Skip to content

This cache has been archived.

Podes: Kdyz uz rivivr dnes zacal, tak to dokoncim.

More
<

Anezka Hruzova - Hilsneriada

A cache by Podes Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 06/21/2009
Difficulty:
2.5 out of 5
Terrain:
2.5 out of 5

Size: Size:   large (large)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Tato kes vas zavede do Polné, kde se stala vražda, o které se psalo
po celém svete a která vyvolala antisemitskou vlnu "Hilsneriadu".
Je tomu již více než 110 let.


TOPlist

Pro majitele navigace Oregon nebo pro všechny na tisk vkladám zkrácený popis zastávek a finálky na zacátek listingu:

S1:N 49° 29,426 E 15° 43,274
Ukol: Zde musite zjistit posledni cislici u cisla hrobu "A". Najdete ji na zeleznem ukazateli na zemi pred hrobem.

S2:N 49° 29,187 E 15° 43,345
Ukol: Zde musite zjistit posledni cislici cisla popisneho penzionu "B". Najdete ho na dvirkach s plynomerem.

S3:N 49° 29,120 E 15° 43,339
Ukol: Zde musite zjistit posledni cislici nejmensiho letopoctu "C". Najdete ho na zdi synagogy na desce se ctyrmi letopocty.

S4:N 49° 28,505 E 15° 42,905
Ukol: Zde musite zjistit vzdalenost, pocet stovek metru k rybniku Peklo "D". Najdete ho asi dvacet metru smerem k mestu od symbolickeho hrobu.

FINAL
N 49° 28,(D)(C+1)(B+A-1)
E 15° 42,(D+C+1)(B+1)(A-2)
Kontrolni soucet císel za desetinou teckou: 1411.

Anežka Hruzová - Hilsneriáda.


Pripad.


Hlavní protagonisté prípadu - obet Anežka Hruzová a údajný její vrah - žid Leopold Hilsner.

 

udajne Anezka Hruzova
Leopold Hilsner


Hilsneriáda.

Hilsneriáda je oznacení pro procesy s Židem Leopoldem Hilsnerem, který byl obvinen z vraždy dívky Anežky Hruzové a celospolecenskou diskusi s procesy spjatou. Procesy doprovázené mediální protižidovskou kampaní i kampaní na podporu Hilsnera a cesko-nemeckými národnostními spory ovlivnily ceskou, potažmo celou rakousko-uherskou spolecnost na prelomu 19. a 20. století. Hilsneriáda byla nejvetším propuknutím antisemitismu na našem území behem 19. století.Prubeh.

Domek rodiny Hruzove


Anežka Hruzová (* 16. dubna 1879) byla devatenáctiletá dívka rímskokatolického vyznání z vesnice Malá Vežnice (nyni Vežnicka) nedaleko od Polné. Pracovala v Polné jako švadlena. 29. brezna 1899 odešla jako každý den z práce, domu však již nedošla. Její telo bylo nalezeno po trech dnech 1. dubna v lese Brezina. Mela proríznuté hrdlo, roztrhané oblecení, ale nebyly shledány známky znásilnení. Prícinou smrti bylo vykrvácení. Poblíž místa nalezení tela byly stopy krve. Rada stop ovšem byla znicena davem pri objevení.

Sklepni byt Hilsneruv


Na základe neprímých svedectví byl z vraždy obvinen dvaadvacetiletý nepríliš inteligentní mladík Leopold Hilsner (* 10. srpna 1876 - 8. ledna 1928) z židovské komunity v Polné, který pocházel z chudé rodiny a živil se predevším jako tulák a žebrák.

Dalsi ucastnici pripadu:


Obhajce Hilsnera dr. Zdenko Aurednicek.

Obhajce


Polensky lekar MuDr. Alois Prokes

Lekar


Zastupce rodiny Hruzovy dr. Karel Baxa

Zalobce


Polensky strazmistr Josef Klenovec

Strazmistr


Misto cinu:

Misto cinu

Les Brezina u Polne


Soud:


Vzhledem k tomu, že telo bylo nalezeno na Bílou sobotu 1. dubna ráno a Velikonoce toho roku pripadaly na konec židovského svátku Pesach, vznikla domnenka, že se Anežka Hruzová stala obetí rituální vraždy. Tato teorie byla podporena nepresným pitevním nálezem, který tvrdil: Smrt nastala úplným vykrvácením, ale množství sražené krve, které se našlo na míste, neodpovídalo tomu, kolik jí musela ztratit.

