Skip to content

Lomnice - Jara Cimrman Traditional Geocache

This cache has been archived.

DarkLord Reviewer: Archivace listingu keše

DarkLord Reviewer

More
Hidden : 02/19/2009
Difficulty:
2.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:  small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Tato kes je venovana stezce Jary Cimrmana, ten kdo si ji projde urcite nebude litovat.:-)

Po stopách Járy Cimrmana aneb plahocení okolím Lomnice u TisnovaMestecko Lomnice lezí v malebné krajine na mírné vyvýsenine asi 8 km od Tisnova v nadmorské výsce 330 az 400 m. Na námestí stojí velký farní kostel, fara, starobylá radnice, morový sloup a poblíz stojí zámek, který dnes slozí jako skola. Dalsí významnou památkou, která pripomíná pusobení zidu v Lomnici je zidovský hrbitov - nachází se blízko synagogy - s cca 1000 kamennými náhrobky.
Nás samozrejme nejvíce zajímá námestí - zde je výchozí bod "Stezky Járy Cimrmana". Naucná stezka o délce cca 4,5km vede smerem k Synalovu po zluté turistické znacce.

Praktická poznámka:
Neverte nadmorským výskám uvedeným na jednotlivých zastávkách, neodpovídají skutecnosti!! Matoucí je i popis stezky na námestí v Lomnici - neodpovídá pocet zastávek a na mape je stezka zakreslena spatne. První zastávky jsou hned za Lomnicí a ne az za rozcestím k Synalovu. Normálne stací bezná turistická mapa, ale pro fajnsmekry Klub prátel Járy Cimrmana v Brne vydal v roce 2000 mapu Naucná stezka Járy Cimrmana. (obsahuje i souradnice GPS vcetne skutecných nadmorských výsek). Zastavení je ve skutecnosti celkem 9 (6 + výchozí + cílová + dodatek) a najdeme na nich úryvky z divadelních her, texty písní nebo jiné humorné texty.

NAUCNÁ STEZKA JÁRY CIMRMANA
START
 • Nadmorská výska 400 m
 • Jednotlivé zastávky se nazývají Plahociny. Na kazdé Plahocine se lze zastavit, rozebrat soucasný stav plahocení a pripravit se takticky na dalsí Plahocinu. Veskeré plahocení je po sedmi kilometrech odmeneno stanutím na Pohlaví Járy Cimrmana (k, kde se nachází Klidová zóna velkého Mistra. (k – Viz text cedule CÍLOVÁ PLAHOcINA.
 • Pocet zastávek – 5 a cílová
 • Délka stezky – 4,5 km

  Plahocina c. 1
 • Nadmorská výska 420 m
 • Na této a (zasnezené) Plahocine vzpomíná J.C. jak u babicky M. v Lomnici jedl „bozí milosti“, které se jí nepovedly. V ten den nasla tri recepty po své prababicce a nevedela, který je pravý. S pomocí Mistra losovali. Po nevalném výsledku slíbil, ze az se bude vracet, pomuze jí losovat mezi zbývajícími. Uz se ale neobjevil. Pozn.: Po pátrání a dlouhých zkouskách se podarilo recept zrekonstruovat.
  Doporucujeme tuto skladbu:
  56 dkg mouky z Hamerskýho mlejna, 5 dkg utluceného másla, celé vejce, zloutek, 3 dkg tluceného cukru, dve lzíce bílého vína, sul, lzíce citronové stávy a kura. Mlékem zadelej testo tuhé jako na nudle, poté plást jako stéblo vyválej a vykrajuj. Výkrojky opec v hrnci s tukem jako koblih.

  Plahocina c. 2
 • Nadmorská výska 480 m
 • „... Jára Cimrman byl milovníkem klidu a hodne procent svého zivotního casu klidu venoval. Mozná víte – vynalezl petitaktní motor. Ty takty byly sání, komprese, výbuch, výfuk a odpocinek. I tomu stroji on chtel doprát trochu odpocinku...“ Zdenek Sverák Lomnice 10.10. 1998

