Skip to Content

<

Eset

A cache by Sutech Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 04/03/2009
Difficulty:
3 out of 5
Terrain:
4 out of 5

Size: Size: small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


ESET

Eset, Aset ci Isis je velice težko zaraditelnou egyptskou bohyní. Z pocátku byla dávána do souvislosti s královskou mocí, nebot je matkou Hora, prvního faraona, pozdeji se stala univerzální bohyní a jako takovou ji prejalo jednak antické Recko, jednak krestanství, ve kterém se stala preobrazem krestanské Marie jako madony.
Její oblíbenost byla nejspíše zpusobena tím, že byla obdarována nejkladnejšími rysy a vlastnostmi ženy: manželská láska a vernost až za hrob, ušlechtilost a krása, materská péce a starostlivost o díte. Byla také obdarena kouzelnou mocí ke konání dobra a spravedlnosti.
Kult Eset byl pomerne dlouho vázán na uctívání Usira a jiných bohu, prípadne na královský zádušní kult. Nejstarším známým samostatným chrámem je chrám v dolnoegyptském meste Perhebejet z doby 30. dynastie, podle tradice ovšem postavený na míste starší svatyne. Nejvýznamnejším strediskem byl chrám na ostrove Fílé založený Ptolemaiem I., který zustal nejdéle fungujícím pohanským chrámem až do první tretiny 6. století.
Že byla tato bohyne starými Egyptany velice uctívanou, to nám dokazují také nejcetnejší spisy a hieroglyfické texty k ní se vztahující. Její kult se od svých prvních až po poslední doklady udržel nejspíše pres 4 a pul tisíceletí. Zmínky o Eset nacházíme z takových informativních pramenu jako jsou Texty pyramid ze Staré ríše, Texty rakví ze Strední ríše a Kniha mrtvých z Nové ríše, z cetných nápisu a dalších literárních památek. Eset bývá zobrazována se sistrem (rehtackou), na hlave má rohy bohyne Hathory a slunecní kotouc boha Rea (takto byla vyobrazena v chrámu Setiho I.). Hieroglyfický znak jejího jména vystihuje trun. Na sarkofázích mívá široká krídla, roztažená v ochraném gestu, v rukou drží „znak života“ nebo amulet zvaný „Esetin uzel“.

MYTOLOGIE

Podle povesti mel buh Zeme Geb, tehdy i pán obou egyptských zemí ctyri deti - Usira, Sutecha , Eset a Nebthet. Svou ríši rozdelil Geb mezi oba bratry: Usir se stal vládcem Dolního Egypta a Sutech Egypta Horního. Usir byl znamenitým vladarem a jeho zeme oplývala blahobytem. S tím se nemohl vyrovnat závistivý Sutech a usiloval o Usirovu smrt. Jeho úmysly však vždy odhalila sestra a manželka Usirova, Eset a Usira ochránila. Jednou se preci jen podarilo Sutechovi Usira zabít a jeho mrtvolu hodit do Nilu. Eset s Nebthet Usirovu mrtvolu našly a schovaly. Rozzurený Sutech ale jejich skrýši objevil, Usirovo telo rozsekal na kusy a díly zahrabal na ruzných cástech Egypta. Eset a Nebthet v nárku prosily Rea o pomoc a ten vyslal Anupa, aby cásti Usirova tela našel. Anup tak skutecne ucinil a všechny kusy tela našel a posléze v božské síni opet sestavil dohromady a balzamoval.
Poté se Eset v podobe holubice snesla na Usirovu mumii a splodila s ní díte, címž si proti sobe opet poštvala Sutecha, který ji pronásledoval. Eset se podarilo ukrýt v bažinách Dolního Egypta, kde porodila syna Hora. Když Hor dospel, rozhodl se odcinit zlo, které Sutech napáchal na jeho otci a utkal se s ním v boji, ze kterého vyšli oba dva souperi poraneni, Hor pri nem ztratil své oko. Do jejich sporu se nakonec vložil buh Thovt a donutil oba soky, aby predstoupili pred soudní sbor. Soud se postavil na stranu Hora a Sutech byl nucen vrátit mu oko. To si však Hor nenasadil zpet na své místo, nýbrž je venoval jako svou první obet svému otci Usirovi, címž vrátil život jeho duchu. Horovi pak bylo prisouzeno království nad celou zemí (jeho dedy Geba) a Usir odešel do Ríše mrtvých, kde pobývá dodnes. A Eset jej tam casto navštevuje...

