Skip to content

<

Pocta Janu Kollerovi

A cache by spuzva adopted LadyMorgan Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 09/11/2009
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size: regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Tato jednoduchá mystery kešu vás privede na místo, kde se narodil a žil jeden z nejlepších fotbalistu CR, jemuž bychom rádi tuto kešu venovali.O kešce jsme uvažovali déle, lec hlavním impulsem byl clánek z Hospodárských novin ze dne 9. zárí 2009, jež tvorí listing.

Pocta Janu Kollerovi

Pohádky zejména ty ceské, mívají dobré konce: zlo prohrává a statecný chasník si do rodné chalupy odvádí krásnou princeznu . Líbezná pohádka o Janu Kollerovi pravda skoncila na Bratislavském Tehelném poli fotbalistovým zklamáním ze sebe a sama a slovy: „V reprezentaci koncím. A ted už definitivne.“ Ale to už byl jen takový nastavovaný epilog. V kontextu úžasného pohádkového príbehu, který mu predcházel, hodný zapomenutí. Jméno Jan Koller, nejen v Cesku, znamená klasa, góly, úspech. „Jenže me nikdy ani nenapadlo, že bych mohl hrát ligu nebo za národní tým“, priznává nejúspešnejší strelec v dejinách tuzemské reprezentace. Dvoumetrový obr s detsky uprímnýma ocima a srdcem na dlani. Fotbalista, který se stal slavným a nezbláznil se z toho. Jako jeden z mála. I proto se pohádka o nem tak dobre poslouchá … Takže bylo, nebylo … V léte 1993 se na hrišti spartanského bécka v Uhrínevsi zjevil dvacetiletý kolohnát. „Ríkal, že kope divizi za Milevsko. A že je pres léto na brigáde v Praze, bydlí u tety v Uhrínevsi, a jestli prý by s námi nemohl po vecerech trénovat. Povídám mu – a máš aspon kopacky a tak? A on, že jasne. A vytáhnul z ruksaku naprosto príšerný hnedý tepláky,“ vzpomíná Jirí Šíma, tehdy vedoucí mužstva u Sparty B. Tak se Jan Koller, kluk z jihoceské Smetanovy Lhoty, objevil ve Sparte. V Praze sehnal brigádu na likvidaci federálních bankovek. A potreboval si jen po vecerech zabehat a neztratit kontakt s balonem. Tak si to vyrídil s mužstvem, co trénovalo nejblíž tetina domku … „Puvodne jsme mysleli, že ho rychle vyhodíme. Ale pak si to nejak sedlo a už u nás zustal,“ vzpomíná Šíma. Rok nato si Kollera všiml nemecký kouc Sparty Jürgen Sundermann. A vytáhl si ho nahoru, do letenského ácka!

Góóól!

Zrezlá kára mezi limuzínami

„Ježíši, cí je tahle šunka?“ divili se Siegl, Frýdek, Kouba a další hvezdy, které ke stadionu vozily jejich nablýskané limuzíny. Na betonu pred hlavní tribunou totiž parkovala rezem prokvetlá škodovka stodvacítka. Ano, Kollerova … Naprostý „no name“ z ulice se najednou ocitl mezi hvezdami. Sundermanna i jeho nástupce Jarabinského na nem zaujaly jeho hlavickárské schopnosti. Zato pohybová koordinace byla tehdy u dlouhána Kollera nedostatecná, na hrišti chvílemi vypadal až groteskne a byt obcas nejaký ten gól dal, spartanské publikum na nej casto nespokojene pískalo. Kluk, který predtím kopával jen na vesnici, mel oproti svým hvezdným spoluhrácum, piplaným odmala nejlepšími mládežnickými trenéry, znacný handicap. Snažil se, ale dalšímu trenéru Petrželovi už se stal ve Sparte nepotrebným. Bylo domluveno, že Koller odejde do Budejovic. Jenže Sparta zrovna delala prestup Vonáška a Budky do belgického Lokerenu. A tehdejšího sportovního reditele Sparty Chovance napadlo: „Co kdybych k nim pribalil taky Kollera?“ I stalo se … Domácká atmosféra oddílu z provincního mestecka Kollerovi vyhovovala. I prítomnost krajanu. „Honza byl hrozne hodnej, on tam byl sám, takže když jsme nekam vyrazili s manželkami, hlídal nám deti.“ vypráví Roman Vonášek. A v pohodovém prostredí se z Kollera zacal stávat stále zajímavejší fotbalista. „Ohromne na sobe makal. Tem, co se mu v Cesku smáli, chtel ukázat, že na to má,“ zduraznuje Šíma. V první sezone 11, ve druhé už 24 gólu. A prišel telefonát z Anderlechtu, belgického velkoklubu. Pokerem udelal terno, Kollera, privedeného za pár šupu, prodal do Astrid Parku v prepoctu na ceské koruny za 109 milionu, což byl tehdy belgický rekord. O tom, že mu je Belgie zemí zaslíbenou, presvedcil Jan Koller už pár mesícu predtím. V únoru 1999 ho totiž práve v príprave v Bruselu vyzkoušel kouc Chovanec i v národním týmu. Vyhrálo se 1:0, gól dal – Koller. Macu v reprezentaci mu pak pribylo ješte 90. Gólu 54 … Vytáhlý útocník se ve svých 26 (!) letech ocitl ve svete špickového fotbalu. S Anderlechtem hrál Ligu mistru, národnímu týmu pomohl k postupu na EURO 2000. Pamatujete? Zápas se Skotskem se tehdy na Letné nevyvíjel dobre, Tvrdíci z ostrovu vedli 2:0, ale Kollerova branka dokonala fantastický obrat na 3:2 a Praha se rozjásala postupovým štestím. „To byl jeden z nejkrásnejších momentu mojí kariéry, nikdy na ten pocit nezapomenu,“ slibuje Koller.Tak trochu nepraktický hrdina

