Skip to Content

<

Trebicsky masiv /Trebic's massif

A cache by xdarebak Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 07/06/2009
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size: not chosen (not chosen)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Trebicsky masiv – Earthcache

Trebic's massif – Earthcache


[CZ] Z geologického hlediska se trebícská plošina, nekdy také nazývaná Trebícským trojúhelníkem skládá ze syenitové žuly, která má velice malý obsah kremene, a je tudíž velice tmavá. Další podstatnou vlastností trebícského žulosyenitu je jeho radioaktivita; ta mimo jiné zpusobila zcernání kremene – hrádeckého morionu. Podloží trebícského masivu zpusobuje také – zvlášte v její severní cásti – uvolnování radonu, což byla a je prekážka pri rozširování mesta Trebíce smerem na sever.

Trebícský masív je znám predevším nálezy ametystu a záhned u Hostákova Bochovic. Borovina zase proslula svými pestrobarevnými opály a nerosty v krystalickém vápenci; tamní lokalita však již zanikla. Zajímavé nerosty se na trebícském masivu nacházejí již jen príležitostne, zejména pri stavebních pracích a pri výkopech.

Na souradnicích EarthCache naleznete skupinu balvanu, tak typickou pro trebícský masiv. Pro zdejší balvany je typická jedna vec, a to, že pokud se nekterý z vetších rozstrelí, mužeme v jeho nitru nalézt jakési „srdce“, které je z naprosto jiného druhu žuly, než je zbytek balvanu.


Pro uznání nálezu této EarthCache musíte splnit nekolik podmínek:
- 1) Vyfotte sebe, nebo svoji GPS u nejakého balvanu na trebícském masivu a fotografii priložit k logu (nejlépe u balvanu na výchozích souranicích)
2)Napiste mi na e-mail xdarebak@seznam.cz odpovedi na následující otázky:
- - a) Zmerte nadmorskou výšku balvanu na výchozích souradnicích?
- - b) Kde jinde v CR najdeme nalezište polodrahokamu a drahokamu?
Klidne logujte ihned a necekejte na potvrzeni odpovedi. Pokud vsak zjistim, ze me nekdo osidil, jeste o me uslysi.
[EN] From the geological point of view Trebic's platform, sometimes also called Trebic's triangle consists granite, which has a very low content of silica and is therefore very dark. Another essential characteristic is radioactivity of granite, which, inter alia, causing blackening of quartz - Hradec Králové morionu. Subsoil of trebic's massif also causes - especially in its northern part - the release of radon, which was and is an obstacle to the expansion of cities Trebic towards the north.

Trebic's massif is known to the findings of amethyst and smokestones. Borovina again for its colorful opals and minerals in the crystalline limestone, its location has already expired. Interesting minerals to Trebic's massif are only occasionally, particularly in the landworks.

The coordinates can be found EarthCache rock group, so typical for Trebic's massif. The boulders here is a typical one thing, and that if any of the larger brokened, we can find in him a kind of "heart", which is completely different type of granite, stone than the rest.

For the recognition of this award EarthCache must meet several conditions:
1) Take a photo of you or your GPS with a massive stone on the trebic's massive and insert it to you log. (preferably in the starting coordinants)
2) Write me to e-mail answers to xdarebak@seznam.cz the following questions:
- - a) Measure the altitude stone to starting coordinates?
- - b) Where else in the Czech Republic you will find sites and semi-precious stones?
Please, do not log found it before you confirm the correctness of answers. Thank you.

Additional Hints (No hints available.) 

Find...

620 Logged Visits

Found it 616     Write note 3     Publish Listing 1     

View Logbook | View the Image Gallery of 661 images

**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links.

Current Time:
Last Updated:
Rendered From:Unknown
Coordinates are in the WGS84 datum

Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.