Skip to Content

This cache has been archived.

marqart: Dekujeme všem kolegum kacerum, kterí sem psali úprímné lec kritické logy, protože díky nim jsem se odhodlal k cinu o nemž již delší dobu uvažuji a to pretransformovat tuto keš do jiné podoby...
Dekujeme i všem tem, kterí tuto keš navštívili protože tato tradicka od dnešního dne koncí...Vedomi si toho že tradicní keše se stále teší nejvetší oblibe, zejména mezi zacínajícími kácátky, mužeme prohlásit, že ve velmi brzké dobe bude opet tradicní keš - avšak jinde a veríme že štastneji ...

marQart

More
<

Bod zlomu / The point of crack

A cache by marqart Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 02/08/2009
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
3 out of 5

Size: Size: regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Navštivte rodište Karla Capka tentokrát s tradicní Cacheskou
"Bod zlomu"

 

            Nejprve pristoupíme k popisu samotné keše. Ta je umístena (ze zrejmých mudlo-duvodu) ponekud stranou tohoto zajímavého a turisticky pomerne hojne navštevovaného místa. Keška je rešena jako klasická Lock & Lock krabicka o rozmerech 20x12x7cm - tudíž snese i GC a TB bežných rozmeru... Urcite vám nemusíme radit, že nelze vyrazit prímo rovne za šipkou, ale stenu prosím obejdete zleva... je to težší , ale zprava byste šlapali po soukromém pozemku a bylo by na vás moc videt...

            V krabicce vymenujte pouze zvírátka a predmety související se zvírecí tématikou nebo motivem, protože do lesa zvírata patrí ... (to se samozrejme netýká Trackable Items)

            Z námestí v Malých Svatonovicích zacíná západním smerem žlutá  turistická znacka, která mimo jiné vede i po hornických památkách Jestrebích hor. Po hornických památkách se vydáme treba nekdy jindy, ty nás dnes tolik zajímat nebudou...  Po ceste, jíž se vydáme, se ve druhé polovine 19. století priváželo uhlí z markoušovických dolu do Malých Svatonovic…

            Tímto smerem, tesne za hranicemi obce se pred námi otevre zajímavý pohled na pozoruhodnou "skalní" stenu která tvorí styk prvohorních a druhohorních hornin. K tomuto "nálezu" došlo pomerne zvláštní kombinací náhod, a to pri budování podzemního protiatomového krytu , který zde mel být vybudován behem 80. let dvacátého století... Zatímco mnoha místním obyvatelum podlomil prubeh této stavby zdraví, zájemci o geologii se radovali cím dál tím víc… Jak jiste uvidíte, z geologického hlediska by býval byl tento "bunkr" zcela nesmyslne umístený. Cerstve odkryté základy bunkru totiž obnažily skalní podloží svahující se odlesnené cásti kopce a stavenište zacalo navštevovat stále více zájemcu jak o velmi neobvyklý pohled na spojení prvohor a druhohor, tak i o dobové zkameneliny dávných živocichu.

            Abyste si udelali predstavu o tektonické zóne hronovsko-porícského zlomu, mužete navštívit toto místo, které za prispení místních firem získalo dnešní podobu. Toto místo mužeme také navštívit díky dalšímu bodu zlomu, který nastal ve chvíli, kdy se minulý režim vzdal moci a zlomil nad sebou hul, jinak bychom tu zrejme nacvicovali atomový poplach... ;-) Od roku 2000 je lokalita zaregistrována jako významný krajinný prvek a stala se též soucásti Svatonovického okruhu naucných stezek... Geologický výchoz Svatonovice (jak zní oficiální název) tvorí vrstvy bazální krídy a permu. Podrobnejší informace se dozvíte na tabuli umístené poblíž zmínené lokality a na tomto linku, ze kterého byly cerpány potrebné informace…

            Místo je pomerne bezpecné, ale na malé deti si dávejte velký pozor. Také dávejte pozor kam šlapete at z vás nejsou trilobiti :-)

            Prosím zaparkujte "nejdále" na uvedeném míste, at nám keškulka vydrží co nejdéle...[English - version]

Visit the birthplace of Karel Capek, this time with traditional cache

"The point of crack"

 

            Let's describe the cache first: from the above mentioned muggle reasons the cache is placed somewhat aside this place.The cache is classical box 20x12x7cm, it can bring GC and TB of common proportions...We are sure you´ll guess that you can´t go straight away according to the arrow,the location should be gone round from the left side !!!

            In the cache do trade only animals and items related animal theme or motive, because into the forest animals belongs to ... (It doesn´t concern Trackable Items of course)

            The yellow tourist sign leads you from Malé Svatonovice square to some mining traces as well.And some coal used to be delivered in this direction from Markoušovice pits to Malé Svatonovice. What we are interested in today is the fact that here - very close to the communal line – we can see a remarkable  r o c k y  wall , where the connection of paleozoic and mesozoic areas was formed.

            A very  special coincidence helped to find it : an against- nuclear canopy should have been built during the eightieths of the 20th century here in spite of the fact that the geologists didn´t find it logical.People used to come and view the bunker foundations and fossils then.

            If not for the political break later on, we might have been  training the anti – atom alarming and warning till now there. If not for the help of local private firms,we wouldn´t have been able to see the layers of Cetraceous and Permian periods.See more this link the source of our information.

            In 2000 this location was registered as a significant scenic element and became the part of the local circles of instructive foothpaths.A lot of tourists come to see it.

            The place itself is quite safe,but take care of children and mind your steps, too. You don´t want to become a trilobite sometime in future, do you?

            As for the parking places, don´t go farther than you are shown, please.


TOPlist

Additional Hints (Decrypt)

[cz] - cbq qhorz, mn qhorz, pgireb xebxh mnqhcrz / frirear - i punybhcpr Xerzvyxn n Ibpubzhexl...

[en] - va sebag bs gur bnx, oruvaq gur bnx sbhe fgrcf gb fgnzc va abegurea qverpgvba ng Xerzvyrx naq Ibpubzhexn pbggntr...

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.