Ten obrázek zná snad každý. Doširoka roztažené ruce spolu s obrovským trupem pripomínají aeroplán, na jehož palube prilétá náklad štestí. Jan Koller slaví další ze svých gólu a v jeho ocích svítí ta nejuprímnejší radost sveta. Nekompromisní útocník neúprosne buší do souperovy obrany, dokud ji nezdolá. Mimo hrište? Úplne jiný clovek, neskutecne plachý. A úsmevne nepraktický… Je leden, mrzne a za Kollerem práve do Bruselu prijeli ceští novinári. „Jo. Klidne pojdte ke mne domu. Akorát mi už asi dva dny nejde elektrika a cekám, až mi z klubu zarídí, aby to nekdo prišel opravit,“ usmívá se dlouhán bezelstne. Mezi stenami jeho príbytku návštevník opravdu potechu z tepla nezažije. Lednice kvuli výpadku proudu vytekl, potraviny se kazí. Návšteva z Prahy se hostiteli podívá na pojistky a jistice. Jediný z nich je dole, stací ho nahodit. „Jééé, dekuju,“ rozzárí se Koller necekaným štestím. Nebo jiná historka z nemeckého Dortmundu, kam se Koller presouvá v roce 2001 za 420 milionu korun. „Vánocní fotka? U toho stromku? A nemohli byste se zeptat toho prodavace, jestli mu to nevadí?“ premítá Koller na vánocním trhu. Jeho obavy jsou zcela liché. Jak ho totiž prodavac zmercí, div že se úctou k ceskému goleadorovi nepretrhne. Dortmund i ceská reprezentace teží ze skvelé symbiózy dvojice Koller – Rosický. Ta nachází svuj vrchol na EURO 2004 v Portugalsku. „Nikdo tu nehraje tak skvelý fotbal jako Ceši,“ zdvihají zahranicní novinári obdivne palce vzhuru. Ceskou fúrii zastaví až Rekové štastným gólem v prodloužení semifinálové bitvy. Dva roky nato na MS v Nemecku zase všechno úžasne zacne. Koller už v 5. minute strílí gól do branky USA. Jenže tesne pred prestávkou si natrhne sval. A bez své gólové mašiny se Ceši ze skupiny neprobojují. Marne pak buší na ctvrtfinálová vrata i na EURO 2008. „V národním týmu koncím,“ rekne tehdy zklamaný Koller, který v dresech Sparty, Lokerenu, Anderlechtu, Dortmundu, Monaka, Norimberku a Samary nastrádal celkem 178 ligových gólu. Úžasné. Víc dokázali jen v drevních dobách Bican, Kopecký, Hájek a Nejedlý. Prestože epilog v Bratislave vyznel rozpacite, pohádkový príbeh, který mu predcházel, si fanoušci Jana Kollera, skromného chlapíka ze Smetanovy Lhoty, už nikdy pokazit nenechají.

A nyní pristupme k odlovu samotné kešu:

Na uvodnich souradnicích kešu nenajdete, lec mužete poblíž zaparkovat.
1. Na souradnicích HRIŠTE, kde Jan Koller hrával své první zápasy se rozhlédnete a zjistete pocet regulerních fotbalových branek (nikoliv treninkovych ci prenosnych). Jsou opravdu jenom 2?
2. Na souradnicích U CHMELE zkuste vejít dovnitr do restaurace. Není to reklama podniku, lec uvnitr restaurace naleznete mnoho fotografií a predmetu, které pripomínají úspechy tohoto fotbalového velikána. Jako nepovinnou podmínku pripojte k logu jednu z fotografií Jana Kollera, nebo jiné výtvarné zpracování jeho osoby.
3. A ted vás nechám malilinko googlit, ale jen malinko:
- datum narozeni Jana Kollera - DD.MM.RRRR
- první reprezentacní zápas - DD.MM.RRRR
- pocet vstrelených golu v reprezentaci XX

FINÁLNÍ KEŠU na vás ceká na souradnicích:

N 49°27'DEJ
E014°05'GOL

pricemž:

D = druhé "D" v datu narození
E = druhé "M" v datu prvního reprezentacního zápasu
J = první "X" z poctu vstrelených gólu v reprezentaci

G = ctvrté "R" v datu prvního reprezentacního zápasu minus pocet regulerních fotbalových branek na hrišti
O = tretí "R" v datu prvního repre zápasu minus první "D" v datu narození minus druhé M v datu narození
L = pocet regulerních fotbalových branek na hrišti plus první R z data prvního reprezentacního zápasu

Záver se blíží - POZOR - peclive ctete: Kešu je tematická - fotbalová. Do pixle, prosím, vkládejte veci, které mají souvislost s fotbalem - karticky, apod.. Nevkládejte, prosím, žádné nepotrebné veci nebo torza Kinder figur. Vkládejte tam také CWG - ta se mi líbí a beru si je :-)
a dále - pokud mi nepošlete nejaky hezky obrazek Smetanovy Lhoty, Honzy Kollera nebo svuj obrazek, jak kopete penaltu, log vám samozrejme nesmažu, ale dostanete ode mne cervenou kartu a vyloucení z geocachingu do konce utkání!!!Additional Hints (Decrypt)

Qvab uenwr ižqlpxl orm uvagh!
Qb gbub! Qb gbubbb!

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.