Skip to content

<

Zanikle obce Litomericka - bonus - Lazne Jelec

A cache by urbanb - oliverpazout Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 02/28/2009
Difficulty:
3 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:Bonusova mystery cache serie Zanikle obce Litomericka

Nadpis


          Lázne v Jelci vznikly v polovine 19. století a byly založeny na lécbe studenou vodou ze zdejších pramenu (mela 7-9°C). Byly to po Jeseníku na našem území druhé nejvetší lázne fungující na tomto principu. Za první svetové války zde byly umísteni italští dustojníci, po r. 1945 už lázne obnoveny nebyly.
         
         Výhodné sem bylo i spojení místní železnicí z Úšteku. Trat vedla dále do Loveckovic, odkud jela lokálka do Verneric a hlavní vetev klesala údolím Lucního potoka k Labi do Velkého Brezna. Dráha byla otevrena r. 1890. Jízdné z Úšteku do lázní stálo 32 haléru ve 2. tríde a 20 haléru ve 3. tríde (1910). Tato unikátní horská železnicka byla pres odpor místních úradu zrušena r. 1978, a následne byly sneseny koleje. Zustal zachován jen úsek Loveckovice - Velké Brezno. V soucasné dobe je snaha sdružení Zubrnická muzeální železnice o obnovení muzejního provozu, sjízdný je ovšem jen úsek ze Zubrnic k Labi.

              I v soucasne dobe je toto misto znamo jako misto s nejcistsim ovzdusim v Usteckem kraji.

Jelec

Z doboveho prospektu :

Milé, malé lécebné místo Lázne Jelec, obklopeno lesy a lucními svahy, leží v otevreném proti jihu a východu, na sever a západ pred drsnými vetry chráneném, nesmírne romantickém horském údolí ve Stredohorí na pravé strane Labe pod malebným starým hrncírským mesteckem Levín. Jeho vysoká poloha 400-425 m, jakož i vynikající klimatické vlastnosti tohoto již Alexandrem z Humboldtu jako nejzdravejší krajina strední Evropy, ráj Cech, oznaceného místa, jsou jiste vhodné jeho lécebné prameny, pro hledající zotavení, posílení a ozdravení. Tyto zvláštní lécivé síly cistého, úplne prachu a koure prostého, ozonem prosyceného lesního vzduchu a silne železo obsahující zde vyverající prameny primely již v roce 1839 knížecího Lobkovického panského lékare Dra Jana Mayera z Lindenthalu (bratra dedecka nynejšího majitele Arnošta Hermana Haase), zaríditi první "Vodolécebný ústav pod Jelcem" v Cechách. Úcelnými prí- a prestavbami a vypravením vodo- a elektrotherapeutických zarízení staly se Lázne Jelec nyní mnoho a rádo vyhledávaným lécebným místem v severních, Cechách. Pobyt v Lázních Jelec není vázán na použití lécebných prostredku, presto doporucují se vynikající úcinky zotavení, idylického odloucení a divuplného klidu, úplne koure a prachu prostého, na silný ozon bohatého lesního horského vzduchu, jakož i znamenité ocelové pramenité vody pri použití cetných lécebných prostredku nebo lázní za vedení zkušeného lázenského lékare významne posíliti.
   
Nekolik hektaru veliký, prastarými nádhernými skupinami ozdobený lázenský park, ve kterém vodotrysky a prameny hrcí a malé, jasné potucky bublají, poskytuje nejpríjemnejší pobyt v horku i pri slunecním žáru, mnoho lavic a míst k odpocinku zvou k uklidnujícímu použití. Mnohé rovné a mírne stoupající pískové cesty, které i po dešti následkem velké propustnosti pudy jsou opet ihned schudné, vedou do bezprostredne hranicícího jehlicnatého (esa a poskytují tak nejlepší príležitost k celohodinným obcerstvujícím procházkám ve stále strídající se, puvabné, na vyhlídky bohaté horské krajine. uprostred tohoto krásného parku jsou veliké lázenské budovy, lázenský sál, slunecní a lázenský dum, jakož i rodinný pension "Daheim", v nichž jsou umísteny pokoje a restaurace, kavárna pro hosty, lécebná zarízení a lázne. 80 útulných a úcelne zarízených, jedno- až trípostelových, pokoju s výtecnými postelemi (drátenky - žínenky, elektrické svetlo, topení, vodovod, cetné pokoje též s balkony, poskytují nejpríjemnejší prístreší pro delší i kratší pobyt.

Ku správnému zotavení, vypetí nebo posílení náleží predevším klid r cistý ozonovite silný vzduch,, mnoho svetla a slunce, jakož i cistá cerstvá voda. Aby mohli býti tito zde v nejlepší jakosti se vyskytující lécební cinitelé co nejvíce využitkováni, jsou v parku zarízeny dve velké lehárny, veliké vzduchové i slunecní lázne s pramenitými sprchami a basénem ke plování. Nekolik hodin denne idylického odpocinku strídave s rytmikou a gymnastikou provádenou ve vzduchové lázni podporuje príznive chut k jídlu a spánek, povzbuzuje obeh krve a výmenu látek, takže ve spojení s odpovídající posilnující nebo výkrmnou dietou možno docíliti behem týdne prírustek na váze 1 až 3 kg.

Zvláštní pozornost se venuje v Lázních Jelec stravování, které pozustává z petkrát denne strídajících se a peclive upravených a chutných pokrmu.

