Skip to Content

<

Údolí Vrbodol a jeskyně Partyzánská

A cache by geobubu and geolara Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 06/21/2009
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
3.5 out of 5

Size: Size: small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Tato nenáročná multikeš Vás zavede do údolí Vrbodol v chráněné krajinné oblasti Kokořínsko.

Kokořínsko:
Nádherný kus české přírody. Kdo sem jednou zavítal, bude mít nutkavou potřebu se sem neustále vracet. Už jenom proto, že tady bude nacházet vždycky něco krásného a dosud nepoznaného, co mu tenhle kraj doposud skrýval. Právě tady na Vás dýchnou nejstarší české dějiny, z tohoto kraje pocházel kmen Pšovanů, předku Svatého Václava.

Kokořínský důl:
Přírodní rezervace nesoucí stejné jméno jako obec, ležící zhruba uprostřed tohoto údolí. Rezervace je součástí chráněné krajinné oblasti Kokořínsko. Kokořínským Dolem protéká ze severu na jih potok Pšovka a sbíhá se do něj několik dalších menších údolí z východu i ze západu. Všechna údolí, která se sbíhají v Kokořínském dole, jsou suchá, Pšovka z nich nepřibírá žádné přítoky. Keška Vás zavede do jednoho takového údolí. Jeho jméno je Vrbodol.

Vrbodol
je kaňonovité údolí a nalézá se asi 1 km severovýchodně od obce Kanina. Má stupňovité dno a končí slepě balvanitým amfiteátrem. Na východním konci údolí přechází kaňon ze zalesněného údolí na polní planinu. V údolí nalezneme několik zajímavých skalních útvarů v pískovcových výchozech.Na některých skalách byly vytvořeny zajímavé reliéfy. Zajímavostí Vrbodolu je jeskyně zvaná Partyzánská. Ta původně sloužila jako úkryt lidí ve válkách a koncem 2. světové války posloužila jako úkryt části partyzánské skupiny Národní mstitel. O působení této paravýsadkové skupiny se můžete dočíst na stránkách knihy stejného jména. Výsadková skupina působila na Mělnicku během jara roku 1945. Autor knihy Václav Zimerman se snaží najít odpověď na otázku, jakou roli zde sehrávali konfidenti gestapa. Ve vzpomínkách pamětníků a v dobových dokumentech, které nebyly nikdy plně zveřejněny, se čtenář vrátí až do roku 1943, kdy se v jeskyních kokořínských lesů skrývaly skupiny uprchlíků před nacistickou zvůlí.

Popis cesty:
Do údolí Vrbodol se dostanete nejlépe z obce Kokořínský Důl od Podkováňské pivnice U Grobiána. Tady se napojíte na turistickou červenou značku, která Vás povede k Vrbodolu údolím zvaným Kočičina ve směru na Sedlec. Červená se pak na rozcestí u chaty odklání prudce doleva a Vy půjdete za svým dobrodružstvím dále po neznačené lesní pešině. Pokud jste až sem absolvovali svou cestu na kole, doporučuji ho zde nechat a dál pokračovat pěšky. Po odklonu z turistické trasy se totiž začne charakter cesty postupně výrazně měnit. Údolí se začne zužovat, les houstnout a tmavnout. I za poměrně jasného počasí začnete mít v některých částech Vrbodolu pocit, ze se pomalu začínáte utápět do tmy. Výjimkou nejsou vývraty, které naprosto zatarasily cestu, takže si musíte hledat svou vlastní trasu.Za deště se valí kaňonem údolí voda a pak zůstává terén poměrně dlouho rozbahněný vzhledem k tomu, že sem sluneční paprsky prakticky neproniknou. Důkazem jsou na mnoha místech skály porostlé vlhkomilným mechem.


Keserská výstroj je zde zcela namíste nebot tu i za slunných dní budete muset překonávat rozbahněné úseky. Na zkoumání různých zákoutí a děr ve skalách se Vám bude dozajista hodit baterka i přesto, že sem půjdete třeba v pravé poledne.


