Skip to Content

This cache has been archived.

Vrso: Dakujeme

More
<

Just married

A cache by GEO Sever Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 5/30/2009
Difficulty:
1 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size: small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

30.11.2010 Cache ver. 2: small size

Turcianska galéria (Župný dom)

galeria

Budova bývalého župného domu vznikla pravdepodobne koncom 17.storocia a podla Žudela bola dokoncená v roku 1772. Mala slúžit nielen na konanie snemových zhromaždení (zasadania kongregácie), ale aj ako sídlo súdnej stolice, župného archívu, župnej pokladnice, na vyšetrovanie zlocincov ich uväznenie i reprezentáciu. Pôvodne mal aj vežu (postavenú 1804), ktorá pravdepodobne zhorela roku 1843 spolu so strechou. V 18. storocí prešla staršia architektúra barokovo-klasicistickou dostavbou z dôvodu rozrastania sa župnej administratívy.

Objekt župného domu prešiel dvoma slohovými etapami a dvoma stavebnými úpravami. V prvej etape (okolo roku 1700) vznikol v neskororenesancnom štýle dvojpodlažný objekt v tvare L s pavlacou a hlavným vstupom zo západu. Druhá, barokovo-klasicistická etapa (80-te roky 18.stor.), dala objektu slohový výraz s malými obmenami existujúci dodnes. Budova bola rozšírená do tvaru U, zvýšená o 1 podlažie, hlavný vstup bol premiestnený na juh, pavlace boli zrušené, vybudovalo sa schodisko a manzardová šindlová strecha. Touto etapou, považovanou za najrozsiahlejšiu a najhodnotnejšiu, bol ukoncený architektonický a umelecko-historický vývoj objektu župného domu. Prvá stavebná úprava prebehla v 80-tych rokoch 19.storocia a došlo k zmene zastrešenia. Pocas druhej stavebnej úpravy, v priebehu 20. storocia (pravdepodobne po r.1922), bol vybudovaný nový vchod zo severnej strany a uzavrel sa malý dvorcek v rozsahu všetkých 3 podlaží, cím táto úprava zrušila východné a západné krídla a vytvorila blokovú stavbu. Neskôr dochádzalo už len k drobným v rámci vnútorných priestorov.

Objekt bývalého župného domu je súcastou pamiatkovej zóny a je zapísaný v ústrednom zozname kultúrnych pamiatok pod císlom 579. Od roku 1987 je sídlo Turcianskej galérie a tiež dejiskom svadobného obradu pre mnoho martinských novomanželov.


English - comming soon...


Turcianska galeria Turcianska galeria Turcianska galeria
vstup

Skrýša
Práve v case publikovania tejto kešky spravili významný krok do života miestni Geopredators - Xandrej a Gulko. :-)
Skrýša a hlavne FTFprémia je venovaná samozrejme našim milým geonovomanželom!!!

Cache
The cache is dedicated to our Geopredators - Xandrej and Gulko - who are just married here. :-)

Just married!
Just married!


Additional Hints (No hints available.) 

Find...

437 Logged Visits

Found it 388     Didn't find it 9     Write note 16     Archive 1     Needs Archived 3     Temporarily Disable Listing 6     Enable Listing 5     Publish Listing 1     Needs Maintenance 3     Owner Maintenance 3     Post Reviewer Note 2     

View Logbook | View the Image Gallery of 28 images

**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links.

Current Time:
Last Updated:
Rendered From:Unknown
Coordinates are in the WGS84 datum

Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.