  Plahocina c. 3- SÁNÍ
 • Nadmorská výska 560 m
 • Stenografický záznam neznámého zapisovatele odposlechnutý 22.10.1988 v Synalove úcastnící rozhovoru – babicka chalupárka asi 65 let z Brna a paní M. neznámého veku ze vsi se baví o Cimrmanovi. Vse se odehrává na verande chalupy babicky.
  Paní M.: „Víte, ze tu byla kvuli tomu Cimrmanovi ta prazská kriminálka?“
  Babicka: To nevím, um, hm?“
  Paní M.: „Byla tu proto, tedy proto, ze von byl baron a ten spolumajitel lomnického panství a taky bratr toho vlastního majitele. Víte, ale nejhorsí na tom je, ze je to voslava nejakejch Nemcu a jeste jím tu postavili ten pomník. No a pri tom vodhalení se tedy sjeli jeho príbuzní, ti Bavoráci a chlastali u toho jeste to pivo.“
  Babicka: „To v zádným prípade nemuze být pravda, protoze Cimrman byl ceský národní buditel a byl také profesor na nejaké univerzite a taky ze byl spisovatel, hudebník a já nevím co... Taky se zaslouzil o rozkvet ceskýho jazyka a tak teda nemohl být Nemec. Cimrman je historická osobnost, neco jako Palackej...“


  Plahocina c. 4 - KOMPRESE
 • Nadmorská výska 580 m
 • Vznik plostiky v datech a událostech únor 1987
 • prvotní myslenka
 • souhlas MNV Lomnice
 • souhlas Státních lesu
 • ONV Blansko, odbor kultury: „Jak bych to soudruhum nahore vysvetlil...“22.10.1988
 • slavnostní odhalení plostiky za prítomnosti clenu Divadla J.C.
 • nesouhlas Státních lesu
 • nesouhlas MNV listopad 1988
 • plostika na základe udání o srocování zivlu a narusování porádku a klidu odstranena a privátne ulozena v Lomnici.
  Pozn.: Snad nekolik desítek minut poté prijeli neuniformovaní príslusníci VB k hájovne a zacali s vysetrováním na míste cinu. Nic nenasli. Oslovili majitelku, ze tu má být jakýsi Cimrman. Kdyz vsichni prisli k místu predpokládaného výskytu Mistra, ona jen s natazenou pazí rekla: „Jeste pred chvílí tu ale byl.“ 1989 - reinstalována a reodhalena na soukromém pozemku jako soucást plotu 1996 – po oprave plotu Cimrman mírne posunut na puvodní místo (z archívu PCK)

  Plahocina c. 5 - VÝBUCH
 • Nadmorská výska 600 m
 • Písen plahocivcu Onehdy jsem jednou zrána na horu se plahocil,vtom jsem potkal cestou Cimrmana,on se na mne otocil, cil, cil, cil, on se na mne otocil. Slova casto mírí k cinu dobrá at je nálada, zalozme tu plahocinu!? to mi pravil Jára da, da, da, da to mi pravil Jára da.
  Povídám dcero, synu, pokud ti dech dovolí, hledej dalsí plahocinu v Synalovském okolí, lí, lí, lív Synalovském okolí. Od kamene ke kameni, plahocme se k Pohlaví,od pramene ku prameni Cimrman nás ozdraví, ví, ví, ví Cimrman nás ozdraví.
  Ozdraví nás cestou ducha na Járove Pohlaví, kdo je slabý jako mucha, na nohy se postaví, ví, ví, ví, na nohy se postaví.
  S laskavým svolením pana JAROMÍRA NOHAVICI si muzete vázení plahocivky na tomto míste zazpívat tento text na melodii písne "Kdyz me brali za vojáka". Úprava textu: Petr Klement, notový zápis: MUTr. Dada Klementová SSc.

  Plahocina c. 6 - VÝFUK
 • Nadmorská výska 620 m
 • Cimrmanova cinnost v oblasti sportu a telovýchovy bývá trochu pomíjena.
 • Málokdo dnes ví, ze za mnohé telocvicné náradí vdecíme práve Cimrmanovi. Snad proto, ze své objevy na tomto poli cinil jaksi mimodek, dalo by se ríct pri práci na úkolech dulezitejsích. Príkladu je bezpocet. V jeho Alpském deníku najdete napr. svedectví o zrodu bradel: „Lávka vsak, po níz jsem chtel prejíti, byla zachovalá jen zcásti. Zábradlícko celkem dobré, zato podlazí bylo vlivem destu zcela prohnilé a pro chuzi nezpusobilé. Opruboval jsem preruckovat lávku na napjatých pazích a ejhle – slo to. Takový zpusob prechodu lávky cinil mi dokonce potesení“. K nácrtku prvních bradel (puvodne „zábradla“) byl jen krucek. Cimrman nabídl svou myslenku spolku URSUS v Bernu. (z prednásky dr. Zdenka Sveráka na soustredení krajských inspektoru skol 2. cyklu)

