Skip to Content

<

Pamatne lipy Merunice

A cache by Bubak_CZ feat. Bitchy_CZ Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 09/06/2009
Difficulty:
1 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size: small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Tato kes vas zavede do obce Merunice.U vstupu do kostela sv. Stanislava poblíž cp. 72 a kamenného sloupu a pred presbitárem u cp. 69, stojí dve památné lípy. Lípa malolistá a Lípa velkolistá obvod kmenu 285 cm, 380 cm


Historie obce Merunice
  První písemné zmínky o Merunicích pocházejí z 12. století, kdy obec patrila k teplickému klášteru zasvecenému Janu Krtiteli,jehož zakladatelkou byla královna Judita, manželka krále Vladislava I. Nejstarší osídlení je známo již o mnoho dríve. Již v 8.století zde žil lid knovízké kultury. První doklad prokazující existenci obce pochází z roku 1295 a zminuje se o vladykovi Janu, který vlastnil zdejší tvrz, nejstarší budovu v obci,  která je dodnes soucástí statku, a vlastnil patrne i ves. Podle Premysla Peera v knize „Dejiny Teplicka do roku 1848“ byly Merunice zemanskou vesnicí. V letech 1310-1325 se uvádí na tvrzi merunické zeman Mikula,který drží cást vsi. Název obce se vyvíjel z názvu Mironice, což by mohlo znacit lid Mironuv.
  Merunice v té dobe byly pravdepodobne drženy nekolika zemany.Ve 14.století byla ves v držení trí zemanu a byla rozdelena dle toho.V tomto století patrila cást vsi ke hradu Skalce. Druhou cást vlastnili približne od roku 1300 spolecne Lipold a Frycek z Moravevsi, po roce 1363 ji spravoval již jen Frycek..Tretí cást vlastnil Bavor z Merunic,jenž mel v erbu podkovu. Pocátkem 14. století koupili od pánu z Moravevsi díl obce Vchynští. Kolem letopoctu 1380 vlastnili ves bratri Rykér,Petr a Eberhard ze Skalky a Martin Vchynský, který byl v roce 1386 patronem kostela svatého Stanislava, jenž je dnes význacnou kulturní památkou. Od roku 1415 do konce 15.století byli majiteli  vsi, která patrila dríve ke hradu Skalka, rytíri ze Sulevic.Nejprve snad Erhart, pak syn Vanek a Erhart. K letopoctu 1444 se v písemnostech vyskytuje jméno Jana z Merunic , kdy patrne prodával ves Újezd i s tvrzí. Není nijak doloženo, zda Jan z Merunic sídlil na tvrzi.
   Približne v polovine 15.století se objevuje jméno Katharina von Kistri, jež mela darovat poddaným les. Pocátkem 16.století koupil Depolt z Lobkowic cást obce, jež  drželi Vchynští , který již dríve koupil cást obce patrne kolem roku 1538, jak uvádejí Desky Zemské. Do poloviny 16.století patril statek pánu z Merunic Lounum . Po neúspešném povstání mest proti Ferdinandu I. v roce1547 propadnul majetek lounských královské korune. Postupem doby koupili majetek Lobkowicové . Od 16.století spadají Merunice pod bílinskou vetev rodu Lobkowicu. Od tohoto data toho o vsi není moc známo.Lobkowicové spravovali majetek nepretržite až do období první republiky.
   Približne od r.1600 zacala v Merunicích pracovat matricní správa. Z konce 17.století je známo jméno rychtáre Stanislava Redela a jeho rádcu, jimiž byli Georg Sieber , Georg Pflugbeil a Jakob Kose. K roku 1787 mela obec 77 domovních císel. Pestovalo se ovoce, byla zde cinnost rolnictva a težily se ceské granáty na vrchu, jenž se dodnes nazývá Granátka. Tento nepatrný vrch, jenž leží asi 300 m jižne od obce, byl ke konci tretihor sopkou. Opalisové hadce zvané granáty pro svou príznacnou barvu se zde nachází dodnes. V roce 1833 patrilo merunické panství pod libceveské a drželi jej, jak bylo receno, Lobkowicové, presneji v té dobe Ferdinand Lobkowický.  Merunice mely v té dobe 438 obyvatel a nemecky se zvali Meronitz. Kolem r.1870 mely již školu, poplužní dvur, kostel Sv.Stanislava byl farním, mely ovcín, mlýn i myslivnu.
