Skip to Content

<

PustoCache aneb Nejiste putovani k jistemu konci

A cache by St@nda & cudlis Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 03/14/2009
Difficulty:
3.5 out of 5
Terrain:
3 out of 5

Size: Size: large (large)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


 

Úvodní souradnice vás privedou na náves nevelké obce obklopené lesnatými ci krovinatými svahy spadajícími do údolí Rakovnického potoka. Pustovety se rozkládají na obou jeho brezích a v údolí pri jeho pravostranném prítoku.

Žije zde asi 160 stálých obyvatel, k dispozici je tu prodejna se smíšeným zbožím a hospoda, sportovní areál a nekonecné krivoklátské lesy všude vukol. Prostredí prímo stvorené pro dlouhou geocachingovou procházku po zajímavých místech v okolí.

 

 

Predem upozornujeme, že odlov nebude jednoduchý. Pripravili jsme pro vás výšlap presahující deset kilometru a zastávky s cástecne smyšlenými a zcásti skutecnými príbehy, obsahujícími rafinované, leckdy až záludné úkoly a hádanky, které vás dovedou k souradnicím dalšího zastavení. Terén je místy príkrejší, než je príjemné, ale nikdy není nutné vystavovat se zbytecnému nebezpecí.

Není nezbytné brodit vodní toky, prelézat koleje, šplhat na stromy, ani se približovat k hranám skal. Pozor je treba dávat snad jedine na zmije, které se na nekterých místech cas od casu vyhrívají, ale kdo se dívá, kam šlape, nemusí se niceho obávat.

 

JAK SE DOSTAT NA VÝCHOZÍ SOURADNICE:

 

Pustovety se nalézají na pomerne frekventované železnicní trati Rakovník – Beroun.

Autem se sem lze dostat odbockou ze silnice Rakovník – Krivoklát, prípadne ze západu pres obec Pavlíkov. Ideální místo pro parkování je prímo u úvodních souradnic.

Údolím Rakovnického potoka prochází z Rakovníka na Krivoklát také nádherná cyklostezka (ovšem ne na každý z bodu této multinky se lze dostat na kole, takže cyklistum doporucujeme vzít s sebou zámek a kolo prípadne nekde poblíž nedostupných zastávek zamknout).

 

MUŽE SE HODIT:

 

- matematicko-chemicko-fyzikální tabulky (popr. prítel na telefonu)

- psací potreby a list papíru

- 1,5 litrová láhev vody

- dobrá obuv a ješte lepší nálada

- 4 – 5 hodin casu

 

 

Zde jsme pro vás pripravili strucné seznámení s vesnicí, kolem níž se budete toulat. Nemusíte je císt, nebot vám nepomuže v dalším postupu, ale muže být príjemné vedet neco o místech, která navštívíte nebo uvidíte.

 

Nejprve trocha strípku z historie (omluvte prípadnou nesrozumitelnost, jedná se o citaci z kronik a jiných materiálu):

První zmínky o místu, kde se nachází dnešní obec Pustovety jsou z období vlády Boleslava III. (Ryšavého), který vládl v letech 999-1002. V té dobe byl založen velký rybník, který pak byl obnoven za vlády Karla I. Pod rybníkem byly založeny huti na železné výrobky. Tento rybník zaplavoval celé prostranství témer až k dnešnímu strážnímu domku cp. 40 ve smeru na Lašovice.

V okolí obce žili ale lidé ješte mnohem dríve. Byly nalezeny vykopávky, jako napr. strepy a nádoby ze starší doby kamenné, roubícky hnetené z hlíny a vypalované.

Bylo zjišteno, že ješte dávno pred obdobím vlády Boleslava III. žili v hlubokých lesích krivoklátských, tedy i v okolí Pustovet, uhlíri, kterí zde pálili drevené uhlí.

První a snad jediný záznam o první budove v nynejších Pustovetech je v Archivu ck.MV II/IV, kde se píše, že stála nekde v místech, kde se nachází dnešní dum cp. 9. Tam byl v roce 1378 postaven manský dvur.

