Králové, v Brezhrade a v Pileticích. Nakonec se po dvou letech jednání našel kompromis na míste mezi obcemi Vekoše, Pouchov a Rusek, ale stavba letište se ješte o rok prodloužila, nebot výkup pozemku (51 ha) od jejich majitelu trval skoro rok, pricemž se ješte 19 ha pronajalo od správcického velkostatku a mesto dokoupilo i další pozemky k výstavbe kasárenských budov.

Teprve pozdeji se prišlo i s návrhem, aby vedle vojenského bylo založeno i letište civilní. Práve nejvetší zásluhu na tom mel tehdejší starosta JUDr. František Ulrich, který stál od roku 1926 v cele místní pobocky nove založené Masarykovy letecké ligy, jejímž hlavním cílem byla celostátní propagace civilního letectví, vcetne pilotního výcviku, a leteckého modelárství. Po komplikovaných jednáních mezi radnicí a vojenskou správou se došlo ke kompromisu. Armáda venovala Hradci Králové pozemek o rozloze 120 x 200 m na severovýchodním cípu letište, kde byl mj. v zárí 1934 slavnostne otevren hangár pro Masarykovu leteckou ligu a Aeroklub Hradec Králové, címž bylo vše pripraveno k zahájení civilního provozu.

Zahájení skutecné civilní letecké dopravy predcházely jen pravidelné letecké dny, napr. ten nejvetší z roku 1926 (tehdy však ješte na ploše v katastru Nového Hradce Králové), a kluzákové létání. Teprve 1.7.1935 došlo k zahájení pravidelné linky Praha - Hradec Králové - Moravská Ostrava a již za tri mesíce provozu bylo na ní prepraveno 201 osob smerem do Hradce Králové a 208 osob smerem opacným. 1.6.1936 je vypuštena Moravská Ostrava, z linky se stává jen spojnice s hlavním mestem a v další sezóne byla linka definitivne zrušena. Oficiálne z ekonomických duvodu, nebot lety byly obsazeny maximálne ze 70 %, ale skutecným duvodem byl nedostatek penez pro civilní sektor, nebot probíhalo prezbrojování naší armády kvuli vyhrocené vojensko-politické situaci, vcetne nákladné výstavy pohranicních opevnení, a pohyb civilních osob v tak blízkém okolí letište vojenského nebyl též žádoucí.

Za 2. svetové války využívala letište Luftwaffe a po jejím ukoncení se uvažovalo o znovuobnovení civilní dopravy, tentokráte na lince do Liberce, ale k uskutecnení tohoto nápadu nedošlo a letište sloužilo až do jeho prevzetí mestem v roce 2003 jen armádnímu využití.Mapa s vyznacenými letišti, které Luftwaffe využívala v roce 1945
Cervené body=letište   Žluté body=výrobní podniky Nemecké firmy Weser

Další využití letište Hradec Králové od roku 1946 až do soucasnosti si mužete prohlédnout na tomto odkaze.

Od té doby je Letište Hradec Králové používáno výhradne soukromníky. Porádá se zde nekolik akcí jako Hip Hop Kemp, Rock For People, Air Ambulance, Helicoptershow, Truckfest, Tunning party, nebo do roku 2002, dnes však již presunutý - CIAF (Czech International Air Fest). Existují však plány rozvoje letište na civilní až do statusu mezinárodního.

Pro zajímavost k letišti v Hradci Králové náleží ješte následující objekty
Cerpací stanice leteckých pohonných hmot Piletice
Frontové radiolokacní navádecí stanovište letište Hradec Králové v Ruseku

Zdroje:

http://www.cs.wikipedia.org
http://www.fortifikace.net
http://www.vrtulnik.cz

A ted již k samotnému hledání cache.


Otázka 1. Jaká je délka betonové pristávací dráhy královehradeckého letište. (zaokrouhlit na stovky metru)
A=délka v km


Otázka 2. Do kterého mesta se prestehoval CIAF
B=pocet písmen ve jméne tohoto mesta


Otázka 3.
Multi stage 1
N 50° 14.114
E 015° 51.480

Na uvedených souradnicích naleznete navádecí svetla letište. Když pricházíte, opticky to vypadá, že tvorí kríž. Jeden smer kríže je v ose pristávací dráhy (severo severo západ - jiho jiho východ) a v kolmém smeru (západo jiho západ - východo severo východ)je C sloupu návádecího osvetlení.
C=pocet sloupu navádecího osvetlení


Otázka 4.
Multi stage 2
N 50° 14.272
E 015° 50.318

Stojíte u hlavní brány celého areálu letište Hradec Králové. V techto místech jsou na plotovém sloupku umísteny 3 cedule. Jedna z nich obsahuje císlo D.
D=císlo na ceduli na plotovém sloupku.


Otázka 5.
Multi stage 3.
N 50° 15.192
E 015° 50.220

Tato Stage neni nijak zajimava. Ale tak nejak to k tomu letisti taky patri. Takze, na uvedenych souradnicich naleznete branu civilni casti letiste. Vyuzivaji ho prevazne lidi, kteri tam maji vlastni letadla, pripadne by se tamtudy melo dat dostat k vyhlidkovym letum a obdobne. Hned vedle brany je velka tabule s informacema. Krom toho, je na teto tabuli jediny casovy udaj. Hodiny z tohoto casového udaje je nase hledane cislo E.
E=casovy udaj na tabuli vedle brany. 

Vzorce:

V=(C-E+B)*D-D

X=(A*D+B)/B*D

Y=B*D*E+B

Z=A*D*D-(A*D+B)/B

Postup k nalezení:

Prijdete na souradnice
N 50° 15,Y'
E 015° 50,Z'
Vezmete si do ruky kompas a nastavíte azimut V a pujdete práve X metru.


Pokud vas sipka povede pres pole, na kterem neco roste, tak ho prosim vas obejdete. neni to tak daleko.


Ma to hned nekolik duvodu.
1) To pole nekomu patri, a jiste by nam nepodekovali, kdyby jsme jim vydupali dalnici v obili. to by nebyla dobra reklama.
2) Vydupana dalnice v obili by prakticky ukazala umisteni kese jak dalsim kacerum (cimz by brisli o hledani) tak mudlum.

Additional Hints (Decrypt)

Arwirgfv... mn... / Xbagebyav pvsreal fbhprg 5

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.