  Ottuv slovník naucný se zminuje o Merunicích též v tomto duchu. V té dobe se zde težilo mladé hnedé uhlí, kterým se topilo i v parních prackách na statku, ale bylo i jedním z hlavních príjmu pro obyvatelstvo v dobe, kdy bylo málo práce.Dolovalo se rucne a dodnes jsou zde patrné stopy po této cinnosti, hlavne propady.Traduje se, že se jednoho dne propadla zeme pod orajícím sedlákem a ten zmizel i s potahem a pluhem.Slabá vrstva bílých nadložních písku umožnovala celkem snadné dolování. V dobe težby granátu a dolování dosáhl pocet obyvatelstva bezmála1000. Postupný úbytek obyvatelstva nastal po ukoncení težby granátu a hlavní vliv mel na stav obyvatel i rozvoj težby hnedého uhlí a prumyslu v pánevní oblasti. Vesnice získala zpet zemedelský charakter a ten si drží dodnes. Obec Merunice, stejne jako ostatní obce v okolí, byla po roce 1938 pripojena k nemecké ríši,jako soucást sudetské župy. Hranice s protektorátem byly nedaleko obce smerem na jihovýchod a smerem na jihozápad k mestu Louny. Nejvetší úbytek obyvatel nastal pri odsunu nemeckých obyvatel po druhé svetové válce, která se obce jinak vubec nedotkla.  Z tak rapidního úbytku obyvatel se obec velmi težko vzpamatovává dodnes,  kdy pocet obyvatel stagnuje na približne na 250, s pripojenou obcí Žichov potom cítá na 300 hlav.
   Socializace venkova a zejména kolektivizace zemedelství poznamenala významne zdejší prostredí. Nedá se ríci, že zcela negativne, jelikož za cinnosti státního statku nastal rozvoj zemedelské výroby a v  zemedelství mela obživu vetšina obyvatel, hlavne v živocišné výrobe. Po roce 1989 dochází k likvidaci státního statku a k úplnému útlumu živocišné výroby. Puda se vrací restituentum, prevažuje hlavne rostlinná výroba. Nastává strmý nárust nezamestnanosti, který ješte umocnuje restrukturalizace prumyslu a útlum težby uhlí v pánevní oblasti. Procento nezamestnanosti dosahuje bezmála hrozivých 30% .
 Použité prameny :
Archivní materiály Oblastního muzea v Teplicích
Oficialní web obce Merunice


Keš je plastová krabicka 13 x 13 x 7 cm
Je uložena na lehce prístupném miste mezi obema stromy.
Není potreba nikde hrabat ani nic rozebírat.
!! Respektujte, že pro významné stromy platí zvýšená ochrana.!!
 ! Približovadlo proto nechte na blízké odstavné ploše !

Startovací vybavení keše:  TB London Taxi, 2x odznak, turistická známka na hul 2x, prívesek znameni Lev, poukázka do solaria,
logbook, tužka , orezávátkoAdditional Hints (Decrypt)

šebhobiáx argeron

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa) 

Find...

636 Logged Visits

Found it 619     Didn't find it 3     Write note 4     Temporarily Disable Listing 1     Enable Listing 1     Publish Listing 1     Needs Maintenance 4     Owner Maintenance 3     

View Logbook | View the Image Gallery of 62 images

**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links.

Current Time:
Last Updated:
Rendered From:Unknown
Coordinates are in the WGS84 datum

Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.