K samotné kešce:
Je ukryta nedaleko jeskyně Partyzánská. Nenajdete ji ale na uvedených souřadnicích. Hlavním důvodem je to, že umístění finálky by mohlo svádět jít si pro ni jinou cestou, než tou výše popsanou, bezpečnou trasou a to by mohlo být vzhledem k náročnému skalnímu a mnohdy kluzkému terénu značně nebezpečné. Hrozí zde každým okamžikem pád do kaňonu ze značné výšky. Důkazem nebezpečnosti terénu budiž kosterní pozůstatky zvěře, které uvidíte po cestě hned na několika místech.


Dalším důvodem je, že od úvodních souřadnic k finálce uvidíte nádherné výjevy, o které byste jinak přišli, a to by byla fakt velká škoda.

Na uvedených souřadnicích si pouze vyzvedněte udaje o cílové skrýši i s nápovědou, kde tuto skrýš najít. Vzhledem k tomu, ze se budete pohybovat v hustém lesním porostu a mezi vysokými skalami, kde signál značně kolísá, jsou nápovědy voleny tak, abyste neměli problém s dohledáním obou skrýší. Zde uvedené souřadnice Vás dovedou ke vchodu do prostoru mezi skály. Vchod je nad obrovským balvanem vpravo od cesty. Než prolezete nevelkým otvorem dovnitř, po pravé straně průlezu si vyzvedněte z díry ve skále krabičku se souřadnicemi jeskyně Partyzánská včetně nápovědy. Poté muůžte prolézt otvorem dovnitř mezi skály a podívat se, jak si tady trampové v minulosti vybudovali své zázemí. Po prohlídce se můžete vydat na odlov finálky k jeskyni Partyzánská.

Finálka:
Pro finálku není potřeba lézt nikam do výšky a už vůbec ne po skalách, je bez problému dostupná přímo z cesty. Nemusíte tak riskovat zranění ani ničit okolní nedotčenou divokou přírodu.


K jeskyni Partyzánská:
Jeskyně Partyzánská není výklenek vpravo nad finálkou, jak jsem se i já původně mylně domníval. Skutečnou jeskyni Partyzánská jsem našel až po upozornění dvou kešerů, znalých místních podmínek a na základě jejich upozornění a vlastního nálezu jeskyně jsem změnil listing do současné podoby.

Tedy pro ty, kteří se budou chtít podívat do samotné jeskyně:

1) UPOZORNĚNÍ: přístup do jeskyně je po traverzu, který je nad roklí a muže být nebezpečné, zejména po dešti či za sněhu a námrazy, se do jeskyně dostat. Proto zvažte své schopnosti, zda se za tímto dobrodružstvím vydávat. Výmluvný je pomníček nad traverzem.

2) JAK NAJÍT VSTUP: U finálky se Vrbodol rozdvojuje do dvou roklí. Jeskyně je sice na pravé straně skály, která Vrbodol rozděluje na tyto dvě rokle, ale přímou cestou nahoru se ke vchodu do jeskyně nedostanete.


Vrbodol končí rozdělením na dvě soutěsky


Vydejte se tedy od finálky levou roklí a dojdete až k bývalému vodopádu. Před ním se dejte za silnějším bukem doprava nahoru a jděte po cestičce až na vrchol hřbetu, který rozděluje obě rokle


Suchý vodopád


Po vrcholu hřbetu se dostanete až k pomníčku.

Pred pomníčkem doleva je traverz k jeskyni


Traverz Vás zavede přímo ke vchodu do jeskyně.

Traverz od pomníčku k jeskyniVchod do jeskyněUvnitř PartyzánskéAdditional Hints (Decrypt)

Uvag x ceiaí mnfgáipr anwqrgr i grkgh iýfr n uvag x svaáypr anwqrgr fcbyh fr fbhenqavprzv an ceiaí mnfgáipr.

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa) 

Find...

203 Logged Visits

Found it 178     Didn't find it 8     Write note 7     Temporarily Disable Listing 2     Enable Listing 2     Publish Listing 1     Needs Maintenance 1     Owner Maintenance 4     

View Logbook | View the Image Gallery of 126 images

**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links.

Current Time:
Last Updated:
Rendered From:Unknown
Coordinates are in the WGS84 datum

Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.