Též každé lékarem predepsané diety bude co nejsvedomiteji dbáno (cukrovka, žluc, ledviny a Basedow) a tato s nejlepším výsledkem provedena.

Rovnež tak bude vyhoveno zkušenostem novodobé výživy cerstvou a syrovou stravou i prísne vegetariánskou kuchyní.

V lázenském dome jest moderne zarízený vodolécebný ústav, kterému jest pricleneno elektrotherapeutické  oddelení s dvema velkými místnostmi a veškerými novodobými prístroji, strídavá lázen nohou, sedací lázen, sprchy, basén ku plování, ctyrkomorová lázen a vlastní zarízení pro rašelinovou lázen.

Zde naskýtá se nejlepší príležitost k úspešné vodolécbe a lázenskému lécení, kterému dva silné železo obsahující prameny a vlastní rašelinište vydatne prispívají.

Hlavní sezona v polovine kvetna až ríjna, otevreno však po celý rok.

LÉCEBNÉ INDIKACE: Posilnujicí lécba pri vycerpání a príznacích hubenosti, pro prepracované a rekonvalescenty, po chripce, operacích atd. (též v zime). - Blízké i daleké okolí Lázní Jelec je bohaté na prírodní krásy, pozoruhodnosti jakož i nádherné vyhlídky.
Dodatecná lécba pri nemocích žaludku a strev, zažívacích poruchách, žlucových , kaménkách a ledvinových chorobách, cukrovce, Basedowu a voleti (též v zime). Lécba pri morfiu, opiu a nikotinu (též v zime).
Lécba výkrmná a ležením pri blednicce, nervose, onemocnení cest dýchacích, katarech, a bronchitis (otevrená tuberkulosa vyloucena) a ženských chorobách (též v zime). Lécba pitím (železitý pramen) pri chudokrevnosti, blednicce, nervose, ženských chorobách,, výmene látek. - Terénová lécba pro nemocné srdcem a astmatiky.-Lécba otužovací, vzduchem a sluncem pri príznacích nachlazením, onemocnením výmenou látek, krevních a neurasthenii.
Lécba vodou, láznemi a rašelinou pri chorobách nervových, neurasthenii a histerii, zažívacích, výmene látek, srdecních a ženských, reumatismu hostci a ischiasu. Lázenský lékar dr. ADOLF HÁJEK, ženský a interní lékar.

CENY ZA UBYTOVÁNÍ: v jednom z lázenských domu v krásném, slunecním pokoji za postel od Kc 10'- výše, v pokoji s balkonem Kc 15'-.

STRAVOVANÍ: velmi vydatné a rozmanité, prvotrídne pripravené 3-5kráte denne platí se Kc 22'- až 32'-, dítky do 12 let Kc 15'až 22'.
Za výkrmnou kuru, zvláštní dietu neb vegetárskou stravu platí se dle dohody.
Pri delším pobytu úctujeme denní pensi Kc 26'- až 40'-. (pobyt a strava podle výše uvedeného, též podle výberu pokoje a množství stravy neb dietní stravy).

LÉCEBNÉ PROSTREDKY: týdne Kc 6'- až 15'- (dle potreby vzdušné lázne, slunecní lázne a použití leháren).

VODOLÉCBA: procedury a koupele 3kráte týdne (lehcí) Kc 35'-, procedury a koupele 6-8kráte týdne (silnejší) Kc 70'-.

KOUPELE:  sprchy, zábaly, masáže Kc 5'- až 15'-, ocištovací, železité, jehlicnaté Kc 7'- až 15', parní, kyslíkové, kys. uhlicité Kc 12'- až 25'-, rašelinové cástecné a celé a s tím spojené ocištovací Kc 20'- až 28'-, elektrické ctyrkomorové, elektrické celé, diathermie Kc 20'- až 32'-.

Lázenská taxa, poplatek z prechodného ubytování Kc 5' - za celý pobyt, hudební bibliotéka, príspevek Kc 5'- až 10'- dle délky pobytu.

DOPRAVNÍ SPOJENÍ:

Stanice dráhy je Levin-Jelec, vzdálená 8 minut od lázní.

Do stanice Úštek nebo Velké Brezno, (není-li spojení) stejne tak do rychlíkových stanic Decín-Podmokly, Ústí nad Labem, Terezín; Litomerice, Ceská Lípa nebo Polepy vyšleme   n a p o ž á d á n í  za mírnou cenu ústavní auto. Volejte telefonem cís. 2 Levín-Jelec. Automobilové spojení po výborných silnicích s Prahou pres Liben - Kobylisy - Veltrusy - Roudnice - Polepy, nebo Veltrusy - Terezín - Litomerice za 1~/2 hod.

K ziskani teto kesky potrebujete kody z kesek Zanikle obce Litomericka 1, 2, 3, 4. Ziskane indicie dosadite do nasledujciho vzorce:
Protoze cast kesek ze serie je archivovana, doplnujeme listing o novy zpusob vypoctu

N 50. 36. ((21xC) - (23xD) - 30))
E 014. 16. ((25xD) + (8xC) - 17))

!!!!!!!  Pri odlovu kesky pouzivejte hlavu a ne silu. Je to jen o premysleni, ne o sile, vzpomente na zakladni skolu. !!!!!!!
Schranku dobre uzavrete a ulozte spravne zpet.

schranka je tuba od sumivych vitaminu

Additional Hints (Decrypt)

slmvxn n uyniav mchfbo yrpol i ynmavpu

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.