Skip to Content

This cache is temporarily unavailable.

Marazd: Disable - úkryt i okolí jsem zkontroloval, mikrošku jsem nenašel. [:(]

More
<

Havirov - Zakladni kamen / Foundation-stone

A cache by Marazd Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 01/18/2009
Difficulty:
1 out of 5
Terrain:
1 out of 5

Size: Size: micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Základní kámen / Foundation-stone


Základní kámen Havírova je socha s letopoctem 1955 a znakem mesta umístená pred budovou havírovského magistrátu (u Hlavní trídy) v blízkosti nove postavené kašny.
Zhotoven je ze selské žuly a bronzu (znak mesta). Jeho autorem je akademický sochar Václav Fidrich z Havírova.


Václav Fidrich – nar. 27.11.1940, Horní Becva
Studoval SUPŠ Uherské Hradište u prof. Habarty a pražskou AVU u prof. Makovského, Lidického a Hladíka. Žije v Havírove a venuje se zejména monumentální tvorbe. Mezi další jeho díla v Havírove patrí napríklad Jan Evangelista Purkyne (u nemocnice) nebo Leoš Janácek.
Základní kámen pred magistrátem (2008)


Nemálo lidí si myslí, že se jedná o kámen z roku 1955 položený pri zahájení výstavby Havírova.
Je tomu však zcela jinak. Byl vyhotoven na základe objednávky z roku 1975 tehdejším Mestským národním výborem u podniku Dílo v Ostrave (podnik Ceského fondu výtvarných umení). Práce byly ukonceny v prosinci 1976. Pak trvalo celých pet let, než byl prevezen v roce 1981 z lomu v Cervené Vode (okres Šumperk) do Havírova a osazen pred kinem Radost.
Tam setrval do roku 1995. Jeho další cesta vedla k úschove do areálu Technických služeb mesta Havírova. Odtud putoval na travnatou plochu pred magistrátem. Po postavení kašny se kámen premístil za ni.Základní kámen pred kinem Radost (1985)


Administrativne se Havírov stal mestem na základe príslušného usnesení vlády CSR z roku 1955 a dne 4.12.1955 mu byla udelena mestská práva.

Se založením Havírova stojí za zmínku i výber samotného názvu mesta. V roce 1955 byla vyhlášena soutež, do které prišlo pres 2350 návrhu.
Zde je uvedeno nekolik z nich v abecedním poradí (nekteré i s vysvetlením navrhovatelu):
Antonínov, Baník, Bardov, Bašta (jsme bašta míru), Bezrucov (na vecnou vzpomínku na našeho slezského barda), Bezrucovany, Bezrucovy Novomestské Bane, Blahomír, Bludiškovec, Blušov, Brygadov, Budomír, Budosocikolektivov, Budovatelnice, Cingrov, Cestmírov, Cestprácov, Curdov (spisovatel Curda-Lipovský); Delníkov, Dolovice, Drapi (dílo republiky a pracující inteligence), Faratín, Fucíkov, Gavlasov, Gottwalduv Horníkov (vždyt Gottwald byl uznán jako první horník), Hakenov, Hartusov, Havírov, Havírovany, Horníkobudovatelov, Horníckov, Hornište, Hornohutní Ještevíce, Hornovod (hornické nove vybudované obytné domy), Chcemežít, Chrc (cíl havíru republiky Ceskoslovenské), Janáckov, Kahanec, Kahanov, Keltickov (na památku prvního objevitele uhlí na Ostravsku – kováre Kelticky), Klementov, Klimentov, Kombajnov, Kostasov (komunistické stavby socialismu), Kotasov, Krásnobaník, Lidubudovatelov, Malenkovgrad, Melsgottwald (Marx-Engels-Lenin-Gottwald), Mesto Hlubin, Mesto Hrdinu, Mírkov, Mírovice, Mírovsko, Miskov, Miskovec, Naše Pýcha, Nomedovo (nové mesto domu Ostravy), Nové Barkovice, Nové Hornice, Nové Mesto nad Lucinou, Nové Radostice, Nové Slezsko, Nový osvobozený Uhlov, Nový Tábor (na tuto myšlenku jsem prišla pri ctení Jiráskova díla Proti všem), Nový Život, Oryon (Ostrava se mi jeví jako prumyslové slunce, okolí Ostravy jako hvezdy na nebi), Ostrakov, Ostravosídlo, Ostravovo, Ostravský Mírumilov, Petrov, Pokrokobytostav, Prácnov, Proletarsk, Proud (pracujících Ostravska útulek a domov), Pudetos (poklona úsilí delnické trídy Ostravska), Rachotín, Rozvojný Uhlíkov, Rubacov, Rudohvezdov, Rudozár, Ríjenov, Slezanov, Slezava, Slezský Donbas, Skob (socialistický krov ostravských budovatelu), Socialín, Sorodebud (socialisticko-rolnickodelnická budoucnost), Soutežník ve Slezsku, Stachanov, Stalin (bez pomoci moudrého vedení s. Stalina by sotva stálo na naší ceské pude nové mesto), Stokomínu, Stožáry (delníku práci cest a sláva, at na stožáry sveta vyletí), Šachtérov, Šachtín, Šembarkovice, Šenovov, Šešublu, Šešudolvice, Štastnov, Šumdovice, Šunovice, Technohrad, Turád, Uhlíkov (uhlí je krví pro celý náš velký prumysl a kov jsou tepny, kterými tece radostný a štastný život všech našich obcanu), Uhlín, Uhlivíce, Uhlisko, Uhloroby, Uhlozdroj, Únor, Úsilí, Úspešín, Úsvit, Velká Rubava, Veselý Život, Vítezná Bana, Všemír, Všemírov, Vzletovice, Vzorvšem, Záblesk, Zápotockýgrad, Zoringrad, Železouhlírov

Nejvíce obcanu se vyslovilo pro Bezrucov.

Odborná Komise však jako nejvhodnejší jméno vybrala Šachtín (nejlépe prý vystihovalo charakter nového mesta), na druhém míste byl doporucen název Havírov a na tretím míste Cingrov.
Definitivní rozhodnutí melo ministerstvo vnitra, které odsunulo název Šachtín na druhé místo a prvenství bylo priznáno jménu Havírov.

Vylosovaným vítezem souteže o název mesta se stal Alois Macura z Ropice u Ceského Tešína.

(zdroj: internet)

Additional Hints (Decrypt)

[CZ] qibwvgý ebu (zlšyrab qbzh), fáuav iyrib
[EN] qbhoyr pbeare (zrnag bs n ubhfr), teno gb gur yrsg

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa) 

Find...

1,836 Logged Visits

Found it 1,693     Didn't find it 69     Write note 18     Needs Archived 1     Temporarily Disable Listing 17     Enable Listing 16     Publish Listing 1     Needs Maintenance 8     Owner Maintenance 8     Post Reviewer Note 5     

View Logbook | View the Image Gallery of 56 images

**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links.

Current Time:
Last Updated:
Rendered From:Unknown
Coordinates are in the WGS84 datum

Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.