  Cílová Plahocina ODPOcINEK
 • Nadmorská výska 650 m
 • cást tzv. „Dodatkového textu k odhalení plostiky Járy Cimrmana“. Prednesen zde na Kopaninách 22.10.1988 „...název této lokality se zarazuje mezi dalsí známé zemepisné pojmy, jako je Pojizerí, Podýjí a z mezinárodních pak Pobaltí. V nasem prípade jde o „Pohlaví Járy Cimrmana“ (dále jen PJC). A to proto, ze jde o místo , odkud je mistrova hlava, umístená na podstavci, videt pouze po hlavu. Znamená to, ze stojíte na PJC. Takových míst je v této zóne mnoho. Tvorí velkou mnozinu a spolecne vytvárejí hranici PJC.
  Príklad: „Támhle ta paní jeste stojí na zmíneném PJC, kdezto tamten muz uz ne, protoze stojí za stromem a nic nevidí“. „Hranice lokality jsou v tuto chvíli jasné a zrejme svou velikostí, ale stací jedna vichrice nebo príchod lesních delníku, kterí zacnou s kácením stromu. PJC pak muze dosáhnout jiných az gigantických rozmeru“.

  Dodatek s poznámkou Jára Cimrman
  Narozen 1853 az 1859 ve Vídni, poslední bezpecne zjistený pobyt Liptákov v Jizerských horách 1914. Ve své dobe jeden z nejvýznacnejsích ceských dramatiku, básníku, cestovatelu, daltonistu, hudebních skladatelu, filozofu, vynálezcu a sportovcu, který se za svého zivota nedozil uznání. Teprve objevem truhly s pozustalostí dr. Hedvábným (1966) je evropská verejnost seznámena s jeho géniem.
  Vázení pocestní, stojíte na jednom z historických míst, kde stanul (probehl) J. Cimrman. Stalo se tak nekdy na zacátku století, kdy tento svetový revolta pracoval na jedné z desítek her. Stalo se jím severské drama „Dobytí severního pólu“. Jez vzniklo i díky nasemu kraji. Nevíme dodnes, proc si vybral zrovna Podhorácko, aby tak vytrvoril dílo, jehoz premiéra byla az 25.10.1985 v Brne. Je faktem, ze v tvrdém terénu si overoval na vlastní lyzi a bote to, co ceské dobyvatele cekalo, nez prekrocili 50. rovnobezku. Proc na lyzi a bote? Aby si usetril jednu cestu a nemusel vse zkouset na lyzích a polárních botách zvlást, pripevnil si na jednu nohu onu lyzi a na druhou speciální elektricky vytápenou botu, která mela díky tomuto zarízení znacne vysoký podpatek, coz mu nevadilo, i kdyz napadal na jednu nohu. Cimrman naopak zjistil ze to má obrovskou výhodu. Pri kazdém naslápnutí mel totiz dokonalý výhled do krajiny a to práve potreboval. Máme tedy dukaz, ze tuto trasu prosel jedním smerem. V polovine této trasy prespal v lomnickém hostinci „Panský dum“ a potom pokracoval smerem na Kunstát. (Patafyzický výzkumný ústav pro dobývání 50. rovnobezky na Morave“ porádá kazdorocne tzv. SKI TOUR JÁRY CIMRMANA.)
  pozn.:
  Vzhledem k tomu, ze není prokazatelne známa mistrova podoba, jde v tomto prípade o pouhou predstavu výtvarníka, jak mohl Cimrman vypadat Po zápisu do vrcholové knihy Brnenské výskovnice pokracujeme na vrchol Sýkore (701 m), ale vrchol je to zalesnený a obrí betonová vez, která za minulého rezimu slouzila armáde, je v soucasnosti obehnána plotem a strezena poplasným zarízením a slouzí jako nosic rozhlasových a televizních vysílacu a antén mobilních operátoru. Lesní asfaltka od Synalovské hájenky do vesnice Osiky pripomíná obcas spíse polnacku a studánka pri ceste se samozrejme nazývá Cimrmanova. Ve vesnici Osiky zaujme zejména polorozpadlé stavení s nápisem “Snack Bar“ a lyzarská sjezdovka, ale jinak je tu krásná hlavne príroda. A dlouhý sjezd do Lomnice je skvelý!!
!!! Prosim budte hodne opatrni pri vyzvedavani a ukladani kese, je zde obcas opravdu hodne mudlu. !!!

P.S. Od geokacera Kapsa: Pro pripadne navstevniky muzu doporucit autobus, ktery jede z Tisnova az do Osik (jezdi bezne v sobotu a nedeli dopoledne), odkud se da stezka jit cela z kopce a v Lomnici az skoncit (v hospudce). Na vyslap idealni varianta. Timto mu diky za jeho malou technickou..)


Additional Hints (Decrypt)

.. anq Fýxbeí

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)