Po roce 1378 byli ve vsi puvodne tri sedláci usazení na práve manském. Ti meli se samostríly dostaviti se na hrad a to ciniti co páni porucí.

Nade návsí byl velký rybník do nehož se sázelo 100 b. násady, ale roku 1531 jej povoden strhla . Stalo se tak presne na sv. Filipa a Jakuba, kdy prišla další z povodní, které se pravidelne opakovaly již od roku 1529, a pri této hráz rybníka již nevydržela.

Podle tohoto zápisu se puvodní ves nacházela pod hrází rybníka, kde se také nacházely železné hute.

Hejtman po této události oznamoval ceské komore, že voda pobrala všecky mosty, Budy pod zámkem odnesla, strhla rybníky rakovnické, zástrelské dva, krupský a trtický poškodila. Na opravu pustovetského bylo by treba alespon 200 b.

Jak vyplývá z dalších zápisu, pustovetský rybník nebyl puvodne staven pro chov ryb, ale jako nádrž vodní, aby se dríví z velkých okolních lesu (až od Doupna) plavilo do reky Mže (dnešní Berounky).

 

Pustovety ve filmu:

Na svém putování se budete pohybovat mimo jiné i po místech, která jsou k videní ve dvou filmech z druhé poloviny minulého století.

Úvodní souradnice vás privedou na náves, u níž stojí za mustkem pres potucek dum, který posloužil tvurcum filmu „Vážení prátelé ano“ coby budova JZD Pustovety.

Budete mít príležitost projít se i po cesticce, po níž vybíhal vzhuru do kopce hlavní hrdina filmu „Bloudení orientacního bežce“.

V obou filmech si zahrála také vlaková zastávka.

Prestože ani jeden z filmu dle našeho názoru za mnoho nestál, veríme, že to krásné, co v obou bylo, tedy Pustovety, se vám bude líbit.

 

 

A ZDE JIŽ MUŽETE ZACÍT SVÉ PUTOVÁNÍ:

 

Na výchozích souradnicích naleznete kamenný pomník. Práve z jeho desky získáte následujícím zpusobem souradnice pro STAGE 1:

 

N 50° 03,ABC´

E 013° 48,DEF´

 

Nalezněte věk, jehož se dožil sedmý z padlých, a přičtěte k němu věk, v němž zemřel osmý z uvedených mužů. Výsledek vynásobte jedinou číslicí, která se na pomníku vůbec nevyskytuje, čímž získáte hodnotu ABC.

 

Od věku mladšího z mužů uvedených na pomníku odděleně (OBĚTEM VÁLKY) odečtěte věk nejmladšího z padlých, čímž získáte hodnotu D.

Hodnotu E zjistíte, když vypočítáte rozdíl věku prvního z uvedených mužů a staršího z mužů uvedených na pomníku odděleně (OBĚTEM VÁLKY).

Počet mužů, kteří se dožili více než čtyřiceti let (minimálně 41 let), vám prozradí hodnotu F.

 

 

Doufáme, že se naše nekolikamesícní príprava vyplatila a že jsme vše vytvorili srozumitelne a jednoznacne. A hlavne, že se pri hledání správné cesty k vytouženému pokladu pobavíte.

 

St@nda a Cudlis

Additional Hints (Decrypt)

Mn ibqbh - cbq fgenav, chfggr fr qb uyrqnav.
Nfv crgngevprg xebxh cebgv cebhqh bq fbhgbxh.
Gnz wr gb, xqr mnpvan, zynqlpu fzexh ubhfgvan.

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa) 

Find...

180 Logged Visits

Found it 131     Didn't find it 2     Write note 28     Temporarily Disable Listing 7     Enable Listing 7     Publish Listing 1     Needs Maintenance 1     Owner Maintenance 2     Post Reviewer Note 1     

View Logbook | View the Image Gallery of 39 images

**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links.

Current Time:
Last Updated:
Rendered From:Unknown
Coordinates are in the WGS84 datum

Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.