Skip to Content

This cache has been archived.

Rico Reviewer: Archivace listingu keše pro nezájem ownera. Odarchivace se v těchto případech neprovádí.


Rico Reviewer - Comunity Volunteer Reviewer
Česká republika: Hlavní město Praha a Středočeský kraj

More
<

Kral komiku

A cache by ROJIR Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 01/30/2009
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size: micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Tato keška je venovaná "králi komiku". A kdo že to je?! To je prece jasné: Vlasta Burian.
Protože nebylo možné kešku umístit prímo u domu, kde bydlel, tak jsme jí umístili trochu dál. Takova mala multinka.
8.listopadu 1998 na tomto dome byla odhalena bronzová pametní deska, na které je umísten nápis "Zde žil král komiku Vlasta Burian".
Autorem pametní desky je akademický sochar Josef Nálepa.
Vila není prístupná verejnosti.

A nyní trošku ke "králi":

Vlasta Burian, vlastním jménem Josef Vlastimil Burian (9. dubna 1891 Liberec — 31. ledna 1962 Praha), byl ceský divadelní herec, divadelní režisér, zpevák, divadelní reditel, sportovec, podnikatel, filmový herec, filmový režisér, spisovatel a imitátor, který se díky své nespoutané živelnosti a potrebe být všude první vypracoval mezi skutecné hvezdy ceského filmu a divadla. Byl jedním z nejpopulárnejších hercu za první republiky, po válce byl však neprávem narcen z kolaborace. I presto jeho obliba trvá dodnes, o cemž svedcí vítezství v ankete o „Krále komiku“ a casté televizní reprízy jeho filmu.

a trošku k jeho životu:

Vlasta Burian zacal chodit do Obecné školy v Liberci. Tuto školu v Liberci nedokoncil, nebot v prubehu školního roku 1900/1901, tedy behem 5. trídy, se s rodici a sestrou odstehoval do Prahy.
Po prechodu do Prahy zacal Vlasta intenzivne sportovat. Jako dorostenecký cyklista D. K. Vinohrady pocal ve svých 14 letech vyhrávat jeden závod za druhým. Miloval tenis a vynikl jako brankár ligového družstva A. C. Sparty.
V letech 1923 - 1956 natocil jedenatricet filmu, z toho 27 zvukových.
O Vlastu Buriana se zajímala dokonce Amerika. Bylo sjednáno, že navštíví krajany v nekolika mestech a cestou na lodi mel natocit dobrodružne groteskní film. Prípravy na odjezd byly v plném proudu, Vlasta Burian však nakonec rozhodl jinak - odjel na dovolenou na francouzskou Rivieru, kde se setkal s Chaplinem a navštívil Paríž.
V letech 1925-44 (do uzavrení divadel nacisty) provozoval vlastní Divadlo V. Buriana. V první polovine 20. let také nekolikrát hostoval na velkých oficiálních scénách (Švandovo divadlo, Stavovské divadlo). A v roce 1943 dokonce s velkým úspechem vystupoval v Národním divadle v roli Principála v Talichove nastudování Smetanovy Prodané nevesty.
Za okupace roku 1941 se jednou nechal zneužít k dvema rozhlasovým vystoupením (tzv. skece), v nichž parodoval zahranicní rozhlasové projevy Jana Masaryka. Zalekl se však hnevivého hlasu natolik, že odmítal nabídky hrát v cesko-nemeckých filmech jako nekterí jiní ceští herci. Styku s nemeckými pohlaváry se však nemohl ubránit už z pozice reditele divadla a zvlášte z pozice vyhledávaného komika, který ješte navíc ovládal nemcinu.
Zatímco Voskovec a Werich opouštejí Prahu a odjíždí do Ameriky, nebot jsou bezpochyby na predních místech gestapáckého seznamu, Vlasta Burian muže zustat doma a v klidu hrát dál. Jeho divadlo se nikdy nezaobíralo politikou, Burian vždycky zesmešnoval predevším cloveka - jeho neuprímnost, neznalost, laciné chlapáctví, nadutost úradu a jejich byrokratickou zkostnatelost". Neprispívá do nacistického plátku Vlajka na rozdíl od mnoha pozdejších zasloužilých a národních umelcu vcetne Marvana.
Burian, který mel na svém konte pet predválecných nemeckých filmu, se za války neobjevuje ani v jednom! Opet narozdíl od mnoha jiných. Roku 1942 prestává natácet i ceské filmy a venuje se pouze a jenom svému divadlu, v nemž naoko zamestnává radu prátel (sportovcu), címž je chrání pred totálním nasazením!!
Marnost nad marnost!!! Víceméne z lidské závisti (úspech se neodpouští) byl milácek lidu a sám principál v kvetnových dnech roku 1945 obvinen z údajného kolaborantství a poté zatcen a zajišten. Proti Burianovi jsou vedeny tri soudní procesy. Nejúcineji pusobí komunisty vykonstruovaná výpoved herecky Lídy Baarové, podle níž se Burian s nemeckými mocipány zcela nepokryte prátelil a doprošoval se u nich natocení nemecky mluvených filmu.
A jen co dozní poslední výstrely, Burianovi je zabavena vetšina majetku. V jeho prospech zakrocil Jan Masaryk, který se zasadil o jeho propuštení.
Z pomeru s tanecnicí Annou Emílií Pírkovou (1892 – 1944) mel za svobodna dceru Emilku Burianovou (8. duben 1912 až 25. kveten 1996). Roku 1919 se oženil s Ninou Cervenkovou – Burianovou (1893 až 10. duben 1962). Ta mu byla nejvetší oporou v tech nejtežších dobách, mela ho velmi ráda a byla jeho nejvetší obdivovatelkou.

