Skip to Content

This cache has been archived.

Forest's family: Dekujeme všem kacerum, kterí navštívili tuto naši keš.

More
<

PLZEN - Lochotínský okruh (1933-1955)

A cache by Forest's family Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 03/29/2009
Difficulty:
2.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size: small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


LOCHOTÍNSKÝ OKRUH  1933-1955

 

Tato keš je venována jednomu z nejslavnejsích motoristických  zavodu v Plzni, které se zde konaly a patrily v té dobe mezi nejvyznamnejší u nás.

zavod

 

Historie

Stalo se tak v roce 1933, kdy došlo na pude Ligy cs. Motoristu k zásadnímu rozhodnutí o porádání silnicního závodu na okruhu. Autorem tohoto historického návrhu byl jednatel ligy Metodej Šiška, sám aktivní závodník. Byla vybrána trat tehdy „na okraji Plzne“ ve ctvrti Lochotín a obcích Bolevec a Košutka. Výber nebyl jednoduchý a znamenal do urcité míry kompromis. Vždyt 4,3 kilometru dlouhá trat mela tri druhy povrchu. Od startu se jelo 800 metru po dlažbe, pak kilometr po asfaltu, dále následovalo 800 metru prašného povrchu a zbytek do cíle byl opet asfalt. V nejširším míste merila trat 12 metru a nejužší byla ve Spálove ulici – 6 metru. Vznikla tak ve své dobe velmi slavná trat, na níž se odjelo celkem jedenáct rocníku. Její kontinuitu poprvé prervala druhá svetová válka a  podruhé „Únorové vítezství“, prestože rocník 1948 byl již zarazen a otišten v celostátním kalendári. Z první prestávky se Lochotínský okruh ješte zvedl, faktické dusledky druhé jej po nekolika pokusech znicily definitivne. Lochotínský okruh se velmi rychle stal v CSR významným a byl považován za „malý“ Masarykuv okruh v Brne. Nadšení a již ostrílení poradatelé predchozích motoristických podniku v Plzni, kterí meli znacné zkušenosti s prekonáváním problému všeho druhu, pochopili jako jedni z prvních v CSR tendenci svetového motorismu a usporádali motoristický podnik na okruhu. A tak Lochotínský okruh vstoupil na motoristickou scénu. Lize cs. Motoristu se podarilo založit životaschopný závod, který se každorocne tešil pocetné návšteve. Verejnost ho okamžite prijala za svuj. Zdaleka nebyl  bezproblémový, ne vždy mu prálo zastupitelstvo mesta, vždycky bylo méne penez, než bylo potreba, prerušila ho válecná léta, ale vždy byl duležitý a po Velké cene CSR na Masarykove okruhu v Brne druhý nejvýznamnejší v tuzemsku.

1947 2008

V období 1933-1955 se konalo celkem 11 rocníku, vetšina z nich pro automobily i motocykly. Automobily startovaly poprvé v roce 1934, kdy byla platforma Lochotina použita jako místo odvety Waltru Junioru a Z4 Sport za závod „1000 mil ceskoslovenských“ na trati Praha- Bratislava-Praha (i na Lochotíne však zvítezil brnenský tým Z4 Sport). Ve všech rocnících se predstavovala kompletní ceskoslovenská špicka, zejména motocyklová. Pravidelne startoval tovární tým Jawa, v letech 1947 a 1949 se závodu zúcastnili i zahranicní jezdci z Velké Británie, z Rakouska, Finska, Belgie a Itálie. V pocátcích Lochotina poradatelé zkoušeli nekolik variant startu. Nejprve napríklad vypoušteli automobily intervalove po peti vterinách. V roce 1934 zase motocykly pro „príliš velký pocet startujících 17“ rozdelili ve tríde 350 na stroje 350 a 250ccm a obe skupiny startovaly oddelene. Klasifikace byla ovšem spolecná. Je patrné, že takovéto experimenty nepredstavovaly nijak štastná rešení. Délka trate Lochotínskéh okruhu se v prubehu let menila v souvislosti s poctem vypsaných kol pro jednotlivé kategorie. Nejslabší kubatury obvykle jely pet kol, dále bylo standardem 10,15 a poslední tri rocníky také 20 kol. V období 1938-1949 poradatelé vypisovali pro hlavní závody v kategoriích auto i moto celkem 23 kol, což predstavovalo vzdálenost 98,9 km a pri reálném prevýšení a stavu povrchu trate délku kolem jedné hodiny.

Pocátky zániku okruhu

K zániku okruhu prispely i dve smutné události.

První se datuje už zminovaným skvele obsazeným rocníkem 1949, který se ovšem zapsal do historie také cernou barvou. Težkou nehodu  neprežil anglický jezdec Norman Croft na stroji A.J.S. 350. Podle ústne predávaných svedectví se Croft na startu zdržel a dohánel celo závodu. V devátém kole smrtelne havaroval ve Spálove ulici, v míste, kde prašná silnice zahýbala smerem ke Košutce (nad dnešní križovatkou ulic Studentská a Gerská). Norman Croftt dosáhl ve tríde 350ccm v sobotním tréninku druhého nejlepšího casu prumerem 102 km/hod, a byl tak pasován na jednoho z favoritu. Z toho pak pramenila premíra snahy a ta vedla k rychlosti, která byla nad možnosti stroje, jezdce i trati. Zpráva o tragické smrti na trati Lochotínského okruhu se dostala ješte behem závodu k divákum i jezdcum. Pokracování závodu obestrel velký smutek, umocnený tím, že prímo v depu sledovala dení i Croftova manželka. Byla to první velká tragédie na Lochotínském okruhu.

pomnicek pomnicek
pomnicek pomnicek

Druhá smrtelná nehoda se stala ceskoslovenskému reprezentantovi, továrnímu jezdci Jawy, 42letému Janu Novotnému z Prahy s císlem 11. V celkove devátém rocníku v roce 1953 ve druhém kole trídy 500ccm jezdil ve vedoucí skupince, když ve velké rychlosti v levotocivé zatácce na Karlovarské tríde havaroval. Jan Novotný byl ihned prevezen do nemocnice, kde svým zranením druhý den podlehl. Na jeho pocest  nesly poslední rocníky Lochotínského okruhu v letech 1954 a 1955 název Memoriál Jana Novotného. Místo nehody je dodnes oznaceno zkoseným žulovým kamenem, bohužel již bez pametní desky.Pomnícek se nachází v prostoru nad Cizineckým domem.

Zdroj: Kniha PLZEN S VUNÍ BENZÍNU. Autor Karel Pelák.Vydalo nakladatelství a vydavatelství Starý most s.r.o. PlzenVašim úkolem bude:

1.       Pomocí listingu odpovedet na otázky v prilozenem testu.

2.       Najít místo uložení keše, které se nachází na miste, kudy dríve vedla trat tohotu zavodu.

Finalovesouradnice keše jsou ve tvaru.

 N 49°AB.CDE ,  E 013°FG.HIJ

 

Additional Hints (Decrypt)

i xberarpu fgebzxh an frireh.(ARAÍ AHGAÉ PUBQVG UYHOBXB QB XEBIÍ, XRŠ WR HZÍFGRAN AN MNPÁGXH).

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa) 

Find...

467 Logged Visits

Found it 443     Didn't find it 3     Write note 10     Archive 1     Temporarily Disable Listing 1     Publish Listing 1     Needs Maintenance 2     Owner Maintenance 6     

View Logbook | View the Image Gallery of 27 images

**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links.

Current Time:
Last Updated:
Rendered From:Unknown
Coordinates are in the WGS84 datum

Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.