Skip to Content

This cache has been archived.

LERwig: Omlouvam se, ale nezvladam udrzbu, casem snad bude obnovena.

More
<

Tis cerveny

A cache by LERwig Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 11/15/2009
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size: micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Tato kes Vas zavede k jednomu z pamatnych stromu v PodebradechTis cervený (Taxus baccata)
nebo tis obecný, je dvoudomá stálezelená jehlicnatá drevina z celedi tisovitých. Je stínomilná, velmi pomalu rostoucí, vyskytuje se ve forme kere ci relativne nízkého stromu. Jde o silne ohrožený tretihorní relikt, ve vetšine zemí náleží mezi prísne chránené druhy. Má nádherné husté drevo, nejtežší z ceských domácích drevin, s širokým cervenohnedým jádrem a úzkou svetlejší belí. Náleží mezi nejcennejší dreva na severní polokouli, ve stredoveku sloužilo mimo jiné k výrobe slavných Velšských luku. Až na cervený dužnatý nepravý míšek (epimatium), je celá rostlina prudce jedovatá.

Otravy
Zralý nepravý míšek, který je sladký a cervený, není jedovatý. Jedovaté semeno se doporucuje vyplivnout, ale ani pri jeho pozrení by se nemelo nic stát, pokud je clovek nerozkouše. Jed se vstrebává a pusobí velice rychle (výplach žaludku tedy zpravidla nijak nepomuže); zpomaluje srdecní cinnost do té míry, až zpusobí jeho zástavu. Smrt muže nastat v rádu desítek minut po požití rostliny. Zaznamenány jsou smrtelné otravy po caji z jehlicí tisu nebo po žvýkání jeho vetvicek ci jehlicí. Rovnež se lze otrávit odvarem ze semen. Jed rostliny muže být nebezpecný i pro nezkušená ci zdomácnelá zvírata (kun, skot), která nekdy umírají ješte drív, než stihnou své hodování dokoncit.


Durazne doporucuji nocni odlov, at kes dlouho vydrzi, dekuji.

Zdroj:WikiAdditional Hints (No hints available.)Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.