Soud v Kutne Hore


Proces probehl v zárí 1899 u soudu v Kutné Hore pred velkým množstvím publika, které bylo presvedceno o Hilsnerove vine. Publikum se nevešlo ani do soudní síne a na vynesení rozsudku cekalo pod okny soudu. Hlavní roli na strane obžaloby sehrál právní zástupce matky zavraždené, národovec a radikální poslanec JUDr. Karel Baxa, pozdejší pražský primátor a predseda Ústavného soudu. Hilsnerovým obhájcem byl JUDr. Zdenko Aurednícek. Na základe neprímých dukazu byl Hilsner odsouzen za spoluúcast na vražde k trestu smrti. Sám Hilsner se jednou pod nátlakem spoluveznu ve vazební veznici k vražde priznal a oznacil dva své údajné spolupachatele, ale pozdeji své priznání odvolal. Nutno dodat, že oba zmínení spolupachatelé meli neprustrelné alibi. Úcast dalších osob nebyla nikdy pred soudem prokázána.

Masaryk


Revize


Na Hilsnerovu obranu se jako jeden z mála postavil profesor Tomáš G. Masaryk, který oznacil rituální vraždu za poveru a pozadí procesu oznacil za antisemitské. Po jeho protestech proti rozsudku a na základe dalších znaleckých posudku byl rozsudek 25. 4. 1900 zrušen. Za svou obhajobu si Masaryk vysloužil posmech a odsudky od spolecnosti i velké cásti svých studentu. Masarykovi nešlo ani tak o samotného Hilsnera, o kterém se vyjadroval dosti hanlive, ale o to, aby celý prípad nebyl vnímán jako židovská rituální vražda.

Soud v Pisku


V novém procesu v Písku v roce 1900 byl však Hilsner obžalován navíc ze spoluúcasti na další vražde ženy, která zahynula pred více než dvema roky. Leopold Hilsner byl znovu na základe neprímých nebo údajne vymyšlených svedectví (svedek Pešák, který videl neviditelné) odsouzen za spoluúcast na obou vraždách k trestu smrti. Rozsudky však nekonstatovaly jako motiv vraždy motiv náboženský, nýbrž motiv sexuální(i když dle lékarských posudku, které mel soud k dispozici netrpel Hilsner žádnou sexuální úchylkou).

Cinitele


Císar František Josef I. pozdeji zmenil trest císarskou milostí na doživotí. Po 18 letech veznení byl Hilsner propušten na základe milosti, kterou mu udelil Karel I., rehabilitován však nikdy nebyl. Na svobode žil ve Velkém Mezirící, Praze a Vídni ješte 10 let až do své smrti v roce 1928.

Matka a sestra


Rada autoru, mimo jiné Jirí Kovtun a Bohumil Cerný, dnes tvrdí, že dukazy o Hilsnerove vine nebyly zdaleka dostacující, a zpochybnují nekterá svedectví. Existovala také rada dalších podezrení, kdo by mohl být vrahem Anežky (napríklad její bratr, který se s ní den pred vraždou pohádal, Hilsneruv spolubydlící atd.), tato obvinení se ovšem pro nedostatek dukazu nikdy nepodarilo prokázat.

CestaZáver:

Hlavní protagonista Hilsner se stal obetí krutého osudu a ve svete paradoxne nejznámejším polenským obcanem. Na dome ve Vídni, kde ve 20. letech bydlel, mu byla 25. dubna 2002 odhalena pametní deska. Pohrben je na centrálním hrbitove ve Vídni.

O posmrtnou rehabilitaci Leopolda Hilsnera usiluje od roku 1996 MUDr. Petr Vašícek z Berlína. V listopadu 2008 vyslovila rakouská ministryne Maria Bergerová u hrobu Leopolda Hilsnera politování nad selháním c.k. rakouské justice v letech 1899 a 1900.

