Skip to content

Rodny domek Frantiska Krizika Traditional Geocache

This cache has been archived.

pezik1: Rozhodl jsem se misto uvolnit nekomu jinemu.
Bohuzel uz casto do KT nejezdim a nemam tak cas na udrzbu.

More
Hidden : 6/14/2009
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
1 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Pohodova drive-in keska umistena u rodneho domku Frantiska Krizika

Rodný domek Františka Križíka v Plánici c. p. 86

Je významnou památkou na tohoto prukopníka ceské elektrotechniky, vynálezce a podnikatele. V tomto domku, který dostal dnešní podobu po rekonstrukci roku 1957, se František Križík narodil dne 8. cervence 1847. Matka Marie, rozená Bohunková, pocházela z Plánice, otec Václav Križík se sem priženil z nedalekého Nicova. Živil se ševcovským remeslem. Krome toho mela rodina, která patrila údajne k nejchudším ve meste, k obdelávání malé pole. František Križík chodil v Plánici tri roky do tzv. normální školy a od roku 1856 pokracoval ve školní docházce v Klatovech, kam se rodina na cas odstehovala. I pres chudobu bylo detství Františka Križíka štastné a rád na ne vzpomínal. Zminuje s o tom také ve svých Pametech: "V Plánici jsem strávil nejhezcí léta svého raného a bezstarostného mládí." Presto, že sem pozdeji už nezajíždel casto, udržoval styky s predstavenstvem mesta, zasloužil se o postavení zdejší školy a jeho syn Jan pozdeji podporoval nadané deti na studiích. Domek rodiny Križíku je rozdelen na obytnou svetnici, cernou kuchyn, v níž s varilo a byla prístupná z predsíne, a velký pokoj, který rodina obývala jen zrídka a obcas jej pronajímala letním hostum.



Topilo se jen v kuchyni, ostatní prostory se vyhrívaly teplým vzduchem. který z kuchyne vycházel. Svetnice byla zarízena puvodním nábytkem a nekterými potrebami, nádobím a ševcovským náradím, které používal k práci Križíkuv otec. Približuje atmosféru chudého venkovského príbytku z poloviny 19. století, prostredí, v nemž Križíkovi žili. Pokoj slouží jako malý výstavní sál, v nemž je zrízena prehledná komorní expozice života a díla vynálezce. V pultových vitrínách najdeme v originálech a reprodukcích doklady o práci a osudech Františka Križíka od výpisu z matriky v Nicove, pres domovské listy, fotografie z Plánice, Klatov, z Plzne, Prahy, vyobrazení prvních obloukových lamp, interiéru elektráren, osvetlení mest, budov, reprezentacních sálu, dále pak významné výstavy doma i v cizine, elektrické mestské dráhy v Praze, z Gruže do Dubrovníku, elektromobil vlastní konstrukce a výroby, první elektrickou železnici v Cechách Tábor - Bechyne z roku 1903.
Dále jsou vystaveny kopie patentních listin na ruzné Križíkovy vynálezy, napr. italská, britská, rakouská, francouzská, nemecká, ruská, madarská a švýcarská. Cást expozice je také venována ocenením, která vynálezce dostal - medaile, plakety, diplomy, projevy uznání atd. Na stenách visí kopie diplomu, které Križík získal za úcast na výstavách a pomoc pri jejich organizaci. Dále nacházíme diplomy od rádu, jmenování cestným doktorem technických ved na pražském vysokém ucení technickém, diplom rádu železné koruny, diplom ceny Hanuše Karlíka a další. Z trojrozmerných exponátu upoutá pozornost jednak funkcní oblouková lampa ve vitríne, jednak odkrytý mechanismus obloukové lampy volne zavešený v prostoru, dále dynamo a rozvodná deska z elektrárny v Cachrove a jako ukázka uplatnení principu obloukového svetla je zde vystaveno zarízení vojenského svetlometu. František Križík prožil neobycejne bohatý a dlouhý život. Zasvetil jej technické práci, zdokonalení a rozvoji ve své dobe nového oboru - elektrotechniky. Zustalo za ním obdivuhodné dílo. na nemž teprve dnes docenujeme jeho prukopnickou hodnotu a význam, který melo v ceském prostredí. A jak sám napsal, vudcí pohnutkou jeho práce "byla snaha vyrovnat se druhým a zejména dokázat, co dovedou cizinci, dovedeme i my, Ceši."

Exponáty a obrazová dokumentace v Križíkove rodném dome byly nove upraveny na jare roku 1998 pécí pracovníku Národního technického muzea v Praze pod vedením PhDr. Jana Hozáka.

