Skip to Content

<

Velká Kotlina/The Grand Fold

A cache by Cybermouse Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 09/12/2009
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
3.5 out of 5

Size: Size: not chosen (not chosen)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:CZE:
Velká kotlina je údolí ledovcového puvodu v centrální cásti Hrubého Jeseníku vyznacující se velkou pestrostí fauny a zejména flóry.
Prevládající horninou je ve Velké kotline grafitický fylit. V dobách ledových se v údolí vytvárel horský ledovec, který svým erozivním pusobením dal kotline typický tvar karu. Materiál obrusovaný z podlozí se hromadil na cele ledovce v dolní cásti údolí, címz; vznikly dve sutové hráze - ledovcové morény.
Poloha Velké kotliny na závetrné strane mohutného hrebene Vysoké hole zpusobuje, ze se v její horní cásti v zime hromadí mohutné masy snehu a ledu, které pak jako laviny padají do údolí a prispívají k jeho dalsímu modelování. Snehová pole zde zustávají nejdéle na Morave, v závislosti na podmínkách nekdy i do prvních cervencových dní.
Tretím významným cinitelem, který ovlivnuje soucasný ráz údolí je voda. Pramení zde rícka Moravice, prítok Odry, kterou zde napájí 45 pramenu.
Díky unikátní kombinaci geomorfologických a klimatických podmínek je Velká kotlina povazována za botanicky nejbohatsí lokalitu v Ceské republice a jednu z nejbohatsích ve strední Evrope – na relativne malé plose zde roste asi 480 druhu a poddruhu cévnatých rostlin, z nichz; mnoho je endemických. Vedle bezných horských a subalpinských se zde vyskytují i rostliny arkto-alpínské, níziné i teplomilné.
Ve Velké kotline je vybudována naucná stezka, která má celkem sedm zastávek. Jako východisko k ture lze vyuzít Karlov nebo horské stredisko Ovcárna.
Úkoly pro uznání cache:
Prectete si, prosím, pozorne. 90% lidí zatím odpovídalo na úplne jiné otázky :-)
1.) K logu prilozte fotku sebe na pozadí karu Velké kotliny (souradnice cache).
2.) Pres nás profil nám zaslete odpovedi na následující otázky:
- Kdy probehla POSLEDNÍ doba ledová a jakým názvem je oznacována? (není to glaciál - to je souhrnné oznacení pro vsechny ledové doby)
- Moréna je jedním z produktu ledovcové AKUMULACE. Jaké dalsí takové produkty známe?

Nacházíte se v prírodní rezervaci, proto neopouštejte znacenou stezku!
V zime je Velká kotlina neprístupná!Schéma horského ledovce / mountain glacier scheme
Zdroj / Source: Wikipedia

ENG:
Velká kotlina is the most important natural preserve in Jeseníky mountains on the slopes of mountain Vysoká hole. It is a glacial origin valley.
Grafytic fylit is the main mineral there. A mountain glacier appeared in the valley during glacial eras. Glacial erosion caused by this glacier gave to valley it´s typical „U“ shape of glacial cirque. Subsoil material was accumulated in the lower part of the valley and created two terminal moraines there.
Velká kotlina is positioned on the lee slope of Vysoká hole. That´s why big amount of snow is accumulated in it´s upper part and caused many avalanches. Those avalanches contribute to specific conditions in the valley. Some snow fields can be found there for the longiest time in Moravia – sometimes till July.
Third important factor which is important for character of Velká kotlina is water. Many small waterfalls stream down on rock brows. The river Moravice springs there. Moravice is 100 km long affluent of the river Odra/Oder.
Because of unique combination of geomorfological and climatic conditions Velká kotlina is considered as the richest botanical locality in Czech Republic and one of the richest locality in Central Europe. There plant about 480 types and subtypes of plants. You can find relicts of glacial era, alpine plants even thermophile plants in diferent parts of the valley.
There is established an instructive route with three view-places and seven informative tables.
Tasks:
1.) Take a photo of you with glacial cirque in background on earthcache coordinates and put it into your log.
2.) Answer for the next three questions (via our profile):
- When the last glacial era occured and what is its name?
- Morains are a kind of glacial deposits. Which other kinds of glacial deposits can appear?

Velká kotlina is a natural preserve. It means you can go there only on marked tourist ways!
Velká kotlina is not accessible in the winter.

Additional Hints (No hints available.) 

Find...

334 Logged Visits

Found it 330     Write note 3     Publish Listing 1     

View Logbook | View the Image Gallery of 401 images

**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links.

Current Time:
Last Updated:
Rendered From:Unknown
Coordinates are in the WGS84 datum

Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.