Skip to content

This cache has been archived.

Pajast: 18:00 Keš opravdu na místě není. Je mi to moc líto, končíme. [:(]
Děkuji všem za pozitivní ohlasy. Někdy na shledanou u nějaké jiné keše. [:)]

More
<

Hovoríte po slovensky? Do you speak Slovak?

A cache by Pajast Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 08/18/2009
Difficulty:
3 out of 5
Terrain:
3.5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Related Web Page

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

CS: Tato keška Vám připomene doby společného československého státu a zároveň si Vás dovoluje pozvat na procházku Břežanským údolím.

EN: Test you knowledge of Slovak and welcome to the Břežany Valley!


Pozor! Na uvedených souřadnicích kešku nehledejte! Nachází se někde poblíž.

V dobách, kdy jsme žili v jednom státě se Slováky, jsme slýchali slovenštinu v rádiu i v televizi každý den. Dnes už je pro nás tento jazyk větší vzácností. Ačkoliv je slovenština velmi podobná češtině, existuje v ní celá řada záludných slov. Vyzkoušejte si na tomto malém kvízu, jak na tom se svou znalostí jste. A nenechte se prosím zmást podobně znějícími slovy. A taky pozor na polštinu! Nech sa páči!

Váš úkol

Tato keš je kombinací mystery a multi. Nejprve zjistěte souřadnice dvou kovových štítků – Stage 1 a Stage 2. Na těchto štítcích najdete cílové souřadnice, na nichž se nachází vlastní „poklad“.

Your task

This cache is a combination of mystery and multi. First, find out the coordinates of two metal tags – Stage 1 and Stage 2. On the tags, you can find the final coordinates of the "treasure".

Stage 1

1 = brusle/skate, 2 = velbloud/camel, 3 = pečeně/roasted meat, 4 = hejno/flock, 5 = míč/ball, 6 = polštář/pillow, 7 = játra/liver, 8 = želva/turtle, 9 = čáp/stork, 0 = borůvka/blueberry

Kontrola / Check-up:
Ciferný součet je 75. / The sum of the digits is 75.

Stage 2

1 - lokomotiva/steam-engine, 2 - větev/branch, 3 - oblak/cloud, 4 - kočka/cat, 5 - krb/fireplace, 6 - hřbitov/cemetery, 7 - měsíček/marigold, 8 - krocan/turkey, 9 - pampeliška/dandelion, 0 - okno/window

Kontrola / Check-up:
Ciferný součet je 82. / The sum of the digits is 82.

Fotonápověda / Photohint: 1 2

Pozor! Štítek na S2 momentálně není. Než umístím nový, spočítejte si východní délku finálovky takto:
EFin = ES2 + 0,085'

Attention! The tag at S2 is currently lost. Before I place new one, count the final longitude:
EFin = ES2 + 0,085'

Není-li jasné, co znamená ES2, pak počítejte východní délku finálky:
E 014° 2(mačka).(cintorín)(moriak+rušeň)(kozub+oblok+konár) + 0,085'

Pokud se Vám nezobrazují obrázky, textové zadání je v popisu waypointu. / If you cannot see images, you can find the task in the description of the waypoints.

Dobrovolný úkol pro Vás:

Cítíte-li se „pevní v kramflecích“, zapište svoji návštěvu slovensky.

A voluntary task for you:

Write your log in Slovak.

Tato keš nahrazuje stejnojmennou kešku GC1QZ4B, která byla 16. 9. 2009 archivována a odstraněna. Využívám toho, že se v okolí uvolnilo atraktivnější místo (po vymudlené a již neobnovené tradiční kešce nedaleko), které většina kačerů asi více ocení. Nakonec je teda jinde, než jsem ji původně položil, protože někdo měl současně se mnou stejný nápad. Ale troufám si značně neskromně tvrdit, že jsem díky tomu místo krásné vyhlídky našel vyhlídku přímo luxusní! A rovnou taky dlouho hledanou lokalitu pro motýlí kešku. Pokud zkombinujete hledání těchto dvou keší dohromady, můžete si udělat hezkou procházku kolem hradiště. Celé se to nechá projít po cestách, z velké části značených. Doporučuji začít 1. stagí této keše, ať zbytečně nelítáte tam a zpět. Pak už bude všechno pěkně navazovat. No, však uvidíte...