V domku je zrízeno muzeum
Muzeum je v soucasné dobe z technických duvodu UZAVRENO a uvnitr probíhají nejaké rekonstrukcní práce
Otevírací doba: 1.5. - 31.10. každý den od 10,00 do 16,00
Hromadné zájezdy lze objednat na tel. 376 394 103

František Križík

narozen: 8.cervence 1847 Plánice u Klatov
zemrel: 22.ledna 1941 Stádlec u Tábora

Elektrotechnik, vynálezce, podnikatel

Pocházel z Plánice, malého mesta ze šumavského predhurí, kde se narodil v rodine chudého ševce. V Plánici prožil léta raného detství a vychodil zde základní školu. Studoval na reálce v Klatovech a roku 1866 prešel do Prahy na techniku. Studia nemohl z existencních duvodu dokoncit a tak nastoupil do praxe k firme Kaufmann v Praze, kde se vyrábely telegrafní, signalizacní a ruzné merící prístroje. Pracovní zamerení firmy privedlo Križíka k železnici, která v té dobe prožívala neobycejný rozmach. Soustredil se na telegrafní a zabezpecovací zarízení pro železnice. Po pusobení u ruzných železnicních spolecností se stal roku 1873 telegrafním prednostou na Plzensko - brezenské dráze. Roku 1878 získal patent na signalizacní blokové zarízení pro vlaky jedoucí za sebou. Bylo úspešne používáno na Severní dráze Ferdinandove i dalších drahách v Rakousku-Uhersku.
Návšteva svetové výstavy v Paríži v roce 1878 privedla Križíka k problematice elektrického osvetlení. Zacal pracovat na zdokonalení tzv. Jablockovovy obloukovky. Vyrobil nový elektromagnetický regulátor. V Plzni vstoupil do spolecenství s podnikatelem Ludvíkem Piettem, který Križíkovi umožnil experimentovat ve své továrne na papír. Z této spolupráce vznikla vlastní konstrukce obloukové lampy systému Piette - Križík, patentovaná v roce 1880. O rok pozdeji získala tato lampa první cenu na mezinárodní elektrotechnické výstave v Paríži a byla patentována v Anglii, Paríži, USA, Nemecku a dalších zemích. Financní zisk z techto patentu a výroby obloukovek v mnoha zemích umožnil vynálezci zrídit si vlastní podnik. V roce 1881 František Križík založil v Plzni v tzv. dome "U zvonu" dílnu a zacal pracovat v oboru elektrotechniky.
Na zacátku 80. let propagoval Križík obloukovou lampu pri ruzných slavnostních iluminacích, v roce 1883 se zúcastnil mezinárodní elektrotechnické výstavy ve Vídni. Protože podnikání bylo úspešné, rozhodl se Križík pro prestehování firmy do Prahy - Karlína. K velkým zakázkám v této dobe patrilo elektrické osvetlení prezentacní budovy Žofína (Praha). Vybudoval elektrárny a mestské osvetlení v cetných mestech (Písek, Jindrichuv Hradec, Žižkov, Karlín a další).
V roce 1891 se uskutecnila v Praze tzv. Jubilejní výstava, konaná na památku 100. výrocí první prumyslové výstavy v Praze. Byla do té doby nejvetší prehlídkou výrobku ceského remesla, prumyslu, hospodárství a úspechu na poli v kultury. František Križík patril k predním organizátorum, poradatelum, ale také vystavovatelum na této akci. Na výstavišti ve Stromovce zarídil osvetlení, postavil zde svetelnou fontánu a vybudoval první elektrickou dráhu spojující výstavište s Letnou. V 90. letech 19. století se zasloužil o zavedení elektrické tramvajové dopravy v Praze. Roku 1896 vybudoval dráhu Praha - Liben - Vysocany, roku 1897 dráhu Praha - Královské Vinohrady - Žižkov, dále stavel elektrické dráhy v Plzni, v Bosne a Chorvatsku (mezi Gružem a Dubrovníkem).
V roce 1903 uvedl Križík do provozu první mezimestskou elektrickou železnici v ceských zemích mezi Táborem a Bechyní. K tomu patrilo nejen dodání elektrických vozu, ale také výstavba elektrárny, která zásobovala elektrickou energií mesto Tábor. V letech 1900 až 1909 konstruoval František Križík pokusné elektromobily, které však nikdy nebyly sériove vyrábeny.

zdroj: www.planice.cz


[ENG]
This cache is dedicated to house where Frantisek Krizik was born.
In the Krizik born house there is musem dedicated to Frantisek Krizik but in this time it is closed for technical reason :(
František Križík (July 8, 1847, Plánice near Klatovy – January 22, 1941, Stádlec near Tábor) was a Czech inventor, electrical engineer and entrepreneur. The main belt asteroid 5719 Križík was named in his honor.
Križík was born in a poor family. In spite of this he managed (in 1866) to study engineering. In 1878 he invented a device to protect against collision between trains. His first experiments in Plzen resulted in the invention of the electric arc lamp, the so-called Plzen Lamp (1881), for which he successfully defended his patent against Werner Siemens. In 1884 Križík set up his own company building tramway lines, power stations and electric equipment.

Additional Hints (Decrypt)

[CZ] cbq zrafvz xnzrarz, irqyr irgfvub xnzrar an mvqpr [ENG] haqre n fznyy ebpx, orfvqr n ovt fgbar ba n fgbar jnyy

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)