Skip to Content

This cache has been archived.

parkis: Dnes jsem zjistil, že přímo u keše se zabydleli bezdomovci. Vzhledem k tomu že prostředí se tam tak jako tak dlouhodobě zhoršovalo jsme se rozhodli uložit kešku k věčnému spánku.
Těm co ji nestihli odlovit doporučuji novou Plzeňskou kanálovku Nekonečné ticho, je hezčí, delší a cistější :)

More
<

Plzenské podsvetí / Pilsen underground

A cache by parkis & krovicko Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 05/25/2009
Difficulty:
2.5 out of 5
Terrain:
4 out of 5

Size: Size: small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Krátká exkurze do plzenského podsvetí..

Cekali jste neco tajemného? Tak to vás budeme muset zklamat :) Tato cache je zamerena ponekud prízemneji, i když z trochu opacné strany - podíváme se na zoubek plzenským kanalizacím.


První zprávy o plzenské kanalizaci pocházejí ze XVII. století. Tehdy se budovaly jednotlivé zdené stoky zcela nahodile a jejich stavba byla vyvolána zhoršujícími se hygienickými pomery ve meste. V roce 1637 postavili plzenští rezníci zdený kanál z tzv. Masných krámu do mlýnské strouhy.
Další stoky byly postaveny ve tricátých letech XIX. století zásluhou královského purkmistra Martina Kopeckého. V této dobe se nejprve postavily stoky na námestí, v Pražské a Ríšské ulici, a pozdeji bylo tímto zpusobem odvodneno témer celé staré mesto. Tyto stoky byly zdené z cihel a opatrené vstupy s težkými litinovými mrížemi. V roce 1833 bylo na výstavbu kanalizace vynaloženo 1330 zlatých. Roku 1839 byla postavena první stoka mimo staré mesto, která sloužila k odvedení odpadních vod z nových kasáren do reky Mže s vyústením u "Pekla". Pozdeji se stavba stok rozšírila i na predmestí mesta. Stavby však byly budovány nahodile, bez jednotného plánu, samozrejme s vyústením do plzenských rek. Roku 1858 byla postavena stoka mezi obema pražskými mosty, roku 1865 byl zbudován hlavní kanál na Ríšském predmestí, který vedl Palackého námestím, Radcickou ulicí ke Kalikovskému mlýnu s vyústením do Mže. Téhož roku bylo zapocato s výstavbou stoky v Otakarových sadech. Cištení odpadních vod v té dobe neexistovalo.
Prudký rozvoj mesta v posledních dvou desetiletích 19. století si vyžádal rešení odvodnení mesta v celém komplexu. V roce 1890 bylo pri mestském stavebním úrade zrízeno samostatné kanalizacní oddelení v cele s dr. ing. Brezinou a ing. Radovnickým. Oba stavební odborníci byli roku 1894 vysláni do ciziny, aby získali zkušenosti s navrhováním a výstavbou soustavné kanalizace. Navštívili 21 evropských mest, prevážne nemeckých, ale také Varšavu a Budapešt. Získané poznatky aplikovali v r. 1895 v povšechném návrhu splachovací kanalizace pro mesto Plzen. Do tohoto návrhu byla pojata i cást tehdy již fungujících stok, které tak slouží svému úcelu dodnes.
Projekt kanalizace byl vypracován velkoryse na podklade schváleného regulacního plánu i pro plochy urcené k zástavbe ve výhledu. Základní použité hydrotechnické podklady byly stanoveny tak, že stoky postavené podle nich dodnes vcelku vyhovují. Generální návrh kanalizacní síte rozdelil mesto z hlediska odvodnení na dve výšková pásma, a to dolní a horní. Hranicí mezi pásmy byla hladina velké vody z r. 1845, tehdy nejvetší známé povodne v Plzni. Generální rešení mestské kanalizace pocítá s jednotnou stokovou soustavou.
Podle tohoto návrhu se kanalizace v Plzni postupne budovala a rozširovala. Pozdejší úpravy v rámci územních plánu a generelu byly jen kosmetické úpravy. Poslední generel odvodnení mesta pochází z roku 2005, a je doplnován podle zmen územního plánu mesta.
Z celkové délky kanalizacní síte tvorí približne jednu polovinu kruhové stoky, prevážne z kameninových trub. V posledním dvacetiletí jsou pro kruhové stoky vetších profilu používány i železobetonové trouby. Druhou polovinu stok pak tvorí profily vejcité, tlamové a atypické. Približne do tricátých let byly vejcité stoky staveny z cihelného zdiva se žlábkem ze zvonivek, pozdeji byly tyto stoky staveny z betonu se žlábkem ze zvonivek nebo kameniny a cedice. Kanalizacní prípojky jsou všechny provedeny z kameninového potrubí, prevážná vetšina deštových vpustí je rovnež kameninová.
S rozvojem mesta se stoková sít postupne rozširovala, takže v soucasné dobe Vodárna Plzen a.s. provozuje na území mesta Plzne 500 km kanalizacních stok, 16 000 ks kanalizacních prípojek o délce 125 km, 24 cerpacích kanalizacních stanic, 16 kanalizacních shybek a 83 odlehcovacích komor.

Na mapovém serveru Plzenského kraje si mužete prohlédnout kompletní mapu kanalizacní a vodovodní síte.

Informace prevzaty z webu plzenské vodárny. Zde také najdete spoustu dalších zajímavých informací.

K samotné cache


Aby ses dostal k bráne do podsvetí, jdi podle mapy. Od brány je to už jen kousek - bež stále rovne, a približne po 50m narazíš na odbocku vpravo - je to trošku "do kopce", ale jen kousek. Nahore si dej pozor kam šlapeš, je tam malá, ale zrádná díra. Tu pozorne obejdi a pak zvedni hlavu ... už vidíš? Rychle zalogovat a stejnou cestou šup ven, než se podzemní príšery probudí :)

Pri odlovu není potreba vstupovat do prostoru cisticky. Nedoporucujeme odlov v prípade hrozících prívalových deštu. Pozorne si prohlédnete atributy. Taky nedoporucujeme lovit ve svátecním oblecení ;-) Citlivejší povahy možná ocení pracovní rukavice.

English version

This cache will take you to the pilsen underground. To get to the gate to the underground, you need to follow the path in the map. From the gate, continue straight for about 50m and take the first turn to the right. It will be a little bit steep. Be careful at the top - there is a small, but dangerous hole. After carefully passing the hole, raise your head.... do you see it? Log quickly and leave the same way you entered, hurry up before the monsters from the underground wake up :)

There is no need to enter the area of the wastewater treatment plant. We also do not recommend to search the cache in case of heavy rains. Look at the attributes of the cache. Also do not go to the place too well dressed ;) Sensitive persons may appreciate utility gloves.

Overení souradnic / Coordinates verification

Cache získala ocenení Plzenská cache mesíce kvetna 2009

Plzenská cache mesíce – gc-plzen.net Plzenská mystery cache mesíce – gc-plzen.net


Additional Hints (Decrypt)

[CZ] fbhenqavpr ifghch uyrqrw i zncr / zntargvpxn [ENG] gur pbbeqvangrf bs gur ragenapr pna or sbhaq va gur znc / zntarg

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa) 

Find...

258 Logged Visits

Found it 235     Didn't find it 4     Write note 10     Archive 1     Temporarily Disable Listing 3     Enable Listing 2     Publish Listing 1     Needs Maintenance 1     Owner Maintenance 1     

View Logbook | View the Image Gallery of 66 images

**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links.

Current Time:
Last Updated:
Rendered From:Unknown
Coordinates are in the WGS84 datum

Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.