Trojská lávka z roku 1984 spojuje Troju s Císarským ostrovem v míste nekdejšího prívozu v ulici Pod Havránkou. Je v soucasnosti po proudu posledním pražským mostem a zároven je jediným z pražských mostu pres Vltavu, který byl navržen a užíván jako peší lávka s vyloucením automobilového provozu.

Predchudci nové lávky
Ode dávna v techto místech býval prívoz. Ten však s rozvojem zdejší oblasti prestával kapacitne stacit, a tak byl v sedmdesátých létech 20. století zdejší prívoz nahrazen vojenským provizorním pontonovým mostem. Pri kulminaci prutoku pri povodni 23. srpna 1977 se pod trojským jezem utrhla jerábová lod a poškodila tuto lávku. Dne 22. cervence 1981 byla lávka definitivne smetena další povodní.

Nový most
Novým spojením ostrova a Troje se v roce 1984 stala visutá prefabrikovaná lávka pro peší. která patrí k úspešným stavbám profesora ing. Jirího Stráského a jeho spolupracovníku z drívejších brnenských Dopravních staveb, dnešní firmy SHP a spol. Pruves lávky je 1,26 metru. Lávka má tri pole o délkách 85 metru, 50 metru a 96 metru, celková délka lávky pak ciní 261 metru. Železobetonové díly jsou zavešeny na soustave 156 ocelových lan, povrch je z plastbetonu a saduritu. V prípade potreby muže sloužit i vozidlum záchranného systému.
Bohužel pri stavbe jejího trojského predmostí byly - nepochybne zbytecne - zboreny všechny domky mezi ulickou Pod Havránkou a zámeckou zdí Trojského zámku. Ulicka, v níž ješte koncem šedesátých let vegetovaly obchudky, holicství apod. a v jejímž stredu tekl po dlažbe potok z Haltýru, pozdeji zatrubnený, tím pozbyla jak svou atmosféru, tak život. V nynejší dobe se sem vrací život zpet s výstavbou nových cyklostezek, takže bude puvodne peší lávka v budoucnosti urcite žít pribývajícím množstvím cyklistu a o její využití tedy nouze jiste nebude.

Zřícení lávky
Dne 2. 12. 2017 se lávka zcela nečekaně zřítila do Vltavy. Zraněni při tom byli čtyři lidé, nikdo naštěstí nezemřel. Příčinou kolapsu byla podle všeho koroze ocelových lan uvnitř mostu, na která byla betonová lávka navléknutá. I přes pravidelné revize nebyla koroze uvnitř mostu zjistitelná, voda se podle všeho hromadila uvnitř prostoru lan v prostředku průvěsu lávky. Ocelová lana po leta uložení ve vodě degradovala, až tah nevydržela a uprostřed praskla. Střední část lávky se zřítila dolů do řeky, pilíře a krajní pole padly směrem k břehům, kde byla lana ukotvena.
Torzo lávky bylo demontováno a most nyní dočasně nahradil přívoz. Současná situace je ale nevyhovující a na stejném místě by měla být postavena v příštích letech lávka nová. Tato keš budiž mementem a vzpomínkou na unikátní prověšenou subtilní lávku, která zde Pražanům 34 let ochotně sloužila k cestě ze Stromovky do Troji.

KEŠ / THE CACHE
Keš najdete v kořenech dvojstromu na břehu řeky.
Cache is hidden in the roots of a double-tree on the river bank.