Hilsneruv obhájce Zdenko Aurednícek se narodil 14. kvetna 1864 v Praze. Po procesu byl neustále napadán jako obhájce židu a v roce 1902 se na radu T. G. Masaryka prestehoval do Vídne. S uvezneným Hilsnerem udržoval písemné styky a ješte na prelomu let 1914 a 1915 se podílel na dvou neúspešných intervencích za Hilsnerovo propuštení. Po vzniku samostatného ceskoslovenského státu byla Auredníckovi z podnetu prezidenta Masaryka nabízena funkce senátního prezidenta Nejvyššího soudu, poté místo ceskoslovenského vyslance v Ríme, žádný z návrhu však Aurednícek neprijal; vzpomínky byly príliš trpké a krome toho se chtel nadále venovat svému povolání obhájce, které velmi miloval. Ve Vídni setrval do konce života, v lednu 1928 se zúcastnil Hilsnerova pohrbu. Zemrel po dlouhé nemoci 22. zárí 1932.

Film


Pouzite odkazy:

http://www.kzhp.cz/galerie/pripad-leopolda-hilsnera2008-02-02
http://cs.wikipedia.org/wiki/Hilsneri%C3%A1da
http://www.i-vysocina.cz/zpravodajstvi-jihlavsko/video-uplynulo-110-let-od-vrazdy-anezky-hruzove-2009-04-01.html
http://www.moskyt.net/view.php?nazevclanku=&cisloclanku=2003122803

Mapa


Cache.

Tato multi keš vás zavede na nekolik míst, která se tohoto prípadu nejakým zpusobem týkají. Délka cele trasy je asi 2,7 km.

Stage 1.
Hrbitov
N 49° 29,426 E 15° 43,274
Uvodni souradnice nas zavedou na misto posledniho odpocinku - hrbitov. Najdete hrob Anezky Hruzove.
Pozor upozorneni: otviraci doba je omezená!!!
ríjen-brezen 7:00-17:00
duben - zárí 7:00-20:00

Ukol: Zde musite zjistit posledni cislici u cisla hrobu "A". Najdete ji na zeleznem ukazateli na zemi pred hrobem.

Hrbitov

Stage 2.
Restaurace a penzion "U Hilsnera"
N 49° 29,187 E 15° 43,345
Presunuli jsme se pres hlavni Husovo namesti pred penzion pojmenovaneho po udajnem vrahovi Anezky.
Ukol: Zde musite zjistit posledni cislici cisla popisneho penzionu "B". Najdete ho na dvirkach s plynomerem.

Film

Stage 3.
Zidovske mesto se synagogou
N 49° 29,120 E 15° 43,339
Presunuli jsme se na Zidovske mesto na Karlovo namesti pred synagogu. Zde nekde Anezka Hruzova pracovala a Leopold Hilsner bydlel. V zrekonstruaovane synagoze se nyni nachazi muzeum Hilsneriady.
Otviraci doba muzea pro zajemce:
Uterý az Pátek, Nedele
9:00 -12:00, 13:30 - 17:00 hod.
Ukol: Zde musite zjistit posledni cislici nejmensiho letopoctu "C". Najdete ho na zdi synagogy na desce se ctyrmi letopocty.

Film
Stage 4.
Misto vrazdy v lese Brezina
N 49° 28,505 E 15° 42,905
A ocitli jsme se na miste cinu - vrazdy Anezky Hruzove. Nyni se zde nachazi symbolicky hrob, na strome napis s datem vrazdy a rozsec se dvema informacnimi cedulemi. Nedaleko jsou smerove ukazatele.
Ukol: Zde musite zjistit vzdalenost, pocet stovek metru k rybniku Peklo "D". Najdete ho asi dvacet metru smerem k mestu od symbolickeho hrobu.

Film


Film


Film
Finalka.

N 49° 28,(D)(C+1)(B+A-1)
E 15° 42,(D+C+1)(B+1)(A-2)Kazda cislice se pocita zvlast, neni zde nasobeni.

Kontrolni soucet císel za desetinou teckou: 1411.


Krabicka ma obsah 6 litru.Prejeme pekny vylet a uspesny odlov


Kliknete a ohodnodte tuto kešku:
Hodnoceni

Additional Hints (Decrypt)

[FINAL:] trbcnerm

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.