Skip to Content

<

Zemske vrstvy / Earth Layers

A cache by marqart Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 08/18/2009
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size: other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Dne 11.9.11 byla tato earthka zarazena do vznikající serie - ctete níze...[Czech - version]

"GEOLOGICKÝ VÝCHOZ SVATONOVICE"

 

Výchozí souradnice vás privedou k velmi pozoruhodné níže popsané lokalite, kterou rozhodopádne stojí zato navštívit...

 

POPIS OBLASTI:
V LEVÉ JIŽNÍ CÁSTI ODKRYVU VYSTUPUJÍ USAZENINY KRÍDOVÉHO MORE , STARÉ ASI 89-97 MIL. LET. - PRACHOVCE A SLÍNOVCE, ZCÁSTI PROKREMENELÉ BELOHORSKÉ VRSTVY, A PÍSKOVCE S POLOHOU SLEPENCE NA BÁZI PERUCKO - KORYCANSKÉ VRSTVY.
V PRAVÉ CÁSTI ODKRYVU JSOU V PODLOŽÍ SLADKOVODNÍ CERVENOHNEDÉ SLEPENCE TRUTNOVSKÉHO SOUVRSTVÍ STÁRÉ ASI 260 MIL.LET.

GEOLOGICKÝ ODKRYV LEŽÍ V PORUCHOVÉ ZÓNE MOHUTNÉHO HRONOVSKO - PORÍCSKÉHO ZLOMU. V DUSLEDKU VYKLENOVÁNÍ A TEKTONICKÝCH PRESUNU BYLY PUVODNE PLOŠNE ULOŽENÉ VRSTVY VZTYCENY AŽ NA 70 - 80°. KRÍDOVÉ SLEPENCE A PRACHOVCE V LEVÉ CÁSTI ODKRYVU MAJÍ JIŽ MENŠÍ ÚKLONY A RYCHLE SE POKLÁDAJÍ POD ÚHLEM ASI 50° K JZ.


Z námestí v Malých Svatonovicích zacíná západním smerem žlutá turistická znacka, která mimo jiné vede i po hornických památkách Jestrebích hor. Po hornických památkách se vydáme treba nekdy jindy, ty nás dnes tolik zajímat nebudou... Po ceste, jíž se vydáme, se ve druhé polovine 19. století priváželo uhlí z markoušovických dolu do Malých Svatonovic…


Tímto smerem, tesne za hranicemi obce se pred námi otevre zajímavý pohled na pozoruhodnou "skalní" stenu která tvorí styk prvohorních a druhohorních hornin. K tomuto "nálezu" došlo pomerne zvláštní kombinací náhod, a to pri budování podzemního protiatomového krytu , který zde mel být vybudován behem 80. let dvacátého století... Zatímco mnoha místním obyvatelum podlomil prubeh této stavby zdraví, zájemci o geologii se radovali cím dál tím víc… Jak jiste uvidíte, z geologického hlediska by býval byl tento "bunkr" zcela nesmyslne umístený. Cerstve odkryté základy bunkru totiž obnažily skalní podloží svahující se odlesnené cásti kopce a stavenište zacalo navštevovat stále více zájemcu jak o velmi neobvyklý pohled na spojení prvohor a druhohor, tak i o dobové zkameneliny dávných živocichu.


Abyste si udelali predstavu o tektonické zóne hronovsko-porícského zlomu, mužete navštívit toto místo, které za prispení místních firem získalo dnešní podobu. Toto místo mužeme také navštívit díky dalšímu bodu zlomu, který nastal ve chvíli, kdy se minulý režim vzdal moci a zlomil nad sebou hul, jinak bychom tu zrejme nacvicovali atomový poplach... ;-) Od roku 2000 je lokalita zaregistrována jako významný krajinný prvek a stala se též soucásti Svatonovického okruhu naucných stezek... Geologický výchoz Svatonovice (jak zní oficiální název) tvorí vrstvy bazální krídy a permu. Podrobnejsí informace se dozvíte na tabuli umístené poblíz zmínené lokality a na tomto linku, ze kterého byly cerpány potrebné informace... Zajemci o hlubsi studium mohou pouzit mnohem sofistikovanejsi web...

 

 

Co musíte udelat pro uznani logu:
Protože byla cedule dočasně odstraněna spokojíme se po tuto dobu s následujícími odpověďmi:
1/ můžete se zde dobrovolně vyfotit se skalní stěnou a foto přiložit k logu...
2/ přes profil nám napište, kdy se zde stavěl atomový ukryt? (udaj naleznete kousek odtud na malé cedulce ve formatu 19xx -19xx)
3/ popište SVÝMI SLOVY co je to Perm - jakou barvu a název má hornina, která jej zde zastupuje a v jaké části skalního výchozu se nachází?

