Skip to Content

<

Ratajska/Cache of Rataje

A cache by Kart (kartovo) Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 08/19/2009
Difficulty:
3 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size: small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Related Web Page

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Tato multicache vas provede vesnickou Rataje u Kromerize a seznami s jejimi pamatkami. Obsahuje pet zastaveni a k finalce vas dovede narocnejsi vypocet.

Ratajská / Cache of Rataje


Oznameni [22.7.2012]: Presun finalky kvuli stiznostem na umisteni (a snad take vyzrazeni), nove vzorce na vypocet finalky, zmena stages+waypointu, hintu, atributu a castecne i listingu.

O obci Rataje

Obec se rozkládá jihozápadne od Kromeríže. Obklopují ji Chriby a cást Litencicko - Orlovských lesu. K obci patrí místní cásti Popovice a Sobelice. Na rozloze 1211 ha žije približne 1000 obyvatel. Název Rataje vznikl podle zamestnání obyvatelstva - ve staroceštine Rataj znamená orác.

Západním smerem od obce se rozprostírá malebný les s nejvyšším bodem Troják 396 m.n.m. Obcí Rataje protéká Ratajský potok a Popovicemi a Sobelicemi Popovický potok. K Ratajím náleží také Ratajská tunka a rybník Sekaniňák.
Obec a její okolí byly osídleny již v období 500 - 1000 let pr. n. l. Dokladem toho jsou ruzné archeologické vykopávky. Nejstarší doložená zpráva o Ratajích se dochovala z roku 1349 (jiný zdroj uvádí dokonce rok 1283).

Fara v Ratajích stála již roku 1220, avšak v pozdejší dobe zanikla. Až do roku 1570 patrila zdounské farnosti. Rataje byly stredem nekolika náboženských sekt. V letech 1560 - 1600 drželi v obci kostel i faru Bratri. V letech 1600 - 1618 se museli stáhnout do "sboru" a v letech 1618 - 1620 byl v Ratajích jen bratrský knez. Farnost spravoval zdounský farár. Katolickou faru obnovili až roku 1670 jezuité z Uherského Hradište a od roku 1700 již byla opet celá fara katolická. Nová fara byla postavena v letech 1810 - 1814.

V obci se nachází kostel sv. Petra a Pavla. Je postaven v novogotickém slohu. Byl vybudován v letech 1881 - 1884. Kostel stojí na míste, kde dríve stávala kamenná románská kaple a pozdeji gotický kostel. Kaple pocházela z roku 1030, její základy mely podobu trojúhelníku a na východní strane mela širokou apsidu. Starý gotický kostel stál na základech této kaple, byl však rozšíren o dve pobocné kaple a nové presbyterium. V roce 1840 vyhorel a v roce 1841 byl znovu vystaven. Pro špatný stav kostela bylo pristoupeno v roce 1881 k jeho zbourání a zbudování zcela nového, dnešního kostela. Ten byl dokoncen roku 1884 a témer po patnácti letech od dokoncení chrámu byl vysvecen. V roce 1931 byly provedeny opravy strechy a upevnení krížu na vežích. V roce 1998 došlo k výmene podlahy v celém kostele.

K dalším pametihodnostem v obci patrí hrbitovní kaple, v níž se nachází obraz Matky Boží s detátkem. Dále je to Sádkový kríž (1872), Bílkuv kríž (1887), Polednáku kríž, kríž z litého železa (1887), kamenný kríž ratajské obce a socha Blahoslavené Panny Marie. V Ratajích jsou dohromady ctyri zname krize (3 jsou ve stages a posledni je pred kostelem).

První písemná zpráva o škole pochází z poloviny 12. století, která se zminuje, že ucitel dostával rocní služné. V roce 1550 byla v Ratajích zrízena slavná bratrská škola. Do roku 1778 na konci dediny za kostelem stávala stará škola. V roce 1880 byla postavena nová budova školy. V roce 1979 byla základní škola v Ratajích zrušena a žáci dojíždeli do Kromeríže. Školním rokem 1991 -1992 byla základní škola obnovena. Ve škole se vyučují děti do 5. třídy, součástí je i mateřská škola. Za budovou školy se nachází také víceúčelové sportovní hřiště s umělým povrchem.

Velkou mírou na kulturní život v obci se podílí TJ Sokol. V obci pusobí približne sto let a za dobu své pusobnosti prispel k sportovnímu i spolecenskému a kulturnímu rozvoji obyvatel na mnoha svých porádaných akcích.

