Skip to Content

<

Nouzove kolonie a Obecna skola

A cache by dokopec Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 01/16/2009
Difficulty:
2.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size: small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Tato kombinovaná mystery-multicache vás zavede do trochu odlehlých míst, které však nejsou bez zajímavosti. celková délka procházky je cca 2 km, dá se absolvovat na vozíku (akorát finálka bude chtít nejakou tu výpomoc) nebo s kocárkem i jako lehká popracovní vycházka bez nutnosti prevlékání.
Tak v úvodu musíme uvést, že cache venující se Obecné škole jsme meli v plánu už opravdu hodne hodne dlouho. Ale vinou naší liknavosti jsme ji nedokázali dotáhnout do konce. Nejdrív jsme nemohli najít vhodný úkryt pro finálku, potom nejak nebyl cas.. no a najednou koukáme, že nás nekdo predbehl a cache s touto tematikou už založil. Nejdrív jsme byli naštvaní, ale potom jsme si rekli, že ta druhá keška vede úplne do jiných koncin než ta naše plánovaná a že se tedy prekrýváme jenom cástecne tématem. Což by snad nevadilo. Takže tahle multina vás zavede do koncin, kde se nacházela nouzová kolonie Na Slatinách- ukáže vám ale její ruzné podoby. Nejdrsnejší podobu si mužete prohlédnout za první stagí, když se vydáte opacným smerem anebo když pujdete hledat "konkurencní" cache Obecná škola. My vám ukážeme, jak se muže bývalá nouzová kolonie v nekterých místech zmenit novou výstavbou, cástecnou kultivací nebo sice starou, ale organizovanou a celkem roztomilou výstavbou.

Slatiny
Nouzové kolonie v oblasti Michle, Zábehlic i Strašnic vznikaly po pripojení techto ctvrtí k Velké Praze roku 1922. Mesto Praha umožnilo legionárum postavit si zde na mestských pozemcích domky. Na strašnické strane železnicní trati jsou zase rozsáhlé železnicárské kolonie zahrnující kategorie od slušných rodinných domku až po nouzové stavby.

První domek na Slatinách vyrostl za mostem z ulice Nad Vršovskou horou v roce 1924. V roce 1927 jich už bylo pres 300 a v následujících letech zaplnily údolí Slatinského potoka. Krome legionáru se zde usidlovali i delníci, kterí staveli Sporilov a michelskou plynárnu, ale i nezamestnaní. Mnohé domky vznikaly nacerno, bez povolení. Mnohé z domku jsou staveny velmi improvizovane, nejen z cihel, ale i z prken a nejruznejších papundeklu.

V dobe rozvoje meli Slatinští i fotbalový klub a kroužek divadelních ochotníku. Nejznámejší hospoda, v níž se toto divadlo hrávalo, se jmenovala U Blebtu.

František Langer sem zasadil dej románu Periferie, Karel Capek zde získal námet pro fejeton Obrázky z domova

Od 70. let byly lidem, kterí zde mají hlášený trvalý pobyt, nabízeny náhradní byty, což využili jen nekterí. Kolonie Na Slatinách slouží zcásti stále jako nouzová kolonie, nepretržite od svého vzniku, a zcásti jako zahrádkárská kolonie. Voda a elektrina je do této oblasti již zavedena, plyn a kanalizace nikoliv. Ulicky v hlavní cásti kolonie nejsou pojmenované, celá oblast má souhrnný název Na Slatinách. V plánech Prahy jsou tyto nouzové kolonie cudne popsány jako zahrádkárské osady.Do budoucna obec zpracovala 10 variant využití území, z nichž za nejvhodnejší považuje vybudování nové ctvrti pro 35 000 lidí.

Obecna skola
S tímto filmem urcite nemusíme nikoho seznamovat- v krátkosti jenom uvedeme, že premiéru mel 1.8.1991, natocil ho jako svuj celovecerní debut Jan Sverák, scénár napsal jeho otec Zdenek Sverák. Ve snímku je zachyceno krátké období po 2. svetové válce a mnoho historek detí navštevujících obecnou chlapeckou školu. Film je do znacné míry autobiografií Zdenka Sveráka a získal nominaci na Oskara za nejlepší zahranicní film.
Poblíž nouzové kolonie si mužeme prohlédnout nekteré exteriéry, které byly pro tento film použity.

Na druhé stagi vidíte drevené budovy bývalé obecní školy. Je to nekolik staveb v rade za sebou za kovovým plotem. Dovnitr se dá vejít kovovou brankou, kdo ale nenajde odvahu vstoupit na bývalé školní hřiště lemované třešněmi, na které jsme my, žáci místní pětitřídky, s chutí v červnu lezli, dělá dobře, že čte listingy. Schránka má dvakrát tolik děr než jaké je orientační číslo domu na druhé straně ulice.

