Skip to Content

This cache has been archived.

Skupec Reviewer: Archivace listingu kese
Skupec, reviewer pro CZ

More
<

Ztracena vlecka

A cache by Cicin Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 07/26/2009
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size: small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Tato krátká multina vás provede po pozustatcích jedné podorlické železnicní zajímavosti, a to trasou bývalé vlecky doudlebské textilky. Snahou kešky je udržet tuto již ztracenou stavbu v povedomí místního i prespolního kešerstva a tem, kterí ji ješte pamatují, priblížit detaily vlecky.

Informace k odlovu:


KEŠ KONCÍ A NABÍZÍM JI K ADOPCI!
Více se doctete v logách dole.


-UPOZORNENÍ! Již 2 stage této keše se z duvodu neopatrného odlovu ztratily. Nachází se na dost exponovaných místech a proto upozornuji kešery, aby se pri odlovu chovali co nevíce obezretne a zbytecne neriskovali opetovné ukradení stagí. Jejich výroba dá dost práce a obnova me stojí dost casu. Takže keš je opravená naposled a V PRÍPADE DALŠÍHO ZMIZENÍ NEKTERÉ ZE STAGÍ PUJDE KEŠKA DO ARCHIVU! Myslete proto i na ty, co pujdou po vás a dávejte pozor na to, kdo vás zrovna sleduje!

- Keš je multina o ctyrech stagích vcetne finálky, v každé stagi objevíte souradnice té následující plus neco navíc.

- Prístup na pocátecní souradnice vyžaduje pruchod okolo závorárského stanovište, pro zamezení prípadné konfrontace se železnicními zamestnanci NECHODTE KE KEŠI, KDYŽ JSOU ZÁVORY DOLE!

- Všechny kešky jsou uloženy na pomerne frekventovaných místech. Budte proto prosím obezretní a NERISKUJTE ZBYTECNE JEJICH ODHALENÍ A PECLIVE JE ZAMASKUJTE!

- Místo uložení nekterých stagí je zvoleno dost specificky, proto prosím pri vracení keší dbejte na to, ABYSTE JE VRÁTILI PRESNE TAM, KDE BYLY, jinak hrozí jejich uvolnení a ztráta. Dekuji.(Ilustracní foto: autor)Z historie

Vznik této draharské zajímavosti se datuje již do doby stavby samotné trati z Týnište do Lichkova. Tehdy si byl podorlický textilní prumyslník Hernych dobre vedom významu železnice pro rozvoj prumyslu, a tak nechal pro svou továrnu na druhém brehu reky zbudovat kolejové spojení s novou železnicí. V této dobe ješte neexistovalo doudlebské nádraží, ale pocítalo se se stavbou spolecné stanice pro Doudleby a Vamberk, situovanou mezi temito dvema mesty. Tomu také bylo prizpusobeno trasování vleckového telesa. Protože však vamberectí radní nejevili o železnou dráhu zájem, byla pro Doudleby zrízena pouze provizorní zastávka poblíž napojení vlecky. Až v roce 1903, kdy byly zapocaty práce na místní dráze Doudleby nad Orlicí-Vamberk-Rokytnice a vyvstala potreba stavby odbocné stanice, bylo rozhodnuto o vybudování doudlebského nádraží v podobe, v jaké ho známe dnes, tedy semerem na druhou stranu od puvodne plánovaného napojení. Vlecka do Hernychovy továrny však již byla dávno postavena, a tak se z fabriky do stanice muselo zajíždet zdánlive nelogickou úvratí.


Technické informace

Odbocka do Hernychovy textilky (pozdeji Perla) zacínala v km 64.771 výhybkou c.4 z první stanicní koleje. Její maximální sklon byl 10 promile, nejmenší polomer oblouku cinil 100m, uvnitr závodu pak dokonce jen 75m. Snesla nápravový tlak 15 tun a mohly na ní zajíždet jen vozy s maximálním pevným rozvorem 4,5m. Za úvratí pokracovala malým mostkem, prejezdem pres frekventovanou ulici a následoval celkem mohutný most pres Divokou Orlici. Za mostem následoval nejzajímavejší úsek této vlecky, drážní teleso bylo totiž trasováno primo po doudlebské návsi mezi chodníkem a silnicí až do km 0,429, kde byla vrata a výhybka delící trat na dve koleje dlouhé 186 a 261m. Celková délka kolejí cinila 636m.


Hnací vozidla

Na Hernychove vlecce se za její dlouhý život nevystrídalo mnoho drážních vozidel. Zpocátku obstarávala provoz na vlecce volská sprežení. Vzhledem k parametrum vlecky nemohly být vozy príliš težké a na rychlosti prepravy také príliš nezáleželo, a tak se tu tato univerzální tažná síla udržela až do poloviny dvacátého století. S poválecným znárodnováním prumyslu prešel podnik pod státní koncern Perla a do fabriky byla z CKD dodána motorová lokomotiva BN 60, kterou pozdeji vystrídala modernejší T211.1623.


Konec

Devadesátá léta byla pro ceský prumysl težkou zkouškou. Prechod podniku ze státního do soukromého vlastnictví provázela rada problému a pro spoustu z nich byl nástup tržního hospodárství likvidacní. Tak se stalo, že po dlouhých desetiletích výroby osirela i doudlebská textilka spolu se svou vleckou. Areál fabriky nakonec našel využití pro nekolik drobnejších firem, ale pro železnicní dopravu tu už nebylo místo. A tak se v zápisu ze 14. zasedání zastupitelstva obce Doudleby nad orlicí mužeme docíst následující: „11. srpna 2005 po vlastní ose odjel poslední vleckový dopravní prostredek z areálu Perly. Firma Perla a.s. nabídla, že vzniklý prostor po vlecce daruje obci Doudleby nad Orlicí. Prostor byl využit jako odstavná plocha pro dopravní obsluhu a ke zrízení autobusové zastávky. Na úpravu prostoru bylo zapotrebí cca 900 tis. Kc.“ A tak prišly podorlické železnice o jednu ze svých nejzajímavejších a nejstarších vlecek a Doudleby o svuj unikát, železnici na návsi.


Použité zdroje:

www.doudleby.cz
Aleš Filip: 130 let železnice pod Orlickými horami, K-Report Praha 2004
vzpomínky Mgr. Mojmíra Balouse

Additional Hints (Decrypt)

1: angbp fv ibqh (araí ivqrg m bxra máibeáefxé ohqxl)
2: zntarg (h fiáeh)
3: cbfnq fr máql x fvyavpv n šáuav fv zrmv abul (zntarg)
4: ebmcnqnwípí fr cngn

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.