zdroj: Wikipedie a faraon.wz.cz

LETTERBOXING

Letterboxing je hra podobna geocachingu, ale namisto GPS pouziva k dohledani psane instrukce. Nedilnou soucasti kesky (letterboxu) je krome logbooku a tuzky take razitko (tyto veci samozrejme nejsou urceny k vymene). Kazdy hrac letterboxingu nosi pri sobe svoje osobni razitko se sesitkem, v letterboxu zanecha otisk sveho razitka a do notysku si otiskne razitko z letterboxu.
Tato kes je hybridem. Je jak letterboxem, tak geokesi. Pokud mate svoje vlastni razitko, otisknete ho k logu do logbooku. Nemate-li vlastni razitko, vytvorte do logbooku navrh sveho razitka. Vice informaci o letterboxingu najdete na adrese letterboxing.org.

!!!INSTRUKCE!!!

Pojdte se nyní podívat do Ríše mrtvých, možná tam narazíte i na Eset práve návštevující svého manžela Usira.
Na výchozí souradnice se mužete dostat dvema legálními zpusoby - nápoveda pro jeden z nich: Prejdi Jordááááááán... . Pokud byste však nevyužili ani jeden z nich, což vám velice NEDOPORUCUJI , pak vás pouze upozornuji, že na psím cvicišti se v sobotu odpoledne, v nedeli dopoledne a možná také jindy nepravidelne, koná výcvik a tato cesta je tedy v tomto case neprístupná!!!
Nedaleko výchozího bodu se potom nachází vchod do Ríše mrtvých. Vejdete tedy dovnitr.
Pokracujte dále a tu se pred vámi objeví doslova svetlo na konci tunelu. Nebojte, ješte nejste na onom svete, pouze jste na chvíli vyšli do Sveta živých. Nedbejte však toho, dlouho se nerozhlížejte a podívejte se, kudy dále tece podzemní reka. TAM??? Ano, tam se budou nyní ubírat vaše kroky.
Po krátkém úseku pod zemí vás následne ceká ješte jednou, ale již naposledy, denní svetlo - TOTO JE VŠAK KRITICKÉ MÍSTO, PROTOŽE SE ZDE SICE VELMI NEPRAVDEPODOBNE, AVŠAK PRECI JEN MOHOU VYSKYTOVAT MUDLOVÉ, PROTO SE DRŽTE LEVÉHO BREHU A ZUSTANTE CELOU DOBU SKRCENI!!! (i proto je v listingu atribut Doporuceno v noci, za tmy vám žádné nemilé pohledy mudlu nehrozí)
Následuje nejzábavnejší cást vaší cesty - skutecné drsné Podzemí, odkud již nevyjdete. Slyšíte to hucení? To v dáli rinou se vody pozdemního vodopádu. Keš hledejte u sedmého výlezu ve strope kanálu (jde o poslední výlez pred vodopádem, k vodopádu samotnému se urcite zajdete podívat, není to daleko, ale u nej keš nehledejte).
Pak se již stací jen zapsat do logbooku a otisknout své razítko. ERÁRNÍ RAZÍTKO NEZAPOMENTE I S TUŽKOU V KRABICCE NECHAT!!! Také krabicku zajistete tak, aby v žádném prípade nemohla spadnout dolu a mužete se vydat se na cestu zpátky. PROTOŽE JE KRABICKA UMÍSTENA POMERNE VYSOKO, MUSÍTE BÝT BUD VYŠŠÍ POSTAVY NEBO JÍT VE DVOU!
Príjemný zážitek

Additional Hints (No hints available.) 

Find...

242 Logged Visits

Found it 223     Didn't find it 5     Write note 7     Needs Archived 1     Temporarily Disable Listing 2     Enable Listing 2     Publish Listing 1     Owner Maintenance 1     

View Logbook | View the Image Gallery of 100 images

**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links.

Current Time:
Last Updated:
Rendered From:Unknown
Coordinates are in the WGS84 datum

Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.