Z Rataj pochází i nekolik významných osobností - hudební skladatel a archivář Národního muzea v Praze Emil Axman (žil v letech 1887-1949), kněz Ondrej Brázdil, poslanec ríšského snemu Viktorin Brázdil, generál justicní služby František Machálek, príslušník cs. letectva v Anglii František Machálek ml., stredoškolský profesor a akademický malír Oldrich Zezula a profesor Vysoké školy technické v Brne Josef Grna. [zdroj - inspirováno stránkami obce - www.rataje.cz]


Autorem fotky je: Ivo Konopac, kteremu nalezi podekovani!

Multicache

Uvodni souradnice - Zde zanechte svého benzínového či naftového oře. Na uvodnich souradnicich cache nehledejte!

STAGE 01Kamenný kříž a domy u točny / N 49° 16.165' E 17° 20.306': Ze zadní strany kříže přečtěte letopočet jako 18A. Dále na přístavbě rohového domu s č.p.1 spočítejte komíny s dírou jako B.
Od tohoto domu pokracujte smerem dolu a zjistete, kterym cislem popisnym C konci jista posloupnost cisel popisnych zacinajici prave od 1.

STAGE 02Socha Panny Marie a parčík mezi lípami svobody / N 49° 16.223' E 17° 20.192'. K této sose vede D schodu (liche cislo). Pote zjistete pocet lavicek v parku jako E.

STAGE 03Škola a kostel sv. Petra a Pavla / N 49° 16.336' E 017° 20.081'
V budově školy se narodil Emil Axman. Zjistete jeho rok narozeni ve formatu 18F.
Na kostele (neprehlednutelne dominanty Rataj) nejprve spocitejte okna na jedne z mensich bocnich vezicek jako G. Nachazi se na kostele hodiny (indicie H)? ano: H = 2, ne: H = 4. Na strese presbyteria kostela poznejte zvire - indicie I: pes: I = 10, kohout: I = 20, drak: I = 30. A pred kostelem roste jisty strom, to je indicie J: briza: J = 20, lipa: J = 30, smrk: J = 40. Tento strom najdete i za kostelem u kaplicky.

STAGE 04Kamenný kříž / N 49° 16.422' E 17° 20.066'
Značky u paty kříže jsou ve tvaru připomínající - indicie K: písmeno O: K = 5, písmeno U: K = 10, písmeno X: K = 15. Techto znacek je dohromady L na každé straně. Z přední strany přibližně v půli kříže lze vidět dva předměty, jsou to: pohár a dýka: M = 9, pohár a kniha: M = 7, kniha a dýka : M = 5.

STAGE 05Rybník Sekaňiňák / N49° 16,196 E017° 19,926
Dlouho jsem přemýšlel, jestli rybníku věnovat sólo keš - nakonec se však ukázalo vhodnější přidat další stage. Souřadnice smeřují na vrbu, která je vzdálena asi metr od rybníka. Na tomto stromě uvidíte v horní části oranžové pruhy. Jejich počet je N.
Docasne zverejnuji hodnotu N=2, nez upravim stage.

FINAL STAGE: N49° U.V' E17° W.X'
U = ((M*N)/(C+D))^B
V = A+F+(L*E*H)-J-E
W = (G*I)/(B+N+E)-C+(D*E)
X = (J*K)+D^(H+E)+J-I+F*ODMOCNINA(M+N)


Kontrolni soucet vsech potrebnych indicii je 269.
Signal u finalky neni idealni, presto je prumerovan z velkeho poctu bodu. Kdyztak nevahejte pouzit hint. Dlouhe nohavice se muzou hodit.

Původní obsah cache při založení

Tuzka, CWG (‘Fr.Ga.L.‘), magneticky telefonni zapisnik, kinder-hracka, zarizeni reagujici na zapiskani, zapisnik prasatko, mudlokarta, logbook.

Additional Hints (Decrypt)

mivengrx; mcenin

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa) 

Find...

183 Logged Visits

Found it 154     Didn't find it 8     Write note 12     Temporarily Disable Listing 2     Enable Listing 2     Publish Listing 1     Owner Maintenance 3     Update Coordinates 1     

View Logbook | View the Image Gallery of 14 images

**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links.

Current Time:
Last Updated:
Rendered From:Unknown
Coordinates are in the WGS84 datum

Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.