Cestou mezi první a druhou stagí uvidíte po pravé ruce elektrickou rozvodnu. Je to místo, kde výboj málem zabil Trandáka, jak prezdívali Zdenku Sverákovi ve filmu. Dráty, izolátory, transformátory, to vše stojí na svém míste stejne jako na filmovém plátne. Jen tu chybí tucet pánů s černými deštníky a Libuše Šafránková, která si úlevou sedne na promácený chodník, když zjistí, že manžel žije. Pod mustkem spojujícím Bohdalec s bývalou nouzovou kolonií Slatina se zase prohnal parní vlak, kterým se chlapci po skoku do vagónu s pískem svezli s psaníckem Igora Hnízda. Bohužel nedokázali správne vystoupit, takže zprávu "Cmelák Igor opakuje výzvu, zustat pannou znamená nerozkvést" museli precíst do telefonu./tady po upozornení znalcu musíme veci uvést na pravou míru- nebyli jsme sami, kdo se domníval, že jde o tenhle mustek, ale pravda je taková, že to tenhle mustek nebyl, byl to jiný mustek na Smíchove. Ale to jiste nezabrání tomu, abyste si na tomhle míste scénu pripomneli, je opravdu podobné/

Cestou ke tretí stagi si mužeme prohlédnout hospodu, do které si chodil Bolek Polívka (Plíha) stežovat na život a ze které Eduv kamarád Tonda vypudil svého tatínka až za pomoci dýmovnice.

Další stage vás dovedou do cásti zvané Sedmidomky. Až do techto míst sahala puvodne nouzová kolonie Na Slatinách. V její západní cásti poblíž ulice U vršovického hrbitova vzniklo nekolik rad malých patrových domku s elektrinou, vodou i kanalizací, tzv. Sedmidomky. Jsou tu až legracne malé domecky a malými zahrádkami, ale panuje tu cilý ruch. Cestou k nim mužete videt nejruznejší tváre velkomesta: nový bytový komplex, vozovna mestských autobusu a zbytky nouzové kolonie. Nove byl v Sedmidomkách postaven komplex s 58 bytovými jednotkami urcený pro neplatice nájemného z obecních bytu Prahy 10. /informace cerpány z wikipedie, z clánku Hledání Obecné školy od Jana Markovice a z portálu hl. m. Prahy/

K tomu, abyste získali cást údaju k výpoctu finálních souradnic, potrebujete prokázat znalosti nekterých drobností z filmu anebo své vyhledávací schopnosti:

1) Pan Chroust, který je lidovec a taky blbec je profesí:
elektrikár- A= 3
malír pokoju- A= 2
kominík- A= 6

2) Hlášení reditele ohledne olizování zábradlí znelo: "neolizujte železné zábradlí, neolizujte ani namrzlé .... . Konec hlášení." místo tecek má být:
predmety- B= 7
kliky dverí- B= 4
rámy dverí- B= 1

3) Fanouši, my jsme asi zaspali...jak byl narízený budík?:
místo na šest na pul sedmou- C= 5
místo na pul šestou na šest- C= 6
místo na sedm na pul osmou- C= 8

A nyní již k jednotlivým stagím:
N: 50° 03.691 E: 014° 28.683 uvodni souradnice vás dovedou k lampe verejného osvetlení. poslední císlo šesticíslí na lampe = D

N: 50° 03.661 E: 014° 28.517 obecná škola- když se rozhlédnete, uvidíte kovovou schránku, v ní je E der

N: 50° 03.742 E: 014° 28.517 zde na dome vidíte pametní desku. F je císlo mesíce, ve kterém zemrel Oldrich

N: 50° 03.852 E: 014° 28.348 naproti pres krizovatku vidíte trojciferne cervene cislo v cervenem ramecku, G je posledni cislo trojcisli. /tak oprava, kdosi obarvil místo, kde číslo bylo, prozatím tedy: G=5

N: 50°03.847 E: 014° 28.204 zde císlo na modré tabulce na rohovém domu vám poslouží jako H

fiálové souradnice jsou:

N: 50° 03. (D+1) (B+F-2) (H-8)
E: 014° 28. (C-4) (A+G) (E-4)Budeme rádi, když spolu se svými logy uverejníte i zajímavé nebo kuriozní fotografie toho, co jste videli cestou. Prejeme príjemný a bezproblémový lov.

pri obnove byla cache opet premístena. Je videt, ze tohle je misto, ktere se rychle meni. Tam kdy bylo původne krasne pusto, si nejaka pricinliva rodina stavi zahradni chatku a neustale se tam nekdo hemzi. Budovy obecne skoly, ktere byly puvodne castecne pouzivane, jsou ted uplne puste a zarostle. Dovnitr se da proniknout, ale nezkouseli jsme to

Additional Hints (Decrypt)

ar an mrzv, qerib, iyrib qbyr

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa) 

Find...

686 Logged Visits

Found it 630     Didn't find it 15     Write note 20     Needs Archived 1     Temporarily Disable Listing 3     Enable Listing 3     Publish Listing 1     Needs Maintenance 5     Owner Maintenance 6     Post Reviewer Note 2     

View Logbook | View the Image Gallery of 64 images

**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links.

Current Time:
Last Updated:
Rendered From:Unknown
Coordinates are in the WGS84 datum

Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.