BONUSOVÉ ČTYŘMÍSTNÉ ČÍSLO VÁM ZAŠLEME NA VYŽÁDÁNÍ jinak na naši odpověd nečekejte a klidně logujte, ozveme se pokud bude něco v nepořádku.
V souladu s pravidly budou smazany logy, ktere nesplni výše uvedene podminky.

Místo je relativně bezpecné, ale na malé deti si dávejte pozor. Zejména si dávejte pozor na elektrický ohradník, který se vyskytuje v blízkosti !

Nejlépe zaparkujete zde: N 50°32.162'; E 16°2.561 at vase geovozidlo zbytecne neprekází ani netrpí...

Prejeme vám pekný geovýlet do geologie
[English - version]

"GEOLOGICAL OUTCROP SVATONOVICE"

 

The starting coordinates will lead you to an info table with the data about the remarkable location mentioned below. It is definitely worth visiting.…


SITE DESCRIPTION:
CRETACEOUS SEDIMENTS ( 89-97 M.Y.OLD - CALCAREOUS AND SILICEOUS SILTSTONES, SANDSTONES AND CONGLOMERATES AT THE BASE - PERUC-KORYCANY AND BILA HORA FORMATION) OCCUR IN THE LEFT PART OF THE OUTCROP AND PERMIAN ( ABOUT 260M.Y.OLD CONGLOMERATES AT TRUTNOV FORMATION)IN ITS RIGHT SIDE.WHILE THE CREACEOUS SEDIMENTS ARE OF MARINE ORIGIN,THE PERMIAN CONGLOMERATES ARE SEDIMENTS OF REDEPOSITED ALLUVIAL FANS ORIGINATED WITHIN SEMIARID CLIMATE.
THE OUTCROP IS SITUATED IN THE TECTONIC ZONE OF PROMINENT HRONOV-PORICI FAULT, WHICH CAUSED VERY STEEP DIP OF STRATA.WHILE IT IS 70-80° IN THE RIGHT SIDE OF OUTCROP, IT DECREASED TO APPROX. 50° IN THE LEFT PART.


The yellow tourist sign leads you from Malé Svatonovice square to some mining traces as well.And some coal used to be delivered in this direction from Markoušovice pits to Malé Svatonovice. What we are interested in today is the fact that here - very close to the communal line – we can see a remarkable r o c k y wall , where the connection of paleozoic and mesozoic areas was formed.


A very special coincidence helped to find it : an against- nuclear canopy should have been built during the eightieths of the 20th century here in spite of the fact that the geologists didn´t find it logical.People used to come and view the bunker foundations and fossils then.


If not for the political break later on, we might have been training the anti – atom alarming and warning till now there. If not for the help of local private firms,we wouldn´t have been able to see the layers of Cetraceous and Permian periods.See more this link the source of our information. Or the more sophisticated web.


In 2000 this location was registered as a significant scenic element and became the part of the local circles of instructive foothpaths.A lot of tourists come to see it.

You must fulfil the following tasks:

1/ Take a photo of yourselves ( you and the rock wall must be seen ) don´t take a snap of the table please, attach the photo to your log.
2/ Write me e-mail (visit my profile) what is written on the metal tag. (left side of the table)
3/ E-mail me when the atomic bunker (atomový úkryt) was built / see a little table(in formation 19xx-19xx) not far from here.
4) What is the number of the "Permian" layer? (write it in your e-mail,too)
5) Explain simply in your own words what "Permian" is. ...(write it in your e-mail)


According to the rules the logs with not properly fulfilled tasks will be deleted.
You better save your answers. Maybe you'll use them in the future...


The place itself is absolutely safe,but take care of children and mind the electric fencer, too. You don´t want to become a trilobite sometime in future, do you?


The best parking is here: N 50°32.162'; E 16°2.561 so that your Geovehicle is OK.


TOPlist

Additional Hints (Decrypt)

[CZ] prqhyxn ceb bgnmxh p.3 wr fbhpnfg anhpar fgrmxl /[EN] fznyy gnoyr (dhrfgvba #3) vf n cneg bs gbhevfg rqhpngvbany cngu

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa) 

Find...

459 Logged Visits

Found it 447     Write note 11     Publish Listing 1     

View Logbook | View the Image Gallery of 414 images

**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links.

Current Time:
Last Updated:
Rendered From:Unknown
Coordinates are in the WGS84 datum

Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.