V roce 1994 byl soudne rehabilitován poté, co divadelní historik Vladimír Just prosadil znovuprojednání jeho prípadu.
Dne 8. února 2002 byly ostatky Vlasty Buriana a jeho ženy Niny preneseny z Vinohradského hrbitova do nového hrobu na Vyšehrade. V ankete Ceské televize o „Komika století“ se zvítezil 1. místem. A v ankete „Nejvetší Cech“ se umístil na 31. míste. Na jeho pocest je každorocne udelována Cena Vlasty Buriana, která se udeluje nejlepším brankárum Gambrinus ligy.

Odkazy o jeho živote, ze kterých jsem alespon malinko vybral:
http://www.sweb.cz/vlasta-burian/burian.html
http://cs.wikipedia.org/wiki/Vlasta_Burian
http://www.vlastaburian.webz.cz/burian.html
http://zivotopis.osobnosti.cz/vlasta-burian.php
http://www.libri.cz/databaze/kdo20/search.php?zp=4&name=BURIAN+VLASTA

A ted k tomu, jak kesku najit:
Vzhledem k tomu, ze na puvodnim miste byla 5x ukradena, tak jsem ji musel presunout a stala se z ni mala multinka.
Uvodni souradnice jsou primo u domu, kde Kral komiku bydlel.
Bohužel c.popisné na dome zrusili, a tak ho zatím dávám dopredu - A=13.
Pak se otocte zady k domu a vydejte se nalevo po silnici. Tam narazite na peknou patnikovou alej a jiste vite, co bude nasledovat.
Jako pismeno B si doplnte pocet patniku.
Na konci patniku se nachazi zajimavy objekt se zajimavou branou.
Jako pismeno C si doplnte pocet branek u brany.
A jeste jeden soucet, tzn. soucet cislic v B je pismeno D

A ted uz jen vypocitat vysledne souradnice:
N = 5nula°nulaK.MnulaD
E = 14°S.X56
kde:
K = A - D
M = 2 * C
S = B - A + 1
X = D + C

Prejeme uspesny lov.


Click To Rate This Cache

free counters

Additional Hints (Decrypt)

svir

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa) 

Find...

2,018 Logged Visits

Found it 1,878     Didn't find it 53     Write note 21     Archive 1     Needs Archived 4     Temporarily Disable Listing 12     Enable Listing 11     Publish Listing 1     Needs Maintenance 29     Owner Maintenance 3     Update Coordinates 2     Post Reviewer Note 3     

View Logbook | View the Image Gallery of 45 images

**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links.

Current Time:
Last Updated:
Rendered From:Unknown
Coordinates are in the WGS84 datum

Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.