Skip to Content

<

Cuntava

A cache by Jessie* Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 03/10/2009
Difficulty:
2.5 out of 5
Terrain:
3 out of 5

Size: Size: regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Cuntava

- je rozsiahla velká polana na hlavnom hrebeni Slovenského Rudohoria, v juhozápadnom kúte Slovenského raja - v trojuholníku vrcholov Ondrejisko, Trsteník a Buchvald, nad záverom doliny Dobšinského potoka.
Na tejto nádhernej polane leží jediná turistická chata v južnej casti Slovenského raja – chata Rita. Stojí priamo pod najvyšším bodom Slovenského raja - Ondrejiskom. Prevádzkuje ju Klub slovenských turistov Dobšiná. Je to typická horská chata s príjemnou atmosférou uprostred tichej prírody.
Na rozsiahlej lúcine Cuntavy stojí okrem chaty Rita aj starý lovecký zrub zo zaciatku minulého storocia, Burgerova chata a v lese je horáren Cuntava, teraz už nová súkromná chata. V strede polany pred chatou Rita je zaujímavé rumovisko bývalej turistickej chaty, rozvaliny družstevného objektu a súkromná chatka na Starej Cuntave.

Prístup k chate Rita

- Najlepší prístup na chatu je zo sedla Besník, ale bez dostupnosti verejnou dopravou. Je tam len malá odstavná plocha pre osobné autá. Najbližšie spojenie je z obce Telgárt (vlak, bus) alebo z cestnej križovatky Pusté pole (bus, vlak Vernár). Zo sedla po cervenej znacke E8 pohodlnou bývalou poštovou cestou cez rázcestia Pred Cuntavou a Stará Cuntava. Cesta hore je prejazdná aj autom, ale sú tam až 3 zákazy vjazdov. Návštevníci chaty majú povolenie prístupu autom a klúce od rampy získajú od miestneho horára na Pustom poli, prípadne od chatárky z Dobšinej. Od sedla Besník po cervenej znacke je to asi 1 ¼ h chôdze.
- Od rázcestia Stará Cuntava na Ceste hrdinov SNP (E8) 500 m na juh po polnej ceste cez polanu Cuntava bez znacky okolo rozvalín k murovanej chate Rita s cervenou strechou.
- Z mesta Dobšiná (bus) cez miestne casti Vyšný Hámor a Vyšná Maša bez znacky po doline Dobšinského potoka prístupovou cestou cez dolinu Šindlová cez kamenný most až na polanu Cuntava.
- Z miestnej casti Stratenej – Dobšinská Ladová Jaskyna (vlak, bus) cez Samelovu dolinu po žltej znacke na rázcestie Nižná záhrada, dalej po cervenej znacke Cesta hrdinov SNP (E8) na rázcestie Stará Cuntava.
- Z obce Stratená (vlak, bus) cez dolinu Tiesnavy po modrej znacke na rázcestie Pod Hanesovou, krátkou žltou spojkou k rázcestiu Pod Hanesovou II. na cervenú znacku E8 cez rázcestie Nižná záhrada až na polanu Cuntava.
- Z rekreacného strediska Dedinky (vlak, bus) po žltej znacke do cestného priesmyku Dobšinský kopec (bus) na cervenú znacku E8 cez rázcestie Voniarky až na Cuntavu.

- Z obce Rejdová (bus) cez sedlo Nemýtnik a vrch Buchvald po žltej znacke po spoj s modrou znackou pod sedlom Jama cez rázcestie Pred Cuntavou k rázcestníku Stará Cuntava.
- Dlhé prístupové trasy sú možné z obce Muránska Zdychava, Muránska Huta alebo Cervená Skala.

Okolie Cuntavy

Turistických možností je neúrekom. Znacené chodníky sa rozbiehajú na všetky smery. K verejnosti prístupnej jaskyni – Dobšinská ladová. K roklinám Slovenského raja (Zejmarská roklina, Tiesnavy…). Na najkrajší vyhliadkový bod pohoria – Havrania skala. Na krasové planiny (Hanesová, Geravy…). K nádrži Palcmanská Maša pri Dedinkách. Po hrebenovke Cesty hrdinov SNP (E8). Do rázovitej obce Rejdová. Na vyhliadkové stráne vrchu Buchvald a sedla Nemýtnik. Na výhladové hole Trsteníka s lyžiarskym vlekom z Telgártu. Na najvyšší bod Stolických vrchov – Stolica. Ale aj k najvyššiemu bodu Slovenského raja na Ondrejisko po neznacených zvážniciach a chodníkoch. Mnohé zo spomenutých trás je možné absolvovat aj v zime na bežkách ci skialpinistických lyžiach. Cerešnickou na cuntavskej torte je vyznacená vyhliadka na Mária skalu s peknou novou besiedkou od pracovníkov dobšinských lesov. Od chaty je vzdialená ani nie 5 minút cez les k vyvýšenine nad záverom Dobšinskej doliny v prieseku elektrického vedenia. Len škoda, že prístrešok stojí priamo pred stlpom vedenia a tak hyzdí inak dobrý výhlad. Inšpiráciu na potulky blízkym i vzdialeným okolím získate v tomto clánku.
Zdroj, a viac info: (visit link)

Cache

Je umiestnená blízko chaty Rita v ruinách mohutnej budovy. Informácie o tejto zrúcanine som získal od bývalého chatára, Dobšincana, ktorý tu prežil celý život. Za starých cias to bolo oblúbené miesto pre polovacky pánov z Budapešti. Vraj ich tu casto zastihlo zlé pocasie a miesto nazvali Csúnya tanya / Cúna tana – v preklade Škaredá samota/ a z toho vraj vznikol názov Cuntava. Táto teória však naozaj nevystihuje krásnu prírodu tohto kraja.
Kedysi tadialto viedla solná cesta a ešte pred vybudovaním cesty na Dobšinský kopec smerovala hlavná cesta z doliny Slanej – od Rožnavy a Dobšinej - do údolia Hrona, do Telgártu, ale zároven aj na Vernár a Poprad. Zrúcanina údajne bola bývalým hostincom, kde odpocívali nielen furmani, ale aj ich kone v stajniach. Zároven to bola prepriahacia stanica. V súcasnosti sú viditelné len múry a pomerne zachovalé podzemné priestory. V lete je to dost neprístupný terén zarastený žihlavou a burinou. V zime sú ruiny pekne viditelné. Keška je umiestnená na povrchu v múre, pravdepodobne v prieduchu pre kúrenie. V blízkosti sú tiež rozvaliny družstevného objektu, z ktorého strechy vietor strhol plech. Kusy plechu ležia v okolí budovy, zatial ich ešte do zberu neodniesli, preto prosím o opatrnost pri hladaní. Podzemné priestory som niekolkokrát prezrel, je tam zachovalý strop, pekné klenby a mnohé prieduchy v múroch. O bezpecnosti by sa dalo diskutovat, už sme tam mali nepríjemnosti s vretenicou. Poteším sa každej podrobnejšej informácii od ludí, ktorí tam poznajú pomery lepšie. Miesto v každom prípade by som odporucil do pozornosti historikov, inác za pár rokov bude tu len kopa kamenia.

SK: Keska je umiestnena priamo na suradniciach.
EN: Cache is on the coordinates.

Additional Hints (No hints available.) 

Find...

192 Logged Visits

Found it 186     Write note 5     Publish Listing 1     

View Logbook | View the Image Gallery of 67 images

**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links.

Current Time:
Last Updated:
Rendered From:Unknown
Coordinates are in the WGS84 datum

Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.