Skip to Content

<

SK-HU border: Border checkpoint Buzica-Kány/Büttös

A cache by ribeviri Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 08/20/2009
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size: micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


 

 

(Všeobecné informácie o slovensko - madarskej hranici hladaj na mojej prvej "hranicnej" leške : SK-HU border: Border checkpoint Skároš - Hollóháza) .

 

Kedysi v minulosti, ked sa tu ešte prehánali po dedinách záhadní páni v klobúkoch a v dlhých kožených kabátoch, tu ešte fungoval hranicný priechod medzi obcami Buzica a Kány. Potom súdruhovia komunisti zacali vymýšlat množstvo nápadov, ktoré boli také absurdné, až sa zdalo, že sú neuskutocnitelné a nevykonatelné. Avšak súdruhovia boli vynachádzaví a hlavne rýchli. Že pritom nik z nich nepoužíval mozog je marginálne .... A tak sa možno niekde na pražskom, alebo bratislavskom hrade zrodila myšlienka, že všetky lokálne hranicné priechody budú zrušené. Punktum ....

Takže ludia z dedín odvtedy museli do susednej dediny, tot za kopcom, namiesto troch kilometrov, cestovat niekedy až 60-80 kilometrov cez megalomanské a prísne kontrolované hranice so spriatelenými socialistickými krajinami (vid napr. priechod Milhost - Tornyosnémeti). Tam si na vás casto zgustli morbídni colníci, ktorí, ako sliediacie psi hladali nieco, co by vám mohli zhabat a .... sebe priložit do kešenky .....

Pod teraz so mnou do Buzice, kde bol donedávna hranicný priechod pre tzv. Malý pohranicný styk. Už v centre obce ta tabule presne budú navigovat, kde sa priechod nachádza. Pred nedávnom tu bola za pomoci európskych fondov zrekonštruovaná prístupová cesta a tak príchod na kopec bude pre teba lahôdka .... Tam sa nachádza provizórne parkovisko, kde si môžeš svojho tátoša odparkovat.

Nedaleko hranicnej tabule sa nachádza budova, na ktorej je umiestnená keška. (Do budovy nie je nutné vstupovat). Pocas prvej Ceskoslovenskej republiky slúžila financnej stráži. Po druhej svetovej vojne tu sídlili colníci, nakolko až do roku 1953 tu bol regulérny hranicný priechod. V roku 1995 bola budova zrekonštruovaná. Dna 19.9.2006 bol tento priechod slávnostne otvorený a slúžili v nej štyria colníci. A v roku 2007 s velkou pompou bol tento priechod zrušený, nakolko Slovensko aj Madarsko vstúpili do tzv. Schengenského priestoru .....

Z parkoviska, resp. od odpocívadla 100 m na sever od budovy sú v prípade dobrého pocasia pekné výhlady do Košickej kotliny v pozadí s Volovskými vrchmi.

Pokial budeš vracat kešku na miesto, tak sa presvedc, že sa neuvolní ....

 

ENGLISH (short version)

the cache is on the house (not in the interior), near former border checkpoint between Slovakia and Hungary. This house was residence of Customs Guard.

 

Additional Hints (No hints available.)Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.