Pokud hrajete Whereigo a chcete zkusit Celtic Adventure od Svena Wiersena, je možné zkombinovat hru s hledáním této a dalších keší na Šancích. Vhodným výchozím místem je potom autobusová zastávka Točná, kde má uvedená hra svůj začátek. Lze to zvládnout všechno naráz, doporučuji však mít při sobě dva zapnuté GPS přístroje, abyste nemuseli neustále přerušovat hru.

Chraňte přírodu!

Úkryt se nachází v chráněném území na okraji Hlavního města Prahy, městské částí Točná. Keš je umístěna v blízkosti naučné stezky. V zájmu ochrany přírody prosím choďte jen po vyznačených cestách a nelezte po skalách. Nechoďte sem z údolí, ale shora po cestě od Točné! Po nálezu vraťte krabičku na původní místo.
Odměnou za úspěšný „lov“ Vám bude úžasný výhled na Zbraslav a do Břežanského údolí.


 

Přístup

K úkrytu se snadno dostanete nejlépe z Točné po naučné Keltské stezce, která vede bývalým keltským hradištem na vrchu Šance. Bude to trochu náročnější procházka, neboť je zde poněkud prudší kopec. Naučná stezka prochází přírodní rezervací Šance, kde „není dovoleno sbírat jakékoliv přírodniny, provádět jakékoliv zásahy do terénu, rozdělávat oheň ani tábořit. Do celého území není ani dovoleno vjíždět vozidly, ani zde jezdit na koních a na kolech, protože by to mohlo poškodit chráněné fenomény.“ Takže nezbývá než přijít a odejít pěkně po svých. O tom, že se tam nesmí ani na kole, jsem se dočetl na internetových stránkách. V terénu se to v podstatě nedovíte. Asi je tato informace tajná. Ale ono to ani není moc vhodné místo pro ježdění na kole.
Můžete sem přijít i s dětmi, jenom dohlédněte na to, aby nešly až na okraj srázu a nespadly někde ze skály. Pokud přijedete autem nebo na motorce, budete muset zaparkovat na Točné nebo někde u silnice do Komořan (vřele doporučuji projet si ji někdy na kole, nejlépe shora dolů, fakt to stojí za to) a pak přijít kus pěšky. V žádném případě nezajíždějte do lesa! Věřím však, že se Vám procházka úchvatnou přírodní rezervací bude líbit.


Změny:
5. 9. 2009: Abych odradil dobrodruhy od chození „kamzičí stezkou“, měním zadání a přidávám dvě povinné zastávky podél přístupové cesty (mikrokeše). Nyní se tedy neluští umístění finále, ale dvou mikrokeší, v nichž se nacházejí cílové souřadnice. Pokud však jste vyluštili finálové souřadnice hned po publikaci, můžete se vydat rovnou na místo, krabičkou jsem nehýbal.
27. 4. 2010 Po upozornění reviewera na možnou kolizi posunuta Stage 2. Pokud jste luštili do šuplíku, jen si přepočítejte souřadnice. Obrázky jsou pořád stejné, přeházel jsem jen slovíčka.
31. 5. 2014 V posledním roce se krabička opakovaně ztratila. Dnes jsem tedy trochu posunul finále a Stage 2 (přepočítejte si). O půl bodu zvedám obtížnost terénu.

Additional Hints (Decrypt)

[stage 1, N:] yrfxyl fgvgrx an oevmr (9 xebxh bq zeniravfgr) / n fuval oht ba n ovepu
[final:] cynmviý qbhorx / perrcvat yvggyr bnx

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.