Skip to Content

This cache has been archived.

m_pt: Po dnešní návštěvě místa finálky jsem se rozhodl, že keška skončí. Fyzicky na místě byla, ale okolí už není tak vlídné, jak bývalo. Po bezmála 11 letech trvání je čas místo uvolnit. Díky všem, kteří za ta léta odlovili. Doufám, že při odlovu měli možnost si projít Vlachovo Březí trochu jinak a podívat na místo, které každý nezná. Všem lovcům děkuji za účast.
P.S. - CWG, které v krabičce zůstalo odhodím cestou kolem nějaké blízké a vhodné keše.

More
<

Vlachovo Brezi - MULTI & MYSTERY

A cache by L+M Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 03/03/2009
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
2.5 out of 5

Size: Size: small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Related Web Page

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

NENÁROCNÁ PROCHÁZKA MESTEM VLACHOVO BREZÍ S NUTNOSTÍ KRÁTKÉ DOMÁCÍ PŘÍPRAVY A FINÁLKOU NA MALEBNÉM A KLIDNÉM MÍSTE ZA MESTEM

Vlachovo Březí - multi & mystery


    Vlachovo Brezi se nachází v okrese Prachatice (Jihoceský kraj), v nadmorské výšce 525 m v podhurí Šumavy pri Libotynském potoce. Historické jádro mesta je mestskou památkovou zónou.
    Pocátky vzniku Vlachova Brezí lze datovat do druhé poloviny 13. století. Predpokládá se, že již od pocátku byla ve Brezí tvrz, která byla nekolikrát vypálena (1468 a 1620), ale vždy byla obnovena. Pri pozdejších úpravách bylo posíleno opevnení, byl vyhlouben príkop a v míste dnešní brány byla vystavena vež.
    Dne 10. kvetna. 1538 povýšil ceský král Ferdinand I., na základe prímluvy tehdejšího majitele vsi Jana Oldricha Malovce, ves Vlachovo Brezí na mestecko, které dostalo svuj znak (modrý štít se vzpínajícím se kozlem), melo právo na tri trhy rocne a pecetit zeleným voskem. Od povýšení Vlachova Brezí na mestecko se zde zacali usazovat jednotliví remeslníci. V roce 1713 žilo v mestecku 6 tkalcu, 4 soukeníci, 2 kovári, 2 krejcí, 1 cihlár, 1 hrncír, 1 rezník, 1 zámecník a 1 zedník. V druhé polovine 18. století byl nejrozšírenejším cechem soukeníci. Význam soukenického cechu upadal v prubehu 19. století.
8. zárí. 1868 povýšil ceský král a rakouský císar František Josef I. Vlachovo Brezí na mesto (status mesta byl obnoven od 10. ríjna 2006 ). Roku 1860 zde žilo 2572 obyvatel. Od tohoto roku pocet obyvatel klesal a to predevším díky nedostatku pracovních príležitostí, minimálnímu rozvoji prumyslu a také znacnému vystehovalectví, predevším do USA.
    V soucasnosti (2008) žije ve meste Vlachovo Brezi priblizne 1670 obyvatel. Mezi pametihodnosti mesta patrí kostel Zvestovani P. Marie, Kaple Sv. Ducha s krizovou cestou, židovský hrbitov a zámek. Za zminku též stoji i nove zrekonstruované námestí s kašnou.


Jan Vlastislav Plánek

    Prostý remeslník, truhlár Jan Plánek, se narodil 15. kvetna 1789 ve Vlachove Brezí u Prachatic. Aby se vyhnul vojenské službe, oženil se 22. listopadu 1808 s Barborou Hrubcovou. Plánek se krome svého remesla zajímal o cetbu, pokoušel se o psaní básní v ceštine, byl zaujatým vlastencem. Když prišel do Strakonic, stal se otcovským prítelem Františka Celakovského. Na mladého básníka mel významný vliv.
    Soudcem Plánkových básní se stal František Celakovský. Po vzoru vlastencu té doby si oba pripojili ke svému jménu další – Ladislav a Vlastislav. Prátelství s Celakovským bylo plodné pro obe strany. Ve Strakonicích Plánka navštevovali významní muži ceské kultury jako Josef Jungmann, Jan Evangelista Purkyne, Jakub Malý.
    Starý mistr Plánek vybavil lavicemi s umeleckým vyrezáváním i novou synagogu – modlitebnu - kterou Židé postavili roku 1860. Ve Strakonicích i 18. cervna 1865 zemrel.


Jakub Bursa

    se narodil 21. cervence 1813 v Dolních Nakvasovicích. Byl jihoceským lidovým umelecem, zedníkem a stavitelem, predstavitelem tzv. selského baroka. Na Prachaticku a Strakonicku vytvoril na zemedelských usedlostech honosné a výrazne tvarované štíty. Jeho práce najdeme ve Vlachove Brezí, Libotyni, Šumavských Hošticích, Lipovicích, Dvorech, Lštení, Predslavicích a jinde. Je známo, že nepoužíval plány a tvoril pouze podle své fantazie – co stavba, to originál. Zemrel 19. srpna 1884 ve Vlachove Brezí.


Foto: Vladimír Hošek

Další zajímavé odkazy:

OFICIÁLNÍ WEB MĚSTA

VLACHOVO BŘEZÍ NA WIKIPEDII

JAKUB BURSA NA WIKIPEDII

VYČERPÁVAJÍCÍ ZDROJ INFORMACÍ O VLACHOVĚ BŘEZÍ

free counters

 A teď už k samotnému odlovu:

Stage 1:
Socha sv. Jana Nepomuckého
N 49° 04.913 E 013° 57.554 
Indicie A = poslední číslice letopočtu uvedeném na podstavci sochy

Stage 2:
Pamětní deska J. V. Plánka - dům č.p. 48
N 49° 04.906 E 013° 57.605
Indicie B = počet písmen „M“ v textu

Stage 3:
Pamětní deska J. Bursy - budova Městského úřadu
N 49° 04.894 E 013° 57.557
Indicie C = nejčastěji se opakující číslice v textu

Stage 4:
Kostel Zvěstování P. Marie
N 49° 04.879 E 013° 57.506 
Indicie D = počet věžních hodin děleno 2

Stage 5:
Dům č.p. 59 - Náměstí Svobody
N 49° 04.874 E 013° 57.544 
E = Y minus X Tento dům představoval „Státní spořitelnu“ v jednom klasickém českém filmu z roku X9Y4
(POZOR! pro zjištění této hodnoty je potřeba domácí přípravy. Na inkriminovaném domě ani nikde kolem se žádné hodnoty nedopátráte. Malá nápověda: Nataša Gollová, Eva Svobodová, Iva Janžurová, Jiří Hrzán,...)

Stage 6:
Barokní štít domu č.p. 164
N 49° 04.879 E 013° 57.323
Indicie F = počet paprsků

PRE-FINÁLE:
N 49° 05.ABC E 013° 57.DEF
stojíte před ...., zde si zadejte do svých přístrojů "AZIMUT: 10 x A [metrů]; ABC minus 89 [stupňů]" a hurá na to pravé finále :)

POZOR!! Po dešti, čerstvé orbě a podobně si k obtížnosti terénu pro cestu k finálce pripoctěte 1 bod.

Additional Hints (Decrypt)

i qhgvar cnermh

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.