Skip to Content

<

Christofer's Rocks (Kryštofovy kameny)

A cache by brhel Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 04/14/2009
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size: not chosen (not chosen)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Related Web Page

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Christofer's Rocks

There are severel rocks formations located on the top of the forrested edge close to the road connecting towns Odolov and Stárkov.

Na zalesneném hrebínku nad silnicí spojující Odolov se Stárkovem (Cesta osvoboditelu; silnice po které k nám vtrhla sovetská Rudá armáda, aby nás svobodila od nacismu a pripravila podmínky pro vlastní diktaturu; komunismus) cní mezi stromy skalní útvary nazývané Kryštofovy kameny.


Rocks formations Kryštofovy kameny (Christofer's Rocks) came into being by dislocation of rocks. They are made of Arkoses.

Arkose is a etrital sedimentary rock, specifically a type of sandstone containing at least 25% feldspar. This arkoses are light grey, somewhere light pink and light purple. This arkoses contain 25 - 30 % of feldspars (mainly Orthoclase feldspar), 45-60 % of quartz and 6-15 % of cement. It is possible also to find araukarits here.

Araukarits are dendrolite, a petrified or fossil shrub, plant, or part of a plant.

Araukarits are very trustworthy fossilized trees derivable from Palaeozoic from period permokarbon. They show structure of wood very well. Araukarits originated by overhelming trunks by volcanic ash and their resulting fossilizing by the help of silica. They are sought after for their well-preserved structure as decoration for gardens.

Skalní útvary Kryštofovy kameny vznikly zvetráváním hornin. Jsou tvoreny "Arkózami", horninou z období permokarbonu.

Arkóza je zpevnená sedimentární hornina vznikající zvetráváním magmatických nebo metamorfovaných hornin bohatých na živec. Arkózi na Kryštofových kamenech jsou svetle šedé s nádechem do ružova a fialova a mají hrube zrnitý charakter. Obsahují 25-30 % živcu (nejvíce je zastoupen draselný živec - ortoklas). Kremen je zastoupen 45-60 %, 6-15 % tvorí základní hmota a tmel. Ve skalních útvarech lze také nalézt araukarity.


Araukarit, vyfotil Roman_Jaromer.

Araukarity jsou pozustatky kmenu stromu pocházejících z prvohor z období permokarbonu. Vznikaly zasypáním dreva sopecným popelem a jeho následným zkamenením pomocí oxidu kremicitého, který byl v popílku hojne obsažen. Tímto zpusobem se utvorily také méne casté zkameneliny kapradiny psarónie. Nekteré kusy araukaritu se dají brousit do vysokého lesku. Tím získáme možnost pozorovat presnou strukturu dané dreviny.

Použité zdroje:
(1) http://pruvodce.geol.cechy.sci.muni.cz/Odolov/Odolov.htm
(2) http://geologie.vsb.cz/loziska/exkurze/exkurze%202003/index.htm
(3) http://cs.wikipedia.org/wiki/Ark%C3%B3za
Geologum se za prípadné nepresnosti omlouvám a uvítám jejich koreturu.

Your tasks:

0) Take a photo of yourself and the Rock with label "Kryšt. kameny" (GPS 50 31,492 016 05,989) and enclose this photo in your log "Found it".

Find and write to me the following information:

1) the license number of the turistic label on tree (from right - down corner) (GPS 50 31,492 016 05,989)

2) what is approximately the hight of the rock with the arkoses, you are standing under (GPS 50 31,539 016 06,050)

3) what is approximately the hight of the krans, which you can stay under, i. e. the distance between ground and "roof" (GPS 50 31,556 016 06,079)

It is recommended to visit the infantry cabin T-S26 from the WW II. It is located nearby the green marked path from town Odolov to Christofer's Rocks.

Vaše úkoly:

Dojdete z Odolova po zelené TZ ke Kryštofovým kamenum. Pro zodpovezení otázek budete muset projít ca 150 m dlouhý hreben se sklaními útvary.

0) Vyfotte se (nejlépe s GPS) u nápisu na skále "Kryštofovy kameny" (GPS 50 31,492 016 05,989). Toto foto priložte k "Found it" logu.

Po zalogování mi pres profil pošlete následující informace:

1) evidencní císlo z pravého dolního rohu na turistické ceduli (GPS 50 31,492 016 05,989)

2) odhadnete výšku skály s arkózami, pod kterou stojíte (GPS 50 31,539 016 06,050)

3) odhadnete výšku skalního previsu, pod kterým se mužete schovat, tj. vzdálenost mezi zemí a "stropem" (GPS 50 31,556 016 06,079)

Odlov doporucuji spojit s prohlídkou pechotního srubu T-S26 , který se nachází pri zelené TZ mezi Odolovem a Kryštofovými kameny.

Additional Hints (No hints available.) 

Find...

480 Logged Visits

Found it 461     Didn't find it 1     Write note 16     Publish Listing 1     Owner Maintenance 1     

View Logbook | View the Image Gallery of 415 images

**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links.

Current Time:
Last Updated:
Rendered From:Unknown
Coordinates are in the WGS84 datum

Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.