Skip to Content

This cache has been archived.

Rico Reviewer: Archivace listingu keše pro nezájem ownera.


Rico Reviewer - Comunity Volunteer Reviewer
Česká republika: Hlavní město Praha a Středočeský kraj

More
<

Kostel sv. Simona a Judy

A cache by vlada.151 Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 6/25/2009
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size: small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Kostel sv. Šimona a Judy

Tato kes vás zavede ke kostelu svateho Simona a Judy v obci Vitice.

Church of St. Simon and Jude

This cache takes you near the church of St. Simon and Jude in the village Vitice.

Kostel svatého Šimona a Judy

Kostel je považován za rane gotický ci pozdne románský. Pochází pravdepodobne z pocátku 13. století, doložen je však až k roku 1373. Brzo po svém vzniku byl zásadne prestaven. Stalo se tak kolem roku 1380 a stavebníky byli páni z blízkých Lipan. Gotická novostavba mela dvoulodní sínovou dispozici a polygonální presbytár. V roce 1388 nechal k jižní stene lodi pristavet Mikeš Vrbík z Tismic kapli sv. Kateriny. Kolem roku 1640, za tricetileté války, byl kostel vážne poškozen. V 60. letech 17. století jej nechal opravit a rane barokne prestavet kníže Karel Eusebius z Lichtenštejna. Pri této oprave vzalo za své gotické dvojlodí. Po roce 1687 byla k západnímu prucelí kostela pristavena štíhlá hranolová vež, v jejímž zdivu bylo druhotne použito románské i gotické zdivo i další prvky. V roce 1757 kostel ponicili Prusové, pri oprave roku 1773 byla ubourána kaple sv. Kateriny (v jižní stene lodi se dochoval fragment svorníku) a pristavena sakristie. Další úpravy a opravy probíhaly v letech 1853 – 1860 (pristavena predsín), v r. 1904 (dnešní historizující strecha) a v roce 1933 (odstraneny gotické krovy).

Kostel je vybaven cenným barokním mobiliárem, z nehož vyniká hlavní oltár z roku 1665 s plastikami sv. Václava, Ludmily, Štepána a Vavrince (jedna z nejstarších památek raného baroka na Kolínsku) a dva bocní oltáre z roku 1750, prenesené do Vitic ze zrušeného klášterního kostela sv. Márí Magdalény v Ceském Brode, které zdobí ctyri obrazy kapucínských svetcu od Felixe Antonína Schefflera. Barokní hranolová kazatelna pochází z roku 1687 (?), nove vymalovaná a pozlacená byla v roce 1901. Z konce 17. století pochází také cínová krtitelnice.

Soucasnost

Verím, že mnoho z Vás by se do kostela jiste rádo podívalo, bohužel to není možné, kostel není bežne prístupný. Pouze vždy tretí nedeli v mesíci se zde porádají bohoslužby.

Zvonice

Polodrevená hranolová zvonice pravdepodobne z první poloviny 16. století. Presnejšímu datování vzniku stavby brání naprostý nedostatek konkrétních architektonických detailu. Její umístení v jihozápadním koute hrazeného hrbitova poukazuje také na urcitou obrannou funkci v dobe jejího vzniku. Zvonice se skládá z nízkého zdeného prízemí a bedneného horního patra s vysokou jehlancovou strechou.

V jejím jižním vchodu jsou osazeny drevené gotické dvere s plátovým kováním z doby kolem roku 1400, pocházející z puvodního vstupního portálu do sousedního kostela; na stávající místo byly preneseny po roce 1853. Základ kování dverí tvorí rozmerné pláty železného plechu pobité osmi páry šikmo se križujících prutu, které jsou pripevneny hreby s výraznými vrubovanými hlavicemi. Ve výplních kosoctvercových polí dolních dvou tretin plochy jsou vsazeny plastické ružice, horní cást dverí zdobí rada ctyr znakových štítku se zobrazením zkrížených mecu a radlice a dále gotická písmena P, A, B. C, M, T. Základní rozvrh kování doplnuje zavešené kruhové klepadlo a kryt puvodního zámku ve tvaru heraldického štítku. Ve zvonici je zavešen zvon z roku 1560.


Zvonice je vzácnou ukázkou polodrevené architektury z období pozdní gotiky a gotické dvere náleží na území stredních Cech k ojedinelým dokladum úrovne gotického kovárského remesla. Roku 2008 prošla zvonice rozsáhlou rekonstrukcí.

 

Obec Vitice

Nejstarší dochovaná písemná zmínka o Viticích pochází z roku 1352. Obec však musela existovat již dríve, svedcí o tom kostel sv. Šimona a Judy ze 13. století. Roku 1388 bylo ve vsi založeno kaplanství. Behem let Vitice spravovalo nekolik vrchností. Nakonec, behem tricetileté války v roce 1632, byla obec pripojena k cernokosteleckému panství.

V obci dnes sídlí základní škola pro 1. – 5. rocník, která byla postavena v roce 1975. Bývalá škola byla v roce 1992 prestavena na Dum s pecovatelskou službou o deseti bytech a je plne v režii obce. Vedle základní školy je v obci také škola materská, která zahájila svuj provoz v roce 1980. V obci sídlí pohostinství s prodejnou, hasicská zbrojnice a pošta. Dále zde sídlí rada drobných ponikatelu a také mezinárodní kamionová doprava. Dopravní obslužnost je v obci na dobré úrovni, zastavují tu autobusové linky císlo 412 a 422, které jsou zarazeny do systému Pražské integrované dopravy. V soucasnosti ve Viticích žije na 189 obyvatel, soucástí obce je také osada zvaná Ledce. Obec Vitice dále sdružuje obce Hriby, Lipany, Chotýš, Mocedník a Dobré Pole. Dohromady mají tyto obce 975 obyvatel.


 

Keš

Hledejte plastový lock and lock box o objemu 400 ml.

Pri odlovu keše pamatujte, že jste na hrbitove, tak se podle toho prosím chovejte. Pokud s tím má nekdo morální problém at keš radeji vubec neloví, nestojím o negativní logy. Keš není umístena mezi hroby, ale v míste kde ješte žádné nejsou. Nenavštevujte keš v noci, místo není osvetlené a lidé pohybující se s baterkami po hrbitove by jiste vzbudili pozornost. Preji štastný lov :-)

Cache

Look for the plastic lock and lock box with a capacity of 400 ml.

It is prohibited to enter into cache any toys from Kinder Surprice or other nonsense artifacts. I ask you to respect the rules of exchange! Trade UP, Trade EQUAL or DON´T Trade.

Cache is located in the cemetery, so please behave accordingly. Please don't visit the place at night. During the search needn't disassemble any wall, just touch (use the Hint), please don't damage surrounding vegetation! After your visit please let the cache be camouflaged well.

Zdroje

www.cestyapamatky.cz
www.hrady.cz
www.vitice.cz
Všechny fotografie jsou moje vlastní tvorba.

Additional Hints (Decrypt)

[CZ] cbq oerpgnarz
[EN] haqre vil

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa) 

Find...

1,435 Logged Visits

Found it 1,404     Didn't find it 4     Write note 15     Archive 1     Temporarily Disable Listing 3     Enable Listing 2     Publish Listing 1     Needs Maintenance 1     Owner Maintenance 2     Update Coordinates 1     Post Reviewer Note 1     

View Logbook | View the Image Gallery of 69 images

**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links.

Current Time:
Last Updated:
Rendered From:Unknown
Coordinates are in the WGS84 datum

Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.