Skip to Content

<

Katovske remeslo4:Katovna/The Headsman Residence

A cache by KoalaCZ Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 6/27/2009
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size: micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Tato keš muže být rychlou drive in a podíváte se na sídlo bývalých litomyšlských katu. Je soucástí mestské miniserie Katovské remeslo v Litomyšli, která má pripomenout  fakta a zkazky kolem této desivé minulosti, a provést Vás místy, kde se odehrávala. Zaparkovat mužete zde: N 49°52.611´ E016°18.322´. Další cásti serie: Smutný most, PopravišteŠibenicní vrch a Bonus cache Rasovna.

Litomyšlští kati - Z ruzných romantických filmu a knih by se zdálo, že popravcí mistr se tešil vážnosti a remeslo bylo dobre zajištenou živností. V dobe vrcholu, v 15. stoleti asi ano. Možná pak v meste hlavním, v menších mestech tomu tak nebylo, výkon práva outrpného nebyl tak castý a kati meli existencní potíže, meli v pusobnosti další okolní mesta v rozsáhlém okolí, navíc k tomu i další „necisté" služby, zpravidla funkci pohodného.  V Asii, zejména Cíne to bylo remeslo vážené a šlechtické, dalo základy anatomie a tradicní medicíny. V Cechách kati nesmeli bydlet ve meste, kde se mohli pohybovat jen od šesti ráno do šesti vecer a v urcené hospode meli své prikázané místo stejne jako jejich pacholci, kterí pocházeli obvykle z težce trestaných studentu, kterí si tak získávali milost. Podobne to bylo v kostelích. Katovské deti bývaly zcela vylouceny ze spolecnosti ostatních detí, jež se jich štítily. Chlapci dedili živnost a dcerky si zase mohly brát za muže jen prespolní katy ci pacholky.

Prohlednete si take casti katovskeho vybaveni.

O katech litomyšlských nejsou zatím ucelené zprávy nebo studie. Není také známo, že by se po požárech mesta zachovaly knihy smolné. Zrejme také nebydleli místní kati stále v Litomyšli, nebot jejich rody a vykonávání remesla byly príbuzensky a pracovne sprízneny a provázány. V zápisech z okolních mest se vyskytují doložená jména katovských rodin Zelingerových, Gruberových a Horínkových. V lidových povestích se objevuje navíc i jméno Pírko. Povesti jsou nepresné, obmenované a nekdy si odporují, ale o to tu nejde.

Zdroj Jindrich Francek, Katovské remeslo v ceských zemích mimo jiné uvádí: Daniel Zelinger (*22.6.1693) prevzal rasovnu v Prelouci a oženil se 14.7.1717 s Dorotou, dcerou Ludvíka Grubera, mistra ostrého mece v Litomyšli a mel s ní 10 detí. V matricních záznamech byl uváden jako pohodný a popravcí. Posledním pardubickým pohodným byl Jan Zelinger (*8.8.1778), který se oženil s Katerinou, dcerou Františka Horínka z Litomyšle, jenž vykonával katovské remeslo v Hradci Králové od r. 1803.( konec citace) Z povestí : Zdroj: Vlastivedný sborník „Od Trstenické stezky" Rocník III. (1923-24) Císlo 1. zárí Povesti z Litomyšle F.Šíma-Trojanský III.: Posledním katem v Litomyšli byl jakýsi Pírka . Bydlil proti sv. Jánu na Lánech, v dome zvaném též „U Dockalu". Vypráví se o tomto katovi, že byl dobrým mistrem popravcím a proto býval zván na tzv. „lepší popravy". I do cizích mest. Jednou prijeli pro neho v krytém kocáru a když prijeli do Vídne, zavázali mu oci. Pak byl odveden do místnosti,  kde popravil nekolik pánu. Jeden stoje u špalku snal svuj drahocenný, brilanty posázený prsten a podal jej Pírkovi se slovy: „Zde máte za svoji práci a abyste dobre tal". Byl prý to kníže Kinský z Chocne. Po poprave zase mu oci zavázali, takže nevedel, kde byl. To byla jediná odsouzencem odmenená poprava a zároven Pírkova poslední. Vrátiv se z Vídne, v kratickém case zemrel. (Podobná povest se traduje i o katovi Horínkovi.) Zdroj: (Marie Martincová podle vyprávení p. Tobiše) Vlastivedný sborník „Od Trstenické stezky" rocník I. c. 9-10 .Kat Horínek mel svou pohodnici (rasovnu) na lánských polích, chalupu se zahradou, polem a mrchovištem. Mel své pacholky, kterí chytali psy volne pobíhající bez náhubku (v dobe kontumace) do drátených ok. Horínek byl prý velmi nábožný a porádný muž, mel ve Velkém kostele svou lavici, protože se lidé báli vedle neho sedet. O sv. Jáne byl proti jeho stavení postaven oltár a celý oktáv se tam lidé modlili. Poslední den dostali chudobní po bochníku domácího chleba, na kterýž úcel daroval Horínek 7 mer pole na Lánech. Horínkovu dceru si vzal truhlár Pírko, porádný soused a dovedný remeslník. Hospodárství jeho zdedil synovec Pírko z Hrochovy Týnice. Ukázal mi jednou veci po strýci zdedené; z pochvy vytáhl mec, težkou a širokou zbran; po délce bylo na ní vyryto slunce, kolo a ruka, k tomu letopocet 1637 (/letopocet, kdy byl znovu broušen). Mec je nyní v muzeu. Pred válkou prodal pan Pírko katovnu a odstehoval se zase do Hrochovy Týnice. (konec citace)

Po reforme hrdelního soudnictví v r. 1756 se zásadne zmenilo postavení katu - tam, kde byl zrušen hrdelní soud, stali se výhradne mestskými rasy. Dne 7. kvetna 1772 byl vyhlášen patent Marie Terezie, v nemž narizovala, aby byli snížení lidé, jakmile prestanou vykonávat svoje remeslo, považováni za rovnocenné ostatním obyvatelum. Z puvodních 383 hrdelních soudu zustalo jen 29 a mestští kati  z vetšiny mest ztratili své povolání. Zde najdete kopii stránky z mestské kroniky.

Do mysli odsouzence se již vžívat nemusíte, ale za katovský byste asi svuj osud zrejme též nemenili. Pred katovnou u sochy sv. Jana (nyni je restaurovana) mužete rozjímat i pohlížet na dum. Nezapomente si z bocní strany opsat hodnotu indicie D pro Bonus-keš.

Umístení schránky není ve zdi, nerozebírejte ji tedy! Není nutné ani nikam vstupovat, natož lézt! Jen se dobre dívejte...


Additional Hints (Decrypt)

Wfrz qhgá n zhžrš fr zv firevg.

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa) 

Find...

2,394 Logged Visits

Found it 2,317     Didn't find it 22     Write note 11     Temporarily Disable Listing 4     Enable Listing 4     Publish Listing 1     Needs Maintenance 19     Owner Maintenance 13     Update Coordinates 2     Post Reviewer Note 1     

View Logbook | View the Image Gallery of 36 images

**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links.

Current Time:
Last Updated:
Rendered From:Unknown
Coordinates are in the WGS84 datum

Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.