Skip to Content

<

PAMÁTNÉ STROMY CHLUMECKA 🌳 PR Bukové kopce

A cache by PRESEKA + AbdA007 & Barca Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 11/25/2009
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
2.5 out of 5

Size: Size: small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Related Web Page

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:
free counters


Jak už sám název kešky napovídá, jedná se o osmou keš z tématické série Památné stromy Chlumecka. Zájemci o odlovení celé této (postupne zverejnované) série si z ní mohou opsat Bonusové císlo potrebné k nalezení Bonusové kešky !
 
Rozhodli jsme se vás tentokrát zavést doprostred komplexu hospodárského lesa, ponekud stranou od hlavních cest, a ukázat vám zde nikoli pouze jeden památný strom, ale jeden z posledních zbytku kvetnaté buciny v CHKO Trebonsko s dosud zachovalou typickou kvetenou a faunou . Jedná se o necelých 11 ha velký fragment buciny rozkládající se v nadmorské výšce 470 - 490 m, schovaný v hospodárském lese s prevahou jehlicnanu asi 2,5 km severovýchodne od obce Klikov, nedaleko samot Žabárna a Zajíc. Toto poslední útocište významných populací mizejících druhu rostlin je od roku 1990 chránené jako prírodní rezervace s názvem Bukové kopce.

 
K vlastní rezervaci vede pohodlná lesní cesta, odbocující z asfaltové silnice spojující samotu Žabárna s dnes již zaniklou Novou Hutí. Po ceste se dostanete až do samé blízkosti kešky, ale není možné použít zde motorem pohánená geopribližovadla. Doporucujeme tedy ponechat tyto na okraji lesa a tech pár set metru pokracovat po svých.Flóra *)

Bucina (Dentario enneaphylli-Fagetum) s bohatým bylinným patrem. Ve stromovém patru dominují statné buky lesní (Fagus sylvatica) ruzného stárí, vtroušen je smrk ztepilý (Picea abies) , javor klen (Acer pseudoplatanus) a jasan ztepilý (Fraxinus excelsior) . V podrostu se vyskytují hlavne byliny jarního aspektu - štavel kyselý (Oxalis acetosella), kycelnice cibulkonosná (Dentaria bulbifera) a kycelnice devítilistá (D. enneaphyllos) , violka lesní (Viola reichenbachiana) , vesenka nachová (Prenanthes sylvatica) , strdivka nicí (Melica nutans) , bika žlutavá (Luzula flavescens) , ostrice prstnatá (Carex digitata) , kakost smrdutý (Geranium robertianum) , hnilák lysý (Monotropa hypopitis) , mokrýš strídavolistý(Chrysosplenium alternifolium) , marinka vonná (Galium odoratum) , rerišnice nedutklivá (Cardamine impatiens) , rerišnice krivolaká (C. flexuosa) a v soucasné dobe je zde jediná lokalita rerišnice trojlisté (C. trifolia) v CHKO Trebonsko. Z vzácnejších hub stojí za zmínku helmovka Mycaena erubescens.

Fauna *)

Je pravdepodobný výskyt nekterých cennejších druhu bezobratlých, predevším brouku, vázaných na prirozené buciny. Zjišten napr. pestrokrovecník Tillusilus elongatus a krasec Dicerca berolinensis. Vzhledem k malé rozloze rezervace obklopené kulturními porosty se vyskytují bežné druhy obratlovcu. Hnízdí i datel cerný (Dryocopus martius) a krkavec velký (Corvus corax). Rezervace je jednou z mála lokalit na Trebonsku, kde hnízdí holub doupnák (Columba oenas) .

Soucasný stav a využití *)

Rezervaci tvorí starý prirozený bukový porost, jehož cást je ve stádiu rozpadu, nekterí jedinci dosahují stárí až okolo 200 let. Místy jsou primíšeny další druhy listnatých drevin, na severovýchodním okraji se nacházejí smrkové skupiny rozlicného stárí. Postupnými jemnými zásahy je rozširována veková struktura porostu, odstranovány jsou smrkové nálety i starší skupiny. K ochrane prirozeného zmlazení proti okusu zverí byly vybrané cásti rezervace v roce 1999 oploceny.
Vedeckovýzkumná plocha sloužící jako ukázka lesních porostu podobných puvodním formacím. Územím neprocházejí žádné turistické ani verejné cesty, presto je rezervace verejnosti prístupná za podmínky dodržování ochranných podmínek.

*) citace z webových stránek CHKO Trebonsko

 


UPOZORNENÍ :


Vlastní keška není uložena prímo v oplocené cásti rezervace, ale pokud budete mít zájem o její návštevu je to, za dodržení podmínek CHKO Trebonsko, možné. Další informace o rezervaci se mužete dozvedet když si na míste prectete informacní tabuli.Podmínky pro výmenu:

Apelujeme na všechny nálezce naší kešky aby do ní nevkládali
žádné predmety z kindervajícek a také nic co by odporovalo pravidlum geocachingu. Dodržujte tedy zásadu, že do kešky patrí (krome jakýchkoli trackovatelných predmetu, sigitemu a CWG) jenom predmety z nichž muže mít užitek a radost i další nálezce který sem prijde až po vás.

Veríme, že pokud pri vaší návšteve kešky u sebe nebudete mít nic vhodného na výmenu tak nám do ní nebudete odkládat neupoužitelný šrot. 
Prvotní vklad :

malá FTF odmena 1x

ruzné drobnosti 4x

Led svítilna 1x

CWG 1x

Trackovatelný predmet - 1x GC

Predem dekujeme za vaši návštevu prírodní rezervace Bukové kopce, za dodržování
zákazu vjezdu do zdejšího polesí a také za udržování porádku v míste vaší zastávky.
Úspešný geolov preje Preseka Team


Tato a ostatní kešky ze série „Památné stromy chlumecka“ je zarazena do velké série Významné stromy na jejíž stránky se dostanete kliknutím na následující obrázek:

Poslední úprava listingu : 5. 3. 2012

Keška uložena na místo : 26. 9. 2009
Hodnocení cache pridáno 17. 4. 2010
Flag Counter pridán 25. 8. 2010
Additional Hints (Decrypt)

[CZ]
Zbp fgíah hž arqáiáz.

[DE]
Vpu tror avpug ivry Fpunggra.

[EN]
V qb abg tvir zhpu funqr.

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa) 

Find...

698 Logged Visits

Found it 678     Didn't find it 4     Write note 11     Publish Listing 1     Owner Maintenance 4     

View Logbook | View the Image Gallery of 25 images

**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links.

Current Time:
Last Updated:
Rendered From:Unknown
Coordinates are in the WGS84 datum

Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.