Skip to Content

This cache has been archived.

Kolomeda: Loucíme se se sérií. Dekuji všem kacerum za její návštevu.

More
<

Kacerova osveta #5

A cache by Kolomeda Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 04/09/2009
Difficulty:
3 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size: micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Kacerova osveta #5 - Google mystery

S pribývající dostupností GPS navigací a tím zvyšujícím se poctu nových kaceru, zacíná narustat záplava keší nízké úrovne. Priznejme si, že nezralost kacera a touha mít svou vlastní, udelá své. Duležité je uvedomit si, že keš deláme pro ty druhé. Abychom jim ukázali pekné místo, vec, ci v listingu priblížili vetšine kacerské populaci specifický obor, ci jen proste pobavili. Proto vznikla tato série kacerské osvety, která má, pro kacera nejlepší formou:-), za úcel oslovit zejména novácky a priblížit jim svet Geocachingu.


Mystery keším se budeme v naší osvete venovat vícekrát. V tomto díle si probereme tzv. GOOGLOVKU

Pomerne castá, jednodušší. Jednemi zatracována, druhými chválena.. Jedno je jisté, každý z nás se s ní setká a bude se muset s ní vyporádat, ackoliv jako u každé jiné keše i tady platí, že geocaching je o zábave a nikdo vás nenutí trávit cas u pocítace pri luštení mysterek. Proc Googlovka? Informace v listingu nám skrývají finálové souradnice keše. A jelikož nejsme všeznalci a nebydlíme v národní knihovne, nezbývá nám nic jiného než informace vyhledat v hlubinách internetu. A nejcastejším svetovým vyhledávacem je práve Google. Jak by taková keš mela vypadat, si ukážeme na našem príkladu. A téma? Tím bude geocaching:-)

 

Doporucení k vytvorení google mystery keše

- Text ze kterého požadujeme informace by mel být trvanlivý. To znamená, že stránka, ze které jsme cerpali nám na netu, nejaký cas vydrží.
- Nekdy je z ruzných zdroju možné získat rozdílné informace. Napríklad rozdílný letopocet. Proto je dobré uvést napríklad zdroj ze kterého se cerpalo. Tradicní a osvedcenou volbou bývá wikipedie.
- V prípade mystery keší je dobré dát možnost kontroly vypocítaných souradnic. V jednodušším prípade stací napríklad kontrolní soucet. Nebo pro 100% jistotu jeden z nástroju pro overení souradnic.
- Nikdo není neomylný a obzvlášte u keší, kde je získání souradnic necím podmíneno, je dobré požádat nekoho o betatesting. Zda jde informace dohledat a ve vzorci není chyba.


Tato keš!

Historie geocachingu

Systém GPS (Global Positioning System) byl vyvinut v 70. letech vládou USA, jak už to tam tak bývá, pro vojenské úcely. Od poloviny 90. let funguje všech 24 satelitu NAVSTAR s orbitem asi 20.000 km nad povrchem Zeme. Satelity vysílají speciální kódované informace, které je pozemní GPS prijímac schopen prijmout a vypocítat z nich presnou pozici, rychlost a smer pohybu uživatele. Presnost pozemních nevojenských prijímacu byla ješte donedávna znepresnována SA (Select Availabilty) odchylkou, která je znepresnovala na 50 - 100 m.

Na zacátku geocachingu bylo rozhodnutí vlády Spojených státu amerických vypnout chybu umele zavádenou do systému GPS. Od A.5. 2000 se presnost GPS rázem zvýšila na metry. V internetových diskuzích se hned zacalo rešit, jak této presnosti využít. Jistý Dave E následující den umístil do lesa v Oregonu schránku a zverejnil její souradnice. Kdo ji našel, mohl si z ní neco vzít a zanechat neco svého. Behem nekolika dnu se v USA objevily další podobné schránky a do mesíce byl na internetu web, kam se daly psát dojmy a zážitky z hledání. Slovo geocaching bylo poprvé použito 30. kvetna 2000. Skládá se z predpony geo, oznacující cinnost související s Zemí, a slova cache – skrýš.

První keš obsahovala:
-konzerva fazolí
-kniha od Rosse Perota
-kazeták
-2x CD ROM Delorme
-videokazeta George of the Jungle
-ctyri dolary
-Delorme Topo USA Software
-prak

-První keš byla nalezena poprvé 4. kvetna Bobem Perschauem, který píše o hre jako o GGPSSH - Great GPS Stash Hunt.
-První keš mimo USA byla ukryta na Novém Zélandu 12. kvetna 2000, autorem byl Peter McKellar.
-Tretí zemí, kde byla ukryta keš se stalo 1B. 5. 2000 Chile. Autorem byl Carlos J. Orrego.
-První keš v Evrope byla umístena v Irsku (Bray Head, County Wicklow - s výhledem na Irské more) dne 3. cervna 2000. Autorem byl Chris O'Byrne.
-Za první mesíc nové hry bylo ukryto 21 keší.
-První dosud aktivní keš v CR je GCE50 Tex-Czech od Kennetha, McKeny a Ethana z 1.6.200C umístená v prírodní rezervaci u Štramberku.
-K cervnu 2005 bylo ve 2D5zemích na celém svete pres 171 000 skrýší pro geocaching, z toho zhruba 700 v Cesku.

Z konzervy se stal asi nejznámejší Travel Bug. Konzervu je možné najít pod jménem O.C.B. (Original Can of Beans - puvodní konzerva fazolí) a její Tracking ID je TBGJAA. V soucasné dobe už samozrejme necestuje a je jejím posláním navštevovat eventy a propagovat geocaching.


Na úvodních souradnicích nic nehledejte! Bydlí zde jen jeden kacer, který má nadevše rád mysterky:-) Jak luštit takovouto mysterku? Rešení je jednoduché. V textu jsou zvýraznená písmenka, která nahrazují císlice. Použijeme Google (popr. jiný oblíbený vyhledávac) a císlícka si zjistíme. Pozor u písmene E zde se nejedná o císlo, ale i s tímto prípadem se mužeme setkat. Císlici dostaneme, když spocítáme pocet písmen v príjmení. Zbývá dosadit do vzorce (viz. kacerova osveta 4) a máme souradnice hledané keše.

Vzorec:
N50 0A.(B-C)(B+E-A)(A+C)
E 14 3(B-C).(C-D)(A)(A+E+D)

Kontrolní soucet  A až E = 14

Pozor!! U hodnoty A je hodnota z ruzných zdroju odlišná!

Overení souradnic zde: Geochecker.com.

Schránka je krehká, prosím kacery o opatrnou manipulaci a vzhledem k velikosti i šetrení místem v logbooku.

Nezapomente si opsat bonusové císlo!

Legendy


Veškeré informace jsem cerpal ze serveru: geocaching.com, geocaching.cz, navigovat.cz, wikipedia.org a další. Dále pak ze zkušeností vlastních a dalších mazáku geokomunity.

Additional Hints (Decrypt)

Cbq fpubql